Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (RAPORT, WIDEO)

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

Anglia:
Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – “Kanonierzy” przegrali na wyjeździe ze Stoke City 2:3. Wojciech Szczęsny całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Arsenalu.

Łukasz Fabiański (Swansea) – Czerwona kartka Łukasza Fabiańskiego w meczu West Ham United – Swansea (3:1). Bramkarz reprezentacji Polski sfaulował po za polem karnym Chrisa Foya, za co otrzymał bezpośrednio czerwony kartonik.

Marcin Wasilewski (Leicester) – Leicester przegrało na wyjeździe z Aston Villa 1:2. „Wasyl” rozegrał całe spotkanie w barwach ostatniej drużyny Premier League.

Championship:

Artur Boruc (Bournemouth) – Bournemouth wygrało na wyjeździe z Wolverhampton 2:1. Artur Boruc rozegrał całe spotkanie w bramce gości. Bournemouth plasuje się na 3. pozycji w tabeli z dorobkiem 36 „oczek”.

Tomasz Kuszczak (Wolverhampton)– Wolves przegrało u siebie z Bournemouth, Tomasz Kuszczak całe spotkanie spędził na ławce gospodarzy.

Bartosz Białkowski (Ipswich) – Kolejne zwycięstwo Ipswich Town z Bartoszem Białkowskim w bramce. Ipswich wygrało na własnym stadionie z Leeds United 4:1 i po 20 kolejkach zajmuje pozycję wicelidera Championship z dorobkiem 37 punktów.

Belgia:
Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Club Brugge wygrało u siebie z Zulte Waregem 2:1. Waldemar Sobota zameldował się na murawie w 89. minucie, gdy na boisko zastąpił Refaelova. Zespół Polaka przewodzi w tabeli belgijskiej ekstraklasy z dorobkiem 35 punktów po 18 kolejkach.

Proximus League:

Piotr Parzyszek (Sint Truiden) – Kolejne zwycięstwo Sint Truidense w drugiej lidze belgijskiej. Tym razem Truiden wygrało z Mons 1:0. Piotr Parzyszek rozegrał pełne 90 minut w barwach gospodarzy. Sint Truidense lideruje w lidze z dorobkiem 47 punktów (9 punktów przewagi nad wiceliderem).

Bułgaria:
A PFG:

Marcin Burkhardt (Czerno More) – Czerno More wygrało u siebie z Levskim Sofia 1:0. Marcin Burkhardt w 90. minucie otrzymał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę i musiał opuścić plac gry.

Adam Stachowiak (Botev) – Botev Plovdiv z Adamem Stachowiakiem w bramce wygrał na własnym obiekcie z ostatnim w tabeli Haskovo 2:0.

Hiszpania:
Primera Division:

Cezary Wilk (Deportivo) – Deportivo La Coruna przegrało u siebie z Malagą 0:1. Cezary Wilk rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy. Polak został wybrany najlepszym graczem swojej drużyny. Deportivo zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli.

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – Sevilla wygrała na wyjeździe z Rayo Vallecano 1:0. Krychowiak rozegrał 72 minuty, a w pierwszej części spotkania został ukarany żółtą kartką. Sevilla po 14 kolejkach zajmuje 4. pozycję w ligowej tabeli z dorobkiem 29 “oczek”.

Przemysław Tytoń (Elche) – Elche z Przemysławem Tytoniem w bramce przegrało na własnym obiekcie z Atletico Madryt 0:2. Elche po 14 kolejkach zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 10 punktów.

Holandia:
Eredivisie:

Arkadiusz Milik (Ajax) – 2 gole i asysta Arkadiusza Milika w meczu Ajax Amsterdam – Willem II (5:0). Reprezentant Polski wszedł na boisko w 18. Minucie w miejsce kontuzjowanego Sigthorssona. Milik wpisał się na listę strzelców w 27. i 43. minucie spotkania, natomiast asystę zaliczył przy golu na 5:0 Klaassena. Ajax Amsterdam z dorobkiem 33 punktów zajmuje pozycję wicelidera holenderskiej ekstraklasy.

