Nida Pińczów zakończyła grę w tym sezonie na jedenastym miejscu w tabeli

Damian Wiśniewski
archiwum klubu
Piłkarze Nidy Pińczów zakończyli sezon 2018/2019. Podopieczni trenera Artura Jagodzińskiego ostatecznie wylądowali na niezłej jedenastej pozycji i w związku z tym przyszłe rozgrywki spędza na tym samym poziomie ligowym.

Ostatnim przeciwnikiem dla zespołu z powiatu pińczo-wskiego był Alit Ożarów. Zespół ten miał ogromne problemy podczas rundy wiosennej, dotychczas wygrał tylko jedno spotkanie podczas niej i do Pińczowa pojechał z nadzieją na swój drugi komplet punktów w 2019 roku.

Nida nie okazała się jednak być gościnnym przeciwnikiem i pewnie zainkasowała wygraną.

TS 1946 Nida Pińczów - Alit Ożarów 3:1 (2:0)
Bramki:
Artur Karasek 8, Kamil Koszela 25, Piotr Gajda 87 - Michał Hołody 90.

Nida: Zyguła - Wołczyk (55 Nogacki), Kempkiewicz (60 Paniec), Krzak, Ciacia, Parlicki, Garula (60 Buczak), Karasek (82 Stępnik), Gajda, Koszela, Zygan.

Alit: Saracen - Spychaj, Maruszczak (46 Plewa, 70 Reimus), Wasilewski, Praga, Kilijański, Kwiatkowski, Gardynik, Hołody, Ponikowski, Stępień.

Pieniądze z Polskiego Związku Piłki Nożnej

Ten komplet punktów pozwolił Nidzie zająć ostatecznie jedenastą pozycję na koniec sezonu. Dzięki temu i odpowiedniemu wprowadzeniu młodych zawodników klub może liczyć na niemały zastrzyk gotówki.

Nida okazała się być najlepszą w całej ligowej stawce w klasyfikacji pro junior system. Zespół ten zdobył przez cały sezon 16932 punkty, drugi Alit Ożarów miał ich na swoim koncie 13962. Triumfator tej klasyfikacji może liczyć na nagrodę z Polskiego Związku Piłki Nożnej w wysokości 35 tysięcy.

Nagrodzony nie mógł jednak tylko stawiać na młodych, ale musiał również utrzymać się w lidze. To był niezbędny warunek. Czwarty w zestawieniu Hetman Włoszczowa nie może na przykład liczyć na dodatkowe finanse właśnie z tego powodu, że na koniec rozgrywek znalazł się w strefie spadkowej.

W Nidzie przez cały sezon punktowało dziesięciu młodych piłkarzy.

Byli to: Oskar Zygan (2966 minut, 5932 punkty); Michał Krzak (2727 minut, 5454 punktów); Dawid Skowera (1039 minut, 2058 punktów); Karol Parlicki (925 minut, 1850 punktów); Adrian Brzezoń (539 minut, 1078 punktów), Jakub Buczak (280 minut, 560 punktów); Bartłomiej Fito-wski (264 minut, 410 punktów); Tomasz Paniec (155 minut, 310 punktów), Tomasz Morgaś (54 minuty, 108 punktów) oraz Wiktor Tutaj (31 minut, 62 punkty).

O bardzo dobrym wyczynie w wykonaniu Nidy najlepiej niech świadczy fakt, iż najlepiej punktujący zawodnik tego zespołu zająłby jako on sam w klasyfikacji klubów tej ligi... ósme miejsce! Aż jedenaście klubów zdobyło mniej punktów do klasyfikacji pro junior system niż sam Oskar Zygan dla Nidy.

Dobra runda wiosenna

Utrzymania Nidy Pińczów w czwartej lidze nie byłoby na pewno, gdyby nie dobre wyniki osiągane przez ten zespół podczas rundy rewanżowej.

Gdyby brać pod uwagę tylko wyniki osiągane w 2019 roku, to zespół Artura Jagodzińskiego zająłby dziesiąte miejsce.

W tym okresie czasu zdobył łącznie 22 punkty za sześć zwycięstw, cztery remisy. Do tego zanotował co prawda siedem porażek, jednak i tak jest to wynik lepszy, aniżeli w rundzie jesiennej. W niej Nidzie udało się zdobyć o trzy punkty mniej.

Można założyć, że ta różnica trzech punktów wzięła się jednak z meczu z Alitem Ożarów. W pierwszej rundzie bowiem z tym przeciwnikiem Nida miała zdecydowanie większe problemy i w powiecie opato-wskim przegrała aż 0:5.

Kolejny sezon znów jednak spędzi w czwartej lidze i będą to dla niej szóste rozgrywki z rzędu na tym poziomie.

W sezonie 2013/2014 klub spadł z trzeciej ligi małopolsko-świętokrzyskiej i od tamtej pory nieprzerwanie gra w czwartej lidze.