Paweł Wojtala o jubileuszu 110-lecia Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Na galę na MTP przyjedzie cały zarząd PZPN

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Paweł Wojtala z optymizmem patrzy na przyszłość wielkopolskiej piłki
Paweł Wojtala z optymizmem patrzy na przyszłość wielkopolskiej piłki Radosław Patroniak
Wielkopolski Związek Piłki Nożnej jutro świętuje 110-lecie istnienia. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowa gala w Sali Ziemi na MTP oraz zarząd PZPN, na którym będzie cała wierchuszka polskiej piłki.

W uroczystości weźmie udział około 500 osób. Rozpocznie ją przemówienie Pawła Wojtali, prezesa Wielkopolskiego ZPN. Tuż po nim wystąpi sternik piłkarskiej centrali, czyli Cezary Kulesza. Będzie można zobaczyć film „Pasja futbolu” i wyróżnionych przez PZPN działaczy. Zapowiada się więc dwugodzinne święto ludzi piłki i tych, którzy ją od lat wspierają.

Zobacz też: Kadry regionów czyli szkolenie po wielkopolsku

– Za mojej kadencji jako szefa Wielkopolskiego ZPN będzie to pierwsze tego typu wydarzenie. Z jednej strony trzeba szanować historię i kontynuować tradycję, a z drugiej docenić osoby, które na co dzień pracują w klubach oraz wspierających piłkę samorządowców i sponsorów – przyznał Paweł Wojtala.

Przez 7 lat zdążył on dosyć dobrze poznać specyfikę wielkopolskiej piłki i to głównie od strony wcześniej mniej mu znanej.
– Wywodzę się z piłki profesjonalnej, więc moja wiedza o piłce amatorskiej była na początku ograniczona. Dzięki współpracownikom proces poznawania jej tajników przebiegł jednak szybko i bezboleśnie. Główne cele nie zmieniają się dla nas na przestrzeni wszystkich lat. Robimy wszystko, żeby usprawnić związek i ciągle dążymy do tego, by wyjść naprzeciw potrzebom klubów w całej Wielkopolsce – zauważył były piłkarz reprezentacji, Lecha, Widzewa, Hamburgera SV czy Werderu Brema.

Jubileusz Wielkopolskiego ZPN to także okazja do debaty o kondycji polskiej piłki i porównań naszego regionu na tle innych w rozwoju futbolu.

– Co sądzą działacze z innych regionów o naszym związku i wielkopolskiej piłce? Przede wszystkim zazdroszczą nam dwóch drużyn w ekstraklasie i przyjaznej atmosfery podczas derbów Lecha z Wartą. Jesteśmy też generalnie chwaleni za projekty „Kadry regionów” czy „Dziewczyny do piłki” i za poziom organizowanych warsztatów i kursów trenerskich. Czasami jednak spotykam się z opinią, że nasze pomysły są zbyt nowatorskie lub zbyt ryzykowne do przeprowadzenia przez inne związki. Każdą opinię szanuję i przyjmuję ze zrozumieniem.    Rozwój piłki w całym regionie i na każdym poziomie oraz usprawnianie funkcjonowania związku są    jednak dla mnie priorytetem – dodał sternik Wielkopolskiego ZPN.

Przy okazji jubileuszu 110-lecia warto wspomnieć o początkach futbolowej pasji w naszym regionie. Co ciekawe jeszcze 17 lat temu za datę powstania związku uznawano rok 1921. Autorzy monografii poświęconej wielkopolskiej piłce, czyli Jarosław Owsiański i Tomasz Siwiński, doszukali się    jednak niezbitych dowodów powstania związku w 1913 r. Do jego powstania doszło, gdy grupa młodych Polaków zakochanych w piłce nożnej założyła Związek Polskich Towarzystw Sportowych na Rzeszę Niemiecką. Poznań, obok Łodzi, Krakowa, Warszawy i Lwowa, był jednym z założycieli PZPN.

10 lat temu podczas gali 100-lecia ogłoszono wyniki plebiscytu „Głosu Wielkopolskiego” na najlepszego piłkarza 100-lecia WZPN. Został nim Mirosław Okoński. Największym wydarzeniem 100-lecia wybrano mecz Pucharu Zdobywców Pucharu Lecha z FC Barceloną z 1988 roku. Kapituła wybrała też trenera 100-lecia – Wojciecha Łazarka (Lech Poznań), najlepszego zagranicznego piłkarza – Czecha Radka Mynara (Groclin Dyskobolia Grodzisk), a także „11” stulecia, w której znaleźli się Piotr Mowlik, Hieronim Barczak, Bartosz Bosacki, Damian Łukasik, Krzysztof Pawlak, Roman Jakóbczak, Henryk Miłoszewicz, Teodor Napierała, Andrzej Juskowiak, Teodor Anioła i Mirosław Okoński.

od 7 lat
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24