Legia kontra Polonia - najnowsza historia derbów Warszawy (GALERIA)

Sebastian Kuśpik
Derby Warszawy na zdjęciach
Derby Warszawy na zdjęciach Polskapresse
Już w najbliższy piątek będziemy świadkami meczu, którym żyje cała piłkarska Warszawa. Spotkanie nie tylko o ligowe punkty, ale przede wszystkim prestiż i panowanie w stolicy. Przed nami derby Warszawy – sięgająca 1921 roku zażarta rywalizacja Legii z Polonią. Zapraszamy zatem do zapoznania się z historią spotkań obu drużyn w XXI wieku.

SEZON 2000/2001

17 września 2000 roku zajmująca po 7. kolejkach miejsce tuż za podium Polonia podejmowała Legię na własnym terenie. W obronie Czarnych Koszul obecny komentator „Canal +” Piotr Dziewicki, w linii pomocy Arkadiusz Bąk i późniejszy Legionista, Tomasz Kiełbowicz, a w ataku Emmanuel Olisadebe. W prowadzonej wtedy przez Franciszka Smudę Legii m.in. asystent Waldemara Fornalika w reprezentacji Polski, Jacek Zieliński, a także inny komentator „Canal +” Maciej Murawski oraz Marek Citko i Cezary Kucharski, którzy obecnie są piłkarskimi managerami.

Spotkanie kończy się bezbramkowym remisem, choć po dwóch kartkach dla Kucharskiego Polonia grała w przewadze od 63. minuty. Zbigniew Robakiewicz, którego licznik spotkań w Ekstraklasie zatrzymał się na 324, nie dał się jednak pokonać i uratował punkt dla swojego zespołu.
Do rewanżowego spotkania doszło 2 maja 2001 roku w ramach 23. serii spotkań. Legia, mająca w wyjściowej „11” takich piłkarzy jak choćby Magiera, Piekarski, Mięciel czy Kowalczyk, zwyciężyła 1:0 dzięki trafieniu sprowadzonego z Brazylii Giuliano, który w całych rozgrywkach zdobył dla Wojskowych 9 bramek.

SEZON 2001/2002

Legia spotkała się z Polonią w grupie mistrzowskiej, do której awansowały po cztery najlepsze zespoły z grup A i B rundy zasadniczej (Legia swoją wygrała, Polonia zajęła 3. miejsce).

Pierwsze spotkanie obu drużyn zostało rozegrane 25 listopada 2001 roku na stadionie Polonii i znów zakończyło się bezbramkowym remisem. Były to pierwsze derby, które w barwach Wojskowych rozegrał były Polonista, Tomasz Kiełbowicz.

5 kwietnia 2002 roku na Łazienkowskiej znów górą okazała się Legia, która po trafieniach Sylwestra Czereszewskiego, Tomasza Sokołowskiego i Stanko Svitlicy zwyciężyła, 3:0. Wojskowi, którzy w 14 meczach grupy mistrzowskiej ani razu nie przegrali, wywalczyli tytuł, ledwie punktem wyprzedzając na finiszu krakowską Wisłę.

SEZON 2002/2003

Jedna z dotkliwszych porażek Polonii w derbach miała miejsce 7 października 2002 roku, kiedy to w obecności ok. 10 tys. widzów Legia wygrała aż 4:1. Łupem bramkowym w zespole Dragomira Okuki podzielili się Stanko Svitlica, Cezary Kucharski, Łukasz Surma i Dariusz Dudek, a honorowego gola dla Polonistów strzelił w Arkadiusz Bąk.

Polonistom nie udało się zrewanżować Legii za to upokorzenie w rundzie wiosennej, gdyż trafieniem z 68. minuty Marek Saganowski zapewnił Wojskowym cenne 3 punkty. Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że były to pierwsze derby Artura Boruca między słupkami bramki warszawskiej Legii. Polonia zakończyła sezon na miejscu 8., natomiast Legia uplasowała się tuż za podium, tracąc do GKS-u Katowice jeden punkt.