Sebastian Steblecki (Cambuur) – Porażka Cambuur w meczu z NAC Breda 0:1. Sebastian Steblecki całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych gospodarzy.

Filip Kurto (Dordrecht) – Dordrecht przegrało na własnym obiekcie z PSV Eindhoven 1:3. Filip Kurto rozegrał całe spotkanie w bramce ostatniej drużyny holenderskiej ekstraklasy. Dordrecht uzbierało dotychczas zaledwie 5 punktów.

Niemcy:
1. Bundesliga:

Robert Lewandowski (Bayern) – Bayern Monachium wygrał z Bayerem Leverkusen 1:0, a Robert Lewandowski rozegrał 92. minuty. W doliczonym czasie gry Polaka zastąpił Hojbjerg. Monachijczycy są liderem Bundesligi z dorobkiem 36 punktów po 14 kolejkach.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Sebastian Boenisch porażkę swoich kolegów z drużyny oglądał z wysokości ławki rezerwowych. „Aptekarze” z 23 punktami na koncie zajmują 4. pozycję w tabeli.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Borussia Dortmund wygrała na własnym obiekcie z Hoffenheim 1:0. Łukasz Piszczek rozegrał całe spotkanie na prawej obronie BVB. Niemiecki serwis „Bild” ocenił grę Polaka na 2 (skala 1 – klasa światowa, 6 – poniżej krytyki).

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Eugen Polanski rozegrał całe spotkanie w barwach Hoffenheim w przegranym meczu z Borussią Dortmund. Ponadto zawodnik „Wieśniaków” w 88. minucie został ukarany żółtą kartką.

Paweł Olkowski (Koeln) – Kolonia przegrała przed własną publicznością z Augsburgiem 1:2. Paweł Olkowski rozegrał całe spotkanie, a przy golu Ujaha zanotował asystę.

Adam Matuszczyk (Koeln) – Matuszczyk rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych, a na boisko wszedł na boisko w 46. minucie, zastępując Svento.

Sławomir Peszko (Koeln) – Sławomir Peszko całe spotkanie z Augsburgiem przesiedział na ławce rezerwowych Kolonii. „Kozły” zajmują 12. miejsce w tabeli z dorobkiem 15 "oczek".

Artur Sobiech (Hannover) – Hannover przegrał u siebie z Wolfsburgiem 1:3. Artur Sobiech rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych, a na boisku zameldował się w 74. minucie, zastępując na placu gry Gulselama.

2. Bundesliga:

Kacper Przybyłko (Greuther) – Trzeci z rzędu ligowy remis Greuther Furth. Tym razem Greuther bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Darmstadt. Kacper Przybyłko rozegrał całe spotkanie w zespole gości.

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – Eintracht Brunszwik przegrał na wyjeździe z Karlsruher 0:1. Rafał Gikiewicz rozegrał całe spotkanie w bramce Eintrachtu, który zajmuje 5. miejsce w tabeli z 28 punktami na koncie.

Adam Bodzek (Fortuna) – Fortuna Dusseldorf przegrała na własnym obiekcie z Sandhausen 1:3. Adam Bodzek rozegrał całe spotkanie w bloku defensywnym Fortuny.

Portugalia:
Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Estoril) – Zwycięstwo Estorilu Praia w meczu z Vitorią Setubal 1:0. Paweł Kieszek rozegrał całe spotkanie w zespole gospodarzy.

Rosja:
Premjer Liga:

Damian Zbozień (Amkar Perm) – Amkar Perm przegrał na wyjeździe z Dynamem Moskwa 0:5. Damian Zbozień rozegrał całe spotkanie w zespole gości.

Janusz Gol (Amkar Perm) – Janusz Gol pojawił się na placu gry w 58. minucie spotkania przy wyniku 2:0 dla Dynama Moskwa. Amkar po 16 kolejkach zajmuje 14. lokatę w lidze z 12 punktami na koncie.

Maciej Rybus (Terek) – Terek Grozny bezbramkowo zremisował na własnym stadionie z Lokomotiwem Moskwa. Maciej Rybus rozegrał pełne 90 minut.

