Napoli prowadziło, ale tylko zremisowało z Porto i odpadło z Ligi Europy [ZDJĘCIA]

Maciej Pietrasik, ZA
W rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Europy Porto zremisowało na wyjeździe z Napoli 2:2 i awansowało do ćwierćfinału. Dla gospodarzy trafiali Goran Pandev i Duvan Zapata, a dla gości gole strzelali Nabil Ghilas i Ricardo Quaresma.

Goście przystępowali do tego meczu z jednobramkową przewagą z pierwszego spotkania. Tak jak można się było spodziewać, Napoli od samego początku zaatakowało, chcąc jak najszybciej odrobić straty. Już dwie minuty po pierwszym gwizdku arbitra szansę miał Dries Mertens, ale uderzył zbyt lekko.

Włosi cały czas atakowali, czego efektem był m. in. strzał Gonzalo Higuaina na początku drugiego kwadransa gry, nie znalazł on jednak drogi do bramki. W 21. minucie gospodarze dopięli swego. Dwójkową kontrę rozegrali Goran Pandev i Higuain, a ten pierwszy w sytuacji sam na sam z Fabiano popisał się bardzo ładną podcinką i dał swojemu zespołowi prowadzenie. Dziesięć minut później swoją szansę miał Mertnens, lecz tym razem to golkiper Porto okazał się lepszy.

Po zdobyciu gola Napoli nieco się wycofało i w pierwszej części gry nie widzieliśmy już goli. Dużo więcej działo się natomiast w drugiej połowie. Dobrze rozpoczęli podopieczni Rafy Beniteza, którzy w ciągu kilkudziesięciu sekund mogli trzykrotnie pokonać Fabiano, ale golkiper Porto za każdym razem wychodził obronną ręką, podobnie jak w 59. minucie z pojedynku z Higuainem i chwilę później, gdy uderzał Lorenzo Insigne.

Niewykorzystane szanse zemściły się na gospodarzach. W 69. minucie meczu bramkę zdobył Nabil Ghilas, który kilka minut wcześniej pojawił się na murawie. Algierczyk wykorzystał dobre prostopadłe podanie Fernando i sprawił, że Napoli do awansu potrzebowało dwóch bramek. Gra Włochów po tym golu kompletnie się jednak rozsypała. Już trzy minuty później Portugalczycy mogli prowadzić 2:1, ale Jackson Martinez trafił tylko w słupek.

Po chwili stało się jasne, że to Porto awansuje do ćwierćfinału. Dryblingiem w polu karnym i strzałem w samo okienko popisał się Ricardo Quaresma, nie dając Pep Reinie najmniejszych szans na skuteczną interwencję. Napoli starało się co prawda walczyć jeszcze o korzystny rezultat, lecz sił starczyło im tylko na doprowadzenie do remisu dzięki bramce Zapaty już w doliczonym czasie gry.