SEZON 2003/2004

Dla kibiców Legii wspomnienie wiosennych derbów sezonu 2003/2004 jest słodkie jak miód. Ale po kolei. Już na początku sezonu, w 3. kolejce (24. sierpnia 2003r.), Polonia podejmowała u siebie rywala „zza miedzy”. Po faulu Marka Jóźwiaka, za który obecny Dyrektor ds. rozwoju sportowego obejrzał czerwoną kartkę, Polonia miała rzut karny, którego w 37. minucie nie wykorzystał jednak Igor Gołaszewski. Grająca niemal przez godzinę w „10” Legia zdołała nie tylko obronić się przed atakami gospodarzy, w barwach których grał m.in. jej obecny trener, Piotr Stokowiec, ale nawet zdobyć zwycięską bramkę, której autorem był Aleksandar Vuković.

We wspomnianym meczu rundy wiosennej Wojskowi dosłownie zdemolowali KSP, wygrywając przy Łazienkowskiej aż 7:2 (!!!). Hat-trickiem popisał się wtedy... obecny snajper Legii, Marek Saganowski. Kolejne gole dołożyli Piotr Włodarczyk i Łukasz Surma, a samobójcze trafienia zaliczyli Paweł Kieszek i aktualnie znów defensor Czarnych Koszul, Wojciech Szymanek. Twarz ratowali gościom w doliczonym już czasie gry Krzysztof Bąk i wspominany wcześniej Gołaszewski, ale nie uchroniło to ich drużyny przed bolesną porażką.

Warto dodać, że Legia zakończyła sezon jako wicemistrz kraju, a Polonia do ostatniej kolejki walczyła o spokojny ligowy byt, zajmując ostatecznie 11. miejsce.

SEZON 2004/2005

Jeszcze przyjemniej fani Legii wspominają jednak sezon 2004/2005, gdyż nie często zdarza się... dwukrotnie upokorzyć derbowego rywala. W rundzie jesiennej, a dokładniej 5 listopada 2004 roku, Wojskowi zwyciężyli na własnym terenie, 4:1. Kolejne dwie bramki w spotkaniach o prym w stolicy zdobył Saganowski, a dwie następne dołożyli Marcin Smoliński i Tomasz Sokołowski. Honorowe, jak się później okazało, trafienie dla zespołu Czarnych Koszul zdobył w 55. minucie Łukasz Jarosiewicz.

Jeszcze gorzej Poloniści zagrali w rewanżu (25 maja 2005r.), gdy dali sobie wbić przy Konwiktorskiej aż 5 bramek. Pierwsze dwie, co jeszcze bardziej zabolało fanów Polonii, zdobył były zawodnik Czarnych Koszul, Tomasz Kiełbowicz. Kolejne trafienia dołożyli po przerwie Włodarczyk, Karwan i, a jakże, Marek Saganowski.

SEZON 2005/2006

Skrajnie odmienne nastroje panowały w obu obozach pamiętnego sezonu 2005/2006. Pamiętnego, ponieważ dla Legii oznacza on ostatnie mistrzostwo kraju, a dla Polonii pożegnanie z ekstraklasową rzeczywistością i spadek do ówczesnej II ligi.

23 września 2005 roku Legioniści zwyciężyli na Łazienkowskiej po trafieniu w 45. minucie Piotra Włodarczyka z rzutu karnego. Po raz pierwszy smak derbów poczuł Łukasz Fabiański.

W rewanżowym meczu na stadionie Polonii również górą była Legia, która wygrała 2:0 dzięki trafieniom w drugiej części spotkania obrońców: Moussy Oattary i Edsona.

SEZON 2006/2007

Polonia nie grała w Ekstraklasie.

SEZON 2007/2008

Polonia nie grała w Ekstraklasie

SEZON 2008/2009

Po powrocie Polonii do elity dzięki przyjściu do klubu prezesa Józefa Wojciechowskiego Czarne Koszule wreszcie postawiły się warszawskiej Legii. Na inaugurację sezonu Poloniści wybrali się na Łazienkowską i przywieźli remis, 2:2. Pierwszego gola zdobył dla gospodarzy już w 11. minucie Bartłomiej Grzelak, ale jeszcze przed przerwą, dzięki trafieniom Marka Sokołowskiego i 20-letniego wówczas Daniela Mąki, Poloniści wyszli na prowadzenie. Tuż po zmianie stron rzut karny wykorzystał jednak Maciej Iwański, zapewniając Wojskowym punkt.

