Lotto Ekstraklasa. Premierowe zwycięstwo Zagłębia Sosnowiec w Ekstraklasie. Fatalny start Pogoni

Jacek Sroka, psz
Zagłębie Sosnowiec - Pogoń Szczecin 3:0
Zagłębie Sosnowiec - Pogoń Szczecin 3:0 Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Lotto Ekstraklasa. W drugim piątkowym meczu 3. kolejki Lotto Ekstraklasy Zagłębie Sosnowiec pokonało przed własną publicznością Pogoń Szczecin (3:0). Podopieczni Dariusza Dudka nie wychylali się specjalnie w ofensywie, ale byli w stanie zadać Portowcom trzy ciosy.

Po dwóch porażkach 1:2 trener Dudek zdecydował się na dwie zmiany w składzie. W podstawowej jedenastce Zagłębia zadebiutowali Niemiec Michael Heinloth i Nigeryjczyk Junior Torunarigha. Pozyskany w środę doświadczony stoper Adam Kokoszka zaczął mecz na ławce rezerwowych i wszedł do gry po przerwie.

Sosnowiczanie już po 5 minutach gry objęli prowadzenie. Po ładnej akcji lewą stroną boiska w polu karnym znalazł się Konrad Wrzesiński. Pomocnik Zagłębia wycofał piłkę na 16 m do nadbiegającego Nuno Malheiro. Portugalczyk nie trafił czysto w piłkę, ale ta po drodze odbiła się jeszcze od Tomasza Hołoty i wpadła do siatki. Trafienie zapisano jako samobója byłego zawodnika GKS Katowice.

Po kwadransie mogło być już 2:0. Gospodarze, których z trybun dopingował słynny brat trenera Jerzy Dudek, przeprowadzili błyskawiczną kontrę i mieli liczebną przewagę. Bartłomiej Babiarz zamiast podawać do partnerów zdecydował się jednak na strzał i piłka przeleciała nad poprzeczką.

Później inicjatywę przejęła Pogoń. Po strzale głową Adama Frączczaka kapitalną interwencją popisał się Dawid Kudła. Bramkarz Zagłębia zanim trafił do Sosnowca przez cztery lata reprezentował barwy szcze-cinian. Chwilę później gospodarzom dopisało szczęście, bo po główce Gruzina Lashy Dvaliego, któremu za wszelką cenę starał się przeszkadzać obrońca Zagłębia, futbolówka trafiła w poprzeczkę.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Goście atakowali, a Zagłębie chwilami miało kłopot z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy. Po akcji Zvonimira Kozulja sosnowiczan uratowałBabiarz wybijając piłkę sprzed linii bramkowej.

Pogoń atakowała, ale gospodarze w końcówce pokazali na co ich stać. Przeprowadzili dwie szybki kontry, które rozpoczął bramkarz Kudła. Najpierw lewą stroną popędził Żarko Udovicić i idealnie dośrodkował w pole karne, a Wrzesiński z bliska skierował piłkę do siatki. Już w doliczonym czasie gry zwycięstwo sosnowiczan przypieczętował Udovicić. Piłka dość szczęśliwie trafiła pod nogi Serba, a ten nie zmarnował okazji trafiając do pustej bramki.

Trener Dudek pierwszą od 10 lat wygraną Zagłębia w Ekstraklasie zadedykował sosnowieckim kibicom. Szkoleniowiec przyznał też, że szczęście przyniosła mu wizyta brata, bo kiedy na Stadionie Ludowym pojawia się triumfator Ligi Mistrzów z 2005 r. to gospodarze zwyciężają.