Jarosław Królewski. Łemko z Hańczowej na ratunek Wiśle. O...

Jarosław Królewski. Łemko z Hańczowej na ratunek Wiśle. O swojej małej ojczyźnie też pamięta

Zdjęcie autora materiału
Tomasz Bochenek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Jarosław Królewski

Jarosław Królewski ©Twitter

- Kiedy się dowiedziałam, że on jest piłkarzem, to na początku na męża nakrzyczałam. Mówię: taki zdolny chłopak, przestanie mi się uczyć! Okazało się, że umiejętnie łączył jedno z drugim. U mnie z obu przedmiotów miał piątki, praktycznie ze wszystkimi radził sobie bardzo dobrze, miał świadectwo z paskiem – opowiada Ewa Raczyńska, była nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach.
Jarosław Królewski

Jarosław Królewski ©Twitter

Tym zdolnym chłopakiem był Jarosław Królewski. W licealnych czasach - zawodnik zespołu juniorów Glinika Gorlice. Kierownikiem drużyny był w nim – i jest do dziś - Wojciech Raczyński. A w tej drużynie grał też Rafał Wisłocki, tak jak Królewski urodzony w 1986 roku, i tak jak Królewski uczeń „Kromera”, z równoległej klasy.

- W klubie pierwszy pojawił się Rafał, Jarek przyszedł chyba sezon później – wspomina Raczyński. - Rafał grał w pomocy, Jarek był raczej napastnikiem. I raczej zmiennikiem, niż zawodnikiem pierwszego składu.
Wisłocki mieszkał w Ropie, około 15 km do Gorlic. Królewski do domu w Hańczowej, wsi leżącej w Beskidzie Niskim, miał dwa razy dalej. Przy czym droga autobusem do Hańczowej była drogą przez Ropę.

- Na pewno jeździli po treningach w jedną stronę, ale czy razem, to nie wiem – uśmiecha się Wojciech Raczyński. - Potem, zdaje się, Jarek mieszkał w Gorlicach.

Ewa Raczyńska: - Ja bardzo dobrze znam jego ojca. Od 2000 do 2005 roku organizowałam festyn, zbieraliśmy pieniądze na potrzeby szkoły, co roku na inny cel. I ojciec Jarka bardzo dużo nam pomógł, był bardzo chętny do współpracy, rzetelny. Jarek w takiej rodzinie się wychował. Też jest rzetelny, uczciwy i bardzo odpowiedzialny.
W 2005 roku Królewski i Wisłocki trafili do I drużyny Glinika, występującej w IV lidze. - Rafał zawsze wyróżniał się wzrostem, to był jego atrybut, a przy okazji umiejętności piłkarskie – wspomina Andrzej Cetnarowski, wtedy i obecnie kierownik zespołu seniorów gorlickiego klubu. Dokładnie podsumowuje występy Wisłockiego w czwarto-, a potem trzecioligowym Gliniku: - Przez trzy lata rozegrał 56 meczów, strzelił 7 bramek. Był zawodnikiem podstawowym.

Wisłocki, podejmując studia, przy futbolu pozostał. W przypadku Królewskiego stało się inaczej, przy czym nie trudności z przebiciem się do składu były tu kluczowe. - Kiedy po ukończeniu liceum wyjechał do Krakowa, zaprzestał gry w piłkę. Widać było, że ważniejsza dla niego będzie nauka – komentuje Cetnarowski.

***

Minęła dekada z kawałkiem. Jarosław Królewski ukończył studia inżynierskie i socjologiczne w Akademii Górniczo-Hutniczej, został wykładowcą. I stał się przedsiębiorcą w branży IT. Facetem z zupełnie innego świata niż piłkarska szatnia.

- Na początku 2018 roku Jarek nawiązał ze mną kontakt, sygnalizując zainteresowanie sponsoringiem w Gliniku. Po pół roku podjął decyzję, że podejmuje temat – mówi Andrzej Cetnarowski.

Waldemar Ziółkowski, prezes Glinika: - Odbyliśmy jedną krótką rozmowę i powiedział, że jest z nami. Od dawna chciał pomóc, myślę, że nadszedł ten czas.W lipcu 2018 roku Jarosław Królewski został sponsorem gorlickiego klubu, od razu sponsorem strategicznym. Co to oznacza?

