PKO Ekstraklasa. Derby jak najnudniejszy film. Remis Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze. Nieobecny Lukas Podolski

Jacek Czaplewski
Tomasz Kuczyński
PKO Ekstraklasa. Ledwie dwa celne strzały w przeciągu 90 minut. Za takie "widowiska" powinno się odbierać, a nie rozdawać punkty. Piast Gliwice po okropnie nudnym meczu zremisował z Górnikiem Zabrze 0:0.

PKO Ekstraklasa. Piast Gliwice - Górnik Zabrze 0:0

9 lutego Piast Gliwice przegrał z Górnikiem Zabrze po rzutach karnych w Pucharze Polski. Szybko nadarzyła się okazja do rewanżu, tym bardziej, że drużyna trenera Waldemara Fornalika była na fali - wygrała na wyjazdach z Wisłą Płock i Śląskiem Wrocław. Górnik rozegrał wcześniej dobry mecz z Rakowem Częstochowa remisując 1:1.

W Gliwicach nie mogło zabraknąć akcentów związanych z wojną na Ukrainie. Piłkarze Piasta i Górnika wyszli na rozgrzewkę w koszulkach z napisem Stop War! Przed meczem obie drużyny ustawiły się na środku boiska, aby podkreślić solidarność z Ukraińcami, co pokazano też w haśle na telebimach. Wcześniej piłkarze stanęli do symbolicznego zdjęcia. Zwaśnionych kibiców połączyło śpiewanie o tym, co myślą o agresorach w toczącej się wojnie.

Górnik przystąpił do derbów bez Lukasa Podolskiego kontuzjowanego w meczu z Rakowem. - Nie było wielkiej walki o to, aby mógł zagrać z Piastem. Uraz mięśniowy tak szybko się nie leczy,. Powinien być z nami w najbliższych meczach, ta przerwa nie powinna być długa - mówił trener Jan Urban, który miał na derby bardzo "krótką" ławkę rezerwowych.

W Piaście zabrakło Martina Konczkowskiego. - Nabawił się lekkiego urazu łydki - wyjaśnił rzecznik gliwiczan Karol Młot.

Piłkarzom przyszło rywalizować na fatalnej murawie. W pierwszym kwadransie trwała twarda walka o środek pola. Wreszcie w 17. minucie Michał Chrapek z rzutu wolnego zatrudnił Daniela Bielicę, który odbił piłkę. Pięć minut później szybką akcję Górnika zamykał Dariusz Pawłowski - uderzył w dalszy róg bramki, ale niecelnie. Drużyny najwyraźniej nie chciały ryzykować, starały się unikać błędów, dlatego mecz nie był wielkim widowiskiem. Bezbramkowym remisem skończyła się I połowa.

W drugiej połowie nie wydarzyło się wiele więcej. W końcówce przed szansą stanął jedynie Jakub Czerwiński, ale jego próbę do boku odbił Daniel Bielica.

Oceny piłkarzy po meczu Piast Gliwice - Górnik Zabrze (w skali 1-6):