Pierwszy piłkarski klub - Sheffield FC

Dawid Kwika
Sheffield FC
Sheffield FC wikimedia commons
Sheffield FC powstał 24 października 1857 roku i jest uznany przez FIFA za najstarszy klub piłkarski na świecie. Piłkarze tego zasłużonego zespołu kilka lat temu gościli w Polsce. Rozegrali spotkanie z Hutnikiem Kraków w ramach obchodów 60-lecia klubu z Suchych Stawów.

Wszystko rozpoczęło się w 1843 roku od powstania Guy's Hospital Rugby-Football Club, organizacji, która wzbudzała wątpliwości i pytania: czy rugby jest futbolem? Ponieważ rosło grono zwolenników futbolu a'la rugby stworzonego przez Williama Webba Ellisa, zostały wydane w 1846 roku pierwsze zasady nowej gry.

Dwa lata później skłoniło to byłych uczniów Harrow, Winchester, Shrewsbury i Eton do sformułowania zasad właściwego futbolu.

Oddzieliły one rugby od futbolu i są uważane za akt narodzin piłki nożnej. Uczniowie stworzyli pierwszy klub piłkarski o nazwie FC Sheffield, a tym samym skończyli bałagan istniejący na linii rugby-futbol. Przede wszystkim zakwestionowali brutalność konkurencyjnej dyscypliny. W ręcznie napisanym protokole "Rules and Regulations" punkt pierwszy ma historyczne znaczenie: "That this be called the Sheffield Foot-Ball Club". Tym samym powstały dwie odrębne dyscypliny sportu: rugby i futbol.

Założyciele sformułowali również 17 postanowień dotyczących działalności klubu oraz 11 prawideł gry w piłkę nożną. Odwołali się przy tym do "reguł z Cambridge", w opracowaniu których brali udział uczniowie z Harrow. Status ten miał być początkowo wydrukowany, jednak ostatecznie do tego nie doszło. Dzięki temu każdy klub miał prawo ustanawiać swoje własne reguły gry.

FC Sheffield to najstarszy uczestnik piłkarskich derbów na świecie. W "Rules derby" czy jak kto woli "Sheffield derby" mierzyli się z rywalem zza miedzy, FC Hallam. Swoje mecze rozgrywali na stadionie Bramall Lane (dziś "twierdza" Sheffield United). W tym czasie na terenie Wielkiej Brytanii powstały także takie kluby piłkarskie jak FC Barnes, Christal Palace, Richmond Club, Crusades, Kilburn, War Office Club, Blackheath czy Epping Forest Club.

Rozgrywały one spotkania między sobą i jednocześnie sprzeczały się co do reguł gry. W jednej tylko kwestii panowała absolutna zgodność: piłka przez żadnego zawodnika z pola nie może być dotknięta ręką. Po wielu latach drużyna "The Ancients" zmieniła adres i grała odpowiednio na stadionach Hillsborough Park, Owlerton Stadium i Don Valley Stadium, po czym osiadła na przedmieściu Sheffield, w Dronfield, co nie przyczyniło się jednak do sukcesów sportowych.

W 2009 roku najstarszy piłkarski klub na świecie gościł w Polsce. 24 lipca tego roku rozegrał towarzyski mecz z Hutnikiem Kraków. Na Suchych Stawach wystąpił w spotkaniu w ramach obchodów 60. rocznicy powstania Nowej Huty. Mecz zakończył się zwycięstwem Hutnika 3-1. "The Club" pomimo pięknej i bogatej historii nigdy nie było piłkarską potęgą. Od początku istnienia klub tułał się po niższych ligach, a obecnie występuje w amatorskiej Northern Premier League Division One South.

Mówiąc krótko mówisz piłka nożna, myślisz Anglia. Najstarszy klub, najstarsza federacja, najstarsze rozgrywki, usankcjonowanie przepisów, najciekawsza liga, największe emocje i Ci niezwykli kibice. Może i Anglia nie jest pierwszą ojczyzną futbolu, ale bez wątpienia tą najważniejszą. Może FC Sheffield nie jest największym klubem na świecie, ale z pewnością historycznie najważniejszym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24