- Ponosi koszty związane z utrzymaniem drużyny seniorów, największe pieniądze idą na stypendia zawodników. Ale sponsoruje też inne rzeczy, dofinansowuje bieżącą działalność klubu – mówi Ziółkowski. - Chodzi o pieniądze dość pokaźne dla naszego klubu. Nie mogę mówić o szczegółach, ale to kwota przewyższająca kilkukrotnie dotację z miasta. Mogę powiedzieć, że po raz pierwszy od dziesięciu lat zespół Glinika wyjedzie na obóz zimowy. Coś się zaczyna dziać...

Gdy w lipcu Królewski zdecydował się na wsparcie gorlickiego klubu, dał do zrozumienia, że zarządzanie pozostawia działaczom („Zamierzam pozostać biernym inwestorem w kontekście decyzyjności, natomiast aktywnym w kontekście rozwoju, wykorzystując wszystkie dostępne mi aktywa”). A jaka była jego motywacja? „Inwestycja w Glinik Gorlice to moja prywatna inicjatywa. Chciałbym, aby klub realizował ambitną misję szkoleniową, w tym rozwój młodzieży z różnych zakątków powiatu gorlickiego, która będzie stanowić trzon pierwszej drużyny. Chciałbym, aby drużyna juniorów wróciła do najwyższej klasy rozgrywek, jak to było za czasów, kiedy ja reprezentowałem barwy klubu. Rywalizowaliśmy z najlepszymi w Polsce, byliśmy wspaniałą drużyną złożoną z lokalnych piłkarzy i charyzmatycznym trenerem. Tamte czasy, dla młodego człowieka, w dużej mierze ukształtowały mój charakter”.

Na stronie internetowej klubu figuruje w rubryce sponsorów. Wśród logotypów innych podmiotów wspierających, jest jego imię i nazwisko. Łemkowskie, pisane cyrylicą: Jarosław Kroliwski.

- Tak, sam był tego inicjatorem – mówi prezes Ziółkowski. - Na tym terenie jest wielu Łemków, niewielu się do tego przyznaje. On – jak najbardziej się przyznaje, podkreśla to.

Naukowiec stąpający świetnie między naukami ścisłymi a humanistyką, w pisanych parę lat temu rozprawach odwoływał się do swoich korzeni. W sieci łatwo można znaleźć: „Łemkowie w dobie społeczeństwa internetowego” (2010) czy „Przyszłość Łemków w Polsce – szanse i zagrożenia w subiektywnej wizji przedstawicieli społeczności łemkowskiej” (2011).

Więź Królewskiego z małą ojczyzną przejawia się też w inny sposób. Otóż szkoły w Hańczowej – podstawówka i Zespół Szkół Rolniczych – jako pierwsze zostały włączone do programu AI Schools & Academy, którego 32-latek jest pomysłodawcą i patronem. Wraz z partnerami, firma Królewskiego – Synerise - ma sfinansować nauczanie sztucznej inteligencji w 1500 przedszkolach i szkołach. Oprócz tych hańczowskich, program wystartował w dwóch gorlickich - „Kromerze” i Miejskim Zespole Szkół nr 6. Z tej okazji miesiąc temu Królewski był w Gorlicach.

***

A na meczu Glinika jesienią zjawił się?

- Nie, ale oglądał transmisje. Zdarzyło mu się być na treningu, w którym brał udział, pod koniec rundy – mówi prezes Ziółkowski.

6 stycznia Glinik wystartował z akcją pomocy Wiśle Kraków - „Kluby dla klubu”. Przekazując 2 tysiące złotych, wystąpił z apelem do innych klubów sportowych, by także od siebie dokładały cegiełkę. - To była inicjatywa zarządu, zbiegła się w czasie z działaniami podjętymi przez Jarosława Królewskiego – podkreśla Waldemar Ziółkowski. - Wisła to legendarny klub. Liczyliśmy, że będzie większy odzew. Co nie znaczy, że nie będzie, bo może wielu wyczekuje na to, co dalej. Nasza deklaracja była „w ciemno”, tak jak pierwsza deklaracja Jarka Królewskiego.

Sponsor Glinika niemal natychmiast stał się – obok Jakuba Błaszczykowskiego – twarzą akcji ratowania „Białej Gwiazdy”. - Robię to dla mojego kolegi Rafała Wisłockiego i dla społeczności – przyznał Królewski w rozmowie ze sport.pl. Z Wisłockim, od kilkunastu dni prezesem Wisły, znów gra więc w jednej drużynie.Nie tylko Glinik. Dziewczęcy futbol też jest ważny


- Jarosław Królewski jest sponsorem strategicznym klubu. Sponsorem, partnerem, przyjacielem klubu - myślę, że te trzy wyrazy najlepiej to określają - mówi Wojciech Mróz, prezes i jeden z trenerów UKS 3 Staszkówka-Jelna, jednego z czołowych małopolskich klubów w piłkarstwie kobiecym.

