III liga piłkarska. Wygrane Świtu, Vinety, Floty i Pogoni II. Porażka Błękitnych

Jakub Lisowski
Świt Szczecin po zakończonym meczu w Starogardzie.
Świt Szczecin po zakończonym meczu w Starogardzie. Fot. Świt Szczecin facebook
Ogólnie bardzo dobra 11. kolejka dla Pomorza Zachodniego – cztery zwycięstwa i porażka. Nie często taka seria się trafia. A najważniejsze – Świt i Vineta umacniają się w czubie tabeli.

Pod koniec sierpnia Świt pojechał do Torunia. Spotkanie z Elaną zakończyło się bezbramkowym remisem, ale w szczecińskim klubie byli zadowoleni. Minęło 40 dni i nastroje są jeszcze lepsze. Świt wygrał sześć kolejnych spotkań i jest na czele tabeli.

W 11. kolejce grał na boisku KP Starogard. Już w 6. minucie w pole karne wbiegł z piłką Szymon Kapelusz. Jeden z obrońców próbował wybić piłkę wślizgiem, ale to była fatalna decyzja. Wjechał w nogi napastnika i sędzia – oddalony o 10 m od sytuacji – bez wahania pokazał na rzut karny. Adam Ładziak ustawił piłkę, a arbiter zapobiegł, by bramkarz prowokował pomocnika Świtu. Mimo to bramkarz KP próbował zdekoncentrować strzelca, odwrócił się tyłem i dopiero na gwizdek ustawił się normalnie. „Kozaczenie” nic jednak nie dało, bo Ładziak z łatwością go pokonał.

Szybko uzyskana bramka trochę jednak zablokowała Świt. Drużyna miała przewagę, ale nie miała okazji bramkowych. Od 32. minuty gospodarze stracili jednego zawodnika (czerwona kartka), ale nadal próbowali wyrównać.

W II połowie świtowcy za łatwo chcieli zainkasować trzy punkty. Grali wolno, schematycznie. Mieli dwie bramkowe akcje, ale ich nie wykorzystali. Mogło się to zemścić, bo w końcówce KP miało kilka wrzutek, a już w doliczonym czasie gry jeden z obrońców w ostatniej chwili zablokował strzał z 12 metrów.

Vineta Wolin grała w Gniewinie. I choć szybko straciła bramkę, to potrafiła odwrócić wynik. Objęła prowadzenie 3:1 i rywale tuż przed końcem zmniejszyli jedynie straty. Wcześniej Wikingowie mieli więcej ochoty do gry i szans.

Pogoń II Szczecin przebudziła się w końcówce I połowy meczu z Gedanią Gdańsk. Olaf Korczakowski zdobył bramkę na 1:2, ale tak pozytywnie to wpłynęło na zespół, że po przerwie Portowcy zdobyli jeszcze 4 bramki. Strzelali je w odstępach 6-7 minutowych.

Bardzo cenną wygraną odnieśli piłkarze Floty Świnoujście. Wyspiarze podejmowali mocną Elanę Toruń i wygrali 3:0. Była to ich druga wygrana na swoim boisku w sezonie (przy czterech porażkach), premiowane awansem na 13. pozycję w tabeli.

Jedyną porażkę z ekip Pomorza Zach. zanotowali Błękitni Stargard. Podejmowali mocnego Zawiszę Bydgoszcz. Więcej z gry mieli goście i w końcu – kwadrans przed końcem wykorzystali sytuację sam na sam. Stargardzianom zabrakło czasu na wyrównanie.

Wyniki 11. kolejki: Flota Świnoujście – Elana Toruń 3:0 (20. Błażej Jezierski, 40. Kamil Poźniak, 88. Filip Adamski), Pogoń II Szczecin – Gedania Gdańsk 5:2 (Pogoń II: 42. Olaf Korczakowski, 60. Mateusz Bąk, 67. Gracjan Hyl, 73. Kamil Jakubczak, 79. Borys Freilich; Gedania: Przemysław Żukowski – 12. i 19.), KP Starogard – Świt Szczecin (6. Adam Ładziak – karny), Błękitni Stargard – Zawisza Bydgoszcz 0:1 (77. Piotr Okuniewicz), Stolem Gniewino – Vineta Wolin 2:3 (Stolem: 7. Michał Balewski, 90. Rafał Kruczkowski; Vineta: 45. Bartosz Sitkowski, 52. Kacper Żmudź, 85. Kacper Kasperowicz), Unia Solec Kujawski – Sokół Kleczew 1:0, Unia Swarzędz – Wikęd Luzino 2:1, Cartusia Kartuzy – Noteć Czarnków 4:0, Pogoń Nowe Skalmierzyce – Polonia Środa Wlkp. 3:3.

W tabeli: 1. Świt – 29 punktów, 2. Vineta – 25, 8. Pogoń II – 17, 9. Błękitni – 16, 13. Flota – 11.