Howard Webb sędzią drugiego meczu Euro 2012 Rosja - Czechy

Wojciech Koerber/Gazeta Wrocławska
Howard Webb
Howard Webb Grzegorz Jakubowski/Polskapresse
Nasz (nie)dobry znajomy Howard Webb poprowadzi we Wrocławiu piątkowy mecz Euro 2012 Rosja - Czechy. Dzięki Howardowi Webbowi Ivica Vastić do końca życia nie musi kupować piwa. Dowożą mu je za darmo. Do końca życia!

Wśród dwunastu arbitrów głównych na EURO 2012 są tacy, którzy mocno zaleźli Polakom za skórę. Np. Howard Webb, który urodził się 14 czerwca 1971 roku w Rotherham, zatem 41. urodziny będzie obchodził w trakcie turnieju. To on poprowadzi piątkowy mecz Czechy - Rosja na wrocławskim Stadionie Miejskim.

Webb to sierżant policji, stąd i na boisku stara się pilnować porządku. Jest twardy, nieprzejednany i bezkompromisowy. W 2009 roku gwizdał podczas finałowego meczu Pucharu Anglii, co na Wyspach jest powodem do dumy. Ba! Rok później sędziował i finał Ligi Mistrzów (Bayern Monachium kontra Inter Mediolan na Santiago Bernabeu), i finał afrykańskiego mundialu w RPA (Hiszpania - Holandia).

Tym samym stał się pierwszym w historii arbitrem, który w tym samym roku poprowadził oba te finały - LM i MŚ. Nie z tym faktem kojarzy się jednak Polakom. Otóż to właśnie Webb prowadził spotkanie Polska - Austria w ramach poprzednich ME (2008). Kadra Leo Beenhakkera prowadziła z gospodarzem imprezy aż do 93 minuty (1:0). Wtedy to Webb podyktował rzut karny dla gospodarzy, który na gola zamienił Ivica Vastić. Co ciekawe, był to jedyny gol Austriaków zdobyty na tamtej imprezie. W nagrodę Vastić został obdarowany dostawą 110 litrów piwa rocznie - do końca życia! - przez browar Ottakringer.

Wracając do Webba. W marcu sędziował ćwierćfinał Pucharu Anglii między Tottenhamem i Boltonem. Wtedy to na murawę padł w 41 minucie zawodnik gości, Fabrice Muamba. Miał zawał serca. Sędzia podjął szybką decyzję o przerwaniu meczu, trener i kapitan Boltonu mogli zatem udać się od razu do szpitala. Na głowę Webba spadła wówczas masa komplementów.