Zajęcia prowadzone są w dwóch ośrodkach, oddalonych o 40 km. W przypadku zaangażowania się Królewskiego, trop wiedzie do Staszkówki, leżącej w powiecie - a jakże - gorlickim. Tam trenerem jest Michał Bąk. - Przyjaźni się z Jarkiem od lat młodzieńczych, dzięki niemu Jarek postanowił nas wesprzeć. Współpraca rozpoczęła się od ubiegłorocznych wakacji.

Klub jest świeżo po sukcesie - kilka dni temu dziewczęta z UKS 3 Staszkówka-Jelna zdobyły brązowy medal mistrzostw Polski w futsalu do lat 16. W ubiegłym roku, w rozgrywkach na trawie, trzecie miejsce w Polsce wywalczyła drużyna młodziczek, 13-latek. Talenty ze Staszkówki i Jelnej wypływają do reprezentacji Polski. - Mamy w tej chwili siedem dziewczyn, które są regularnie powoływane do szkolenia centralnego - podkreśla prezes.

DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WISŁA PANY!

WIŚLACY! (gość)

Zgłoś naruszenie treści

RAFAŁ WISŁOCKI I JAROSŁAW WIŚNIEWSKI URATUJĄ WISŁĘ BO Z POTĘŻNEJ GŁUPOTY SKISŁA

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Łemko w Wiśle???

Prawdziwy Wiślak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

Łemko w Wiśle to tak jak Żyd!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hej

Hej (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Fajny portal erotyczny na którym znajdziesz młode Panie
Miliony ofert lasek i facetów gotowych na wszystko

www.kontakty.1K.pl
...........................
Zupełna anonimowość, Setki ofert z...rozwiń całość

Fajny portal erotyczny na którym znajdziesz młode Panie
Miliony ofert lasek i facetów gotowych na wszystko

www.kontakty.1K.pl
...........................
Zupełna anonimowość, Setki ofert z całego kraju.
Vip już od kilku $ z fuuul dostępemzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Michu

Eh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Liceum im. Michała Kromera, ciekawe

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pomoc

Oololol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14

Bach bach bach Karabach

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To jednak nie ci z grubymi karkami i racami ratują Wisłę?

Wisła to nie wy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 5

Oj a gdzie oni teraz się pochowali? Nie ma ich? Czają się, czekają kto przyjdzie i jak będzie można go naciągnąć na pieniądze? Bo na tym polega ich miłość do klubu - żeby mieć punkt dilerski, metę...rozwiń całość

Oj a gdzie oni teraz się pochowali? Nie ma ich? Czają się, czekają kto przyjdzie i jak będzie można go naciągnąć na pieniądze? Bo na tym polega ich miłość do klubu - żeby mieć punkt dilerski, metę i magazyn? Cienkie Bolki jesteście. zwiń

Terminarz Ekstraklasy

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Polub nas na Fejsie!

Tabela Ekstraklasy

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do grupy mistrzowskiej
Miejsce w grupie spadkowej
1 Lechia Gdańsk Live 26 53 15 8 3 40-21
2 Legia Warszawa Live 26 51 15 6 5 40-25
3 Piast Gliwice Live 26 46 13 7 6 40-27
4 Pogoń Szczecin Live 26 41 12 5 9 38-33
5 Jagiellonia Białystok Live 26 40 11 7 8 41-37
6 Lech Poznań Live 26 39 12 3 11 38-35
7 Cracovia Live 26 39 11 6 9 31-29
8 Korona Kielce Live 26 39 10 9 7 34-36
9 Wisła Kraków Live 26 38 11 5 10 45-39
10 Zagłębie Lubin Live 26 37 11 4 11 41-36
11 Śląsk Wrocław Live 26 27 7 6 13 33-34
12 Górnik Zabrze Live 26 27 6 9 11 33-45
13 Miedź Legnica Live 26 27 7 6 13 27-48
14 Arka Gdynia Live 26 26 6 8 12 35-38
15 Wisła Płock Live 26 24 5 9 12 35-46
16 Zagłębie Sosnowiec Live 26 18 4 6 16 33-55