27 lutego 2009 roku Poloniści bezbramkowo zremisowali z Legią na własnym stadionie. W tamtym spotkaniu zagrało kilku piłkarzy, którzy mają szansę na występ w najbliższych derbach stolicy. Po stronie Legii są to Jakub Rzeźniczak, Inaki Astiz i Miroslav Radović, a w zespole Polonii Sebastian Przyrowski (tylko teoretyczne szanse na grę) i Łukasz Piątek.

SEZON 2009/2010

W sezonie 2009/2010 z derbowej rywalizacji zwycięsko wyszli Poloniści. W listopadzie 2009 roku, gdy mecz rozgrywany był na stadionie Legii, padł remis, 1:1. Na bramkę Grzelaka z 52. minuty odpowiedział obecny kapitan Czarnych Koszul, Łukasz Piątek, który w 65. minucie pokonał strzegącego bramki Wojskowych Jana Muchę.

W meczu rewanżowym przy Konwiktorskiej, który rozegrany został 11 maja 2010 roku, skromne zwycięstwo zapewnił gospodarzom Hiszpan Andreu. Wygrana z lokalnym rywalem w derbach stolicy była jednym z niewielu przyjemnych momentów dla kibiców Czarnych Koszul, bowiem Polonia zakończyła rozgrywki na bardzo słabym 13. miejscu. Legia zaś znów uplasowała się tuż poza ligowym podium, tracąc do chorzowskiego Ruchu jedno „oczko”.

SEZON 2010/2011

Początek sezonu przyniósł wielką niespodziankę w postaci upokorzenia Legii przez warszawską Polonię. W 2. kolejce Czarne Koszule rozbiły zespół Macieja Skorży, wygrywając aż 3:0. Bramki zdobywali wtedy Brazylijczyk Bruno, Ebi Smolarek, dla którego było to pierwsze trafienie w nowych barwach, a także Adrian Mierzejewski.

Legioniści zrewanżowali się derbowemu rywalowi 6 marca 2011 roku, gdy przy Łazienkowskiej pokonali podopiecznych Theo Bosa, 1:0, dzięki samobójczej bramce Macieja Sadloka. W tym spotkaniu pierwszy raz smak rywalizacji o prym w stolicy poznał Paweł Wszołek – najjaśniejszy dziś punkt zespołu Czarnych Koszul.

SEZON 2011/2012

W poprzednim sezonie Legia uplasowała się dopiero na 3. miejscu, przegrywając frajersko mistrzostwo w samej końcówce rozgrywek. Polonia zajęła natomiast 6. lokatę i słabą grą zakończyła erę panowania charyzmatycznego właściciela, Józefa Wojciechowskiego.

Wrześniowe spotkanie obu zespołów rozstrzygnęła na swoją korzyść Polonia, wygrywając 2:1. Jako pierwsi bramkę przy Konwiktorskiej zdobyli goście, a konkretnie Miro Radović, który wyprowadził Legię na prowadzenie w 23. minucie spotkania. Podopieczni Jacka Zielińskiego odżyli w przerwie i najpierw, za sprawą Tomka Jodłowca, doprowadzili w 60. minucie do remisu, a kwadrans później zdobyli zwycięskiego gola po uderzeniu Edgara Caniego.
Ostatni derbowy mecz przy Ł3 był nudny jak flaki z olejem i zakończył się bezbramkowym remisem. Bramkę dla gospodarzy próbował zdobyć strzałami ze stałych fragmentów gry Ljuboja, ale na posterunku za każdym razem był bardzo dobrze tego dnia dysponowany Sebastian Przyrowski. Swoje okazje miał także Nacho Novo, ale o efektach ofensywnych działań Hiszpana lepiej nawet nie wspominać.

Na ligowych boiskach oba zespoły spotykały się dotychczas 69 razy. 26 pojedynków zakończyło się zwycięstwem Legii, w 25. przypadkach górą byli Poloniści, a 18 meczów kończyło się remisami. W ciągu ostatnich 10. lat Legia triumfowała 11-krotnie, z kolei Polonia wygrywała tylko 3 razy. W pozostałych 5. spotkaniach drużyny dzieliły się punktami. Prawdziwym katem Czarnych Koszul był Marek Saganowski, który w derbowej rywalizacji zdobył aż 7 bramek.

Jak będzie tym razem? Kto będzie panował w stolicy po 70. derbach Warszawy?