III liga: Jarota pomimo zwycięstwa spada z ligi! Polonia Środa Wielkopolska w trójce najlepszych zespołów. Sokół gromi Zawisze Bydgoszcz

Maksymilian Dyśko
Ostatecznie z trzeciej ligi spadła Jarota Jarocin, Bałtyk Gdynia i Unia Janikowo. Jarota Jarocin
W ostatniej kolejce Polonia Środa Wielkopolska udała się na wyjazd do Gniewina, by zmierzyć się z Stolemem. Podopieczni Marcina Duchały i Pawła Juszczyka zremisowali to spotkanie 1:1. Unia Swarzędz również musiała się podzielić punktami, ponieważ zremisowała 0:0 z Błękitnymi Stargard. Z kolei zawodnicy Jaroty Jarocin wygrali z KP Starogardem Gdańskim 2:1. Po komplet punktów sięgnął również Sokół Kleczew w meczu z Zawiszą Bydgoszcz (3:1) oraz Pogoń Nowe Skalmierzyce w spotkaniu z Bałtykiem Gdynia (2:0).

Trzecie miejsce utrzymane

Stolem miał przewagę od początku spotkania. Byli częściej przy piłce i napierali na bramkę Przemysława Frąckowiaka. Golkiper gości kilkukrotnie ratował Polonię przed stratą gola. W 27. minucie świetne podanie dotarło do Kacpra Nowaka, a ten pewnym strzałem umieścił piłkę w bramce gospodarzy. Niestety, pomocnik Polonii był na spalonym i gol nie został uznany.
Po zmianie stron gra była bardzo wyrównana i toczyła się w środkowej części boiska.

W 80. minucie Kacper Nowak po serii zwodów został sfaulowany w polu karnym i arbiter wskazał na wapno. Do jedenastki podszedł Bartosz Bartkowiak, który pewnym strzałem umieścił piłkę w bramce przeciwnika. Niestety, Stolem pod koniec spotkania przeprowadził kontratak. Maciej Biliński zdecydował się na strzał z linii pola karnego, a piłka wpadła do bramki Przemysława Frąckowiaka. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1, a Polonia zajęła trzecie miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 64 punktów.

Sokół pozbawił szans Zawiszę na podium

Zakończenie sezonu nie mogło być lepsze dla Sokoła. Po wygranej w meczu pucharowym z Unią Swarzędz, podopieczni Łukasza Cichosa sięgnęli po komplet punktów w starciu z Zawiszą Bydgoszcz.

Od samego początku meczu Sokół grał z zaangażowaniem, determinacją, przewyższając umiejętnościami ekipę przyjezdnych. W 32. minucie po wspaniałej akcji Zimmera i Wzięcha bramkę zdobył Fabian Grzelka. Po zmianie stron Zawisza szybko doprowadził do wyrównania, wykorzystując rzut karny. Później Sokół wziął sprawy w swoje ręce.

W 64. Minucie utalentowany Mateusz Wzięch strzelił wspaniałą bramkę przy samym słupku. Cztery minuty później Grzelka wpisał się po raz drugi na listę strzelców i dzięki 13 trafieniom stał się drugim najlepszym strzelcem ligi. Strzelaninę zakończył Michał Zimmer i ustalił wynik na 4:1. Warto zaznaczyć, że w 73. minucie boisko opuszczał Adrian Kaliszan, a opaskę kapitańską po raz pierwszy przejął Mateusz Wzięch.

21-letni Mateusz Wzięch strzelił w tym sezonie 8 bramek.
21-letni Mateusz Wzięch strzelił w tym sezonie 8 bramek. Sokół Kleczew

Euforia i smutek

W nieco innych nastrojach byli gracze Jaroty Jarocin, którzy musieli wygrać swoje spotkanie i liczyć na potknięcie Vinety Wolin w starciu z Pogonią II Szczecin, aby utrzymać się w trzeciej lidze. Do przerwy wyniki były niekorzystne dla zespołu z Wielkopolski. Jarota remisował po pierwszych 45. minutach z Starogardem, a Vineta przegrywała z rezerwami Pogoni 1:2. Po zmianie stron wyniki z pierwszej połowy utrzymywały się przez większość czasu. Mecz w Wolinie przerwano, ponieważ na boisko wleciał helikopter, z powodu wypadku w mieście.

Jarota dograła swój mecz i strzeliła zwycięską bramkę na 2:1 w 87. minucie. Autorem trafienia został Piotr Skokowski. Po zakończeniu spotkania w Jarocinie to wielkopolski zespół znajdował się na miejscu gwarantującym utrzymanie. Gdy w Wolinie wznowiono mecz, wiadomo było, że Vineta musi strzelić dwa gole, aby się utrzymać. I tak też się stało. Gospodarze wygrali 3:2 z Pogonią II Szczecin i ostatecznie z trzeciej ligi spadła Jarota Jarocin.