Rumunia:
I Liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Zwycięska bramka Łukasza Szukały w meczu Steaua Bukareszt – CSMS Iasi. Polak zdobył gola na wagę trzech punktów w 95. minucie spotkania.

Kamil Biliński (Dinamo) – Gol Kamila Bilińskiego w meczu Astra Giurgiu – Dinamo Bukareszt. Zespół Polaka przegrał aż 1:6. Biliński wszedł na plac gry w 46. minucie spotkania, a na listę strzelców wpisał się w 70. minucie wykorzystując błąd bramkarza Astry. Dinamo spadło na 8. pozycję w ligowej tabeli.

Michał Gliwa (Pandurii) – Michał Gliwa obronił rzut karny w wygranym meczu przez Pandurii z Rapidem Bukareszt (2:0). Były golkiper Zagłębia Lubin wybronił „jedenastkę” strzelaną przez Dicę w 54. minucie spotkania.
Obrona Gliwy od 3 minuty:

Szkocja:
Premiership:

Jarosław Fojut i Radosław Cierzniak (Dundee) – Dundee United zwyciężyło na wyjeździe z Ross County 3:2. Jarosław Fojut i Radosław Cierzniak rozegrali pełne 90 minut w barwach gości, którzy po 15 kolejkach zajmują 3. pozycję w tabeli z dorobkiem 31 punktów.

Michał Szromnik (Dundee) – Rezerwowy bramkarz Dundee całe spotkanie spędził na ławce.

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow wygrał na wyjeździe z Motherwell 1:0. Łukasz Załuska całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych lidera szkockiej ekstraklasy.

Ukraina:

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – Dynamo Kijów pokonało na własnym stadionie Metalurg Donieck 3:0. Teodorczyk całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych kijowian. Dynamo jest liderem ukraińskiej ekstraklasy z dorobkiem 36 punktów po 14 kolejkach.

Walia:

Adrian Cieślewicz (The New Saints) – The New Saints wygrało na własnym stadionie z Connah’s 2:0. Adrian Cieślewicz rozegrał 70 minut w barwach gospodarzy. TNS jest liderem walijskiej ekstraklasy z dorobkiem 38 punktów po 16 kolejkach.

Węgry:
Bank Liga:

Michał Nalepa (Ferencvaros) – Kolejne ligowe zwycięstwo Ferencvarosu. Tym razem drużyna, w której występuje Michał Nalepa wygrała 2:0 z Lombardem Papa. Polak rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy.

Włochy:
Serie A:

Kamil Glik (Torino) – Bramka Kamila Glika w spotkaniu Torino – Palermo. Mecz zakończył się remisem 2:2, a reprezentant Polski wpisał się na listę strzelców w 63. minucie spotkania.

Łukasz Skorupski (AS Roma) – AS Roma zremisowała na własnym obiekcie z Sassuolo 2:2. Łukasz Skorupski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Roma z 23 punktami na koncie zajmuje drugie miejsce w tabeli Serie A.

Piotr Zieliński (Empoli) – Empoli zremisowało w wyjazdowym meczu z Napoli 2:2. Piotr Zieliński wszedł na boisko w 78. minucie, zastępując Verdiego.

Serie B:

Bartosz Salamon (Pescara) – Pescara pokonała na wyjeździe Pro Vercelli 4:0. Bartosz Salamon rozegrał całe spotkanie w barwach Pescary.

Rafał Wolski (Bari) – Rafał Wolski wyszedł w wyjściowej jedenastce Bari na mecz z Carpi. Bari przegrało spotkanie 0:1, a Wolski rozegrał 56 minut.

Michał Chrapak (Catania) – Catania Calcio zremisowała na własnym obiekcie z Bologną 2:2. Chrapek wszedł na boisko w 55. minucie, gdy jego drużyna przegrywała 0:2.

Mateusz Lewandowski (Entella) – Virtus Entella zremisowała na wyjeździe z Varese 2:2. Mateusz Lewandowski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Entelli, która zajmuje 19. miejsce w tabeli z dorobkiem 17 punktów po 16 rozegranych meczach.