Liga włoska. Napoli wygrało z Udinese, a Polacy weszli z ławki

Damian Wiśniewski
CIAMBELLI/SIPA/EAST NEWS
Napoli pewnie pokonało Udinese 3:0 i wyprzedziło w tabeli AS Romę. Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński spotkanie rozpoczęli na ławce rezerwowych i obaj pojawili się na boisku w końcówce spotkania, ale niczym szczególnym się nie wyróżnili.

Najlepsze, co można powiedzieć o pierwszej połowie tego spotkania to to, że po prostu się ona odbyła. Jeśli Marek Hamsik powiedział jakiś czas temu, że jego klub potrafi grać najpiękniejszą piłkę w Europie, to w pierwszych trzech kwadransach kompletnie nie potrafił tego potwierdzić.

Generalnie apetyty na to spotkanie mogliśmy sobie ostrzyć bez większego skrępowania. Obie ekipy są w dobrej formie, a ostatnimi czasy w ich meczach padało naprawdę sporo goli – w dwóch ostatnich meczach neapolitańczyków padło ich osiem, w meczach Udinese siedem. Mogliśmy więc przypuszczać, że w ten sobotni wieczór czeka nas kolejna kanonada.

Faworytem oczywiście byli podopieczni Maurizio Sarriego, którzy po pokonaniu Lazio w ostatniej kolejce mieli pójść za ciosem. W pierwszej połowie nie potrafili jednak zagrozić bramce Karnezisa – ich akcjom brakowało odpowiedniego tempa i dokładności, choć niesprawiedliwym byłoby tu nie pochwalenie przy okazji dobrze zorganizowanej gry obronnej gości. Najlepszym dowodem na to, że ciekawiej zrobiło się tylko wtedy, gdy wątpliwej jakości strzał z dystansu oddał Hamsik.

I kiedy wszyscy przerwę żegnaliśmy z przeświadczeniem, że zaraz czeka nas kolejna partia szachów, to Dries Mertens postanowił pokazać, że nie rezygnuje z walki o koronę króla strzelców. Belg otrzymał kapitalne podanie od Jorginho i w sytuacji sam na sam nie dał szans bramkarzowi. Taki obrót spraw spowodował, że gra musiała nam się nieco „rozbujać” i choć wciąż nie było to to, czego wszyscy oczekiwaliśmy, to poziom gry na pewno wzrósł.

Udinese miało nawet swoją szansę na wyrównanie. Po dośrodkowaniu z boku boiska strzał głową oddał Zapata, a piłka odbiła się od poprzeczki. Nie minęło dużo czasu, a ta niewykorzystana okazja się zemściła – Allan przejął piłkę od jednego z rywali na skraju pola karnego i mocnym strzałem pokonał bramkarza.

Mogło więc być 1:1, a w 71. Minucie zrobiło się 3:0. Najpierw dobrej okazji nie wykorzystał Lorenzo Insigne, a kiedy po chwili piłka wróciła w pole karne, to ładnym strzałem z woleja gola zdobył Callejon.

Pod koniec spotkania na boisku pojawili się Arkadiusz Milik oraz Piotr Zieliński, ale żaden z reprezentantów Polski nie wniósł do gry niczego, a sam rezultat już się nie zmienił. Gospodarze wykorzystali więc remis Romy i zbliżyli się do niej na odległość dwóch punktów.