PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze rozbił Wartę Poznań i udanie uczcił 75-lecie klubu. Kibice oglądali trzy bramki

Bartosz Głąb
Górnik Zabrze wygrywa na jubileusz klubu.
Górnik Zabrze wygrywa na jubileusz klubu. PAP/EPA
PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze na 75-lecie klubu rozbił u siebie Wartę Poznań 3:0. Mecz rozpoczął się od pokazu fajerwerków, a potem "fajerwerki" zaprezentowali także piłkarze. Wynik otworzył Daisuke Yokota. W drugiej połowie trafiali jeszcze Adrian Kapralik i Lukas Podolski. Zabrzanie będą mogli w spokoju zasiąść do wigilijnego stołu, natomiast Warta może jeszcze w tym roku spaść do strefy spadkowej.

PKO Ekstraklasa. Górnik - Warta 2:0 (1:0). Huczny jubileusz zabrzan

Przed startem spotkania kibice zgromadzeni na Arenie Zabrze zobaczyli pokaz fajerwerków, który był elementem obchodów 75-lecia zabrzańskiego klubu. Chwilę później piłkarze również wzięli się do pracy, by ten wieczór dla kibiców Górnika był wyjątkowy. Już na samym początku Lawrence Ennali ruszył lewą stroną boiska, wpadł w pole karne Warty, ale jego uderzenie trafiło tylko w słupek.

Kibice również nie pozostawali dłużni swoim ulubieńcom i również raz za razem prezentowali okazałe oprawy o tematyce dotyczące wyjątkowego święta dla Górnika. W 28. minucie błąd defensywy gości wykorzystał Daisuke Yokota. Japończyk przejął piłkę zagrywaną przez gracza Warty, popędził na bramkę i strzelił gola otwierającego wynik spotkania. Gracz gospodarzy pobiegł celebrować trafienie wraz z kibicami.

Później znacznie ciekawiej było na trybunach. "Torcida" zadymiła cały stadion i arbiter musiał przerwać spotkanie. Piłkarze dostali chwilę odpoczynku, a na trybunach trwała zabawa. Fani zabrzańskiego zespołu zmotywowani dobrym wynikiem, jeszcze głośniej dopingowali swój zespół i tak dobrnęliśmy do przerwy.

Nie czerpiemy radości z gry, bo na razie piłka nam lata nad głowami, także zbyt dużo piłki w całej piłce nie ma. Całe szczęście, że udało nam się strzelić po bardzo dużym błędzie Tiru i prowadzimy. Natomiast mecz nie jest jakiś fantastyczny. A szkoda, bo mam nadzieję, że okoliczność jest bardzo fajna: 75-lecie, więc nic tylko strzelać kolejne bramki - powiedział przed kamerami Cana+Sport Damian Rasak w przerwie meczu.

PKO Ekstraklasa. Górnik - Warta 2:0 (1:0). Pewne zwycięstwo gospodarzy

Tuż po przerwie zabrzanie zadali drugi cios. Daisuke Yokota zagrał prostopadłą piłkę do Adriana Kapralika, ten wpadł w "szesnastkę" rywala i precyzyjnym uderzeniem podwyższył rezultat. Górnicy grali bardzo agresywnie i nie pozwalali rywalom zbliżyć się do własnego pola karnego. Ewidentnie było widać, że zależy im na bardzo dobrym zakończeniu roku.

W kolejnych minutach gospodarze kontrolowali przebieg meczu i za wszelką cenę nie chcieli dać rywalom pomyśleć, że mogą o cokolwiek powalczyć w piątkowy wieczór. W 63. minucie Górnik stanął przed szansą na trzeciego gola, ale Adrian Lis skutecznie interweniował przy strzałach Adriana Kapralika i Kamila Lukoszka.

Minuty upływały, a gra toczyła się głównie w środku pola. Warta nie miała pomysłu, jak przedostać się w pole karne rywali. Wydawało się, że mecz zakończy się dwubramkowym zwycięstwem Górnika, ale już w doliczonym czasie gry także Lukas Podolski wpisał się na listę strzelców. Filipa Nascimento wpadł z piłką w "Szesnastkę" poznaniaków, wyłożył ją do byłego reprezentanta Niemiec, a ten z bliskiej odległości huknął tak, że prawie zrobił dziurę w siatce bramki gości.

Dzięki wygranej Górnik może skończyć rok nawet na 7. miejscu w tabeli. Początek sezonu był nieudany w wykonaniu zabrzańskiej drużyny, ale teraz wydaje się, że piłkarze będą mogli zasiąść w spokoju do wigilijnego stołu. Natomiast Warta zanotowała piąty mecz z rzędu bez wygranej i jeszcze w tym roku może spaść nawet do strefy spadkowej.

• Boris Sekulić - 3
  • Damian Rasak - 4 (Filipe Nascimento - bez oceny)
  • Lawrence Ennali - 4
  • Dani Pacheco - 3 (Szymon Czyż - 3)
  • Daisuke Yokota - 5
  • Adrian Kapralik - 4 (Sebastian Musiolik - bez oceny)
  • Lukas Podolski - 4

Warta Poznań

• Adrian Lis - 2
  • Jakub Bartkowski - 3
  • Bogdan Tiru - 2 (Stefan Savić - 3)
  • Dawid Szymonowicz - 3
  • Filip Borowski - 2 (Dario Vizinger - 3)
  • Konrad Matuszewski - 3 (Jakub Kiełb - 3)
  • Maciej Żurawski - 4
  • Mateusz Kupczak - 3
  • Tomas Prikryl - 2 (Dimitris Stavropoulos - bez oceny)
  • Miguel Luis - 3 (Niilo Manepaa - 3)
  • Marton Eppel - 2

Listopadowa przerwa reprezentacyjna się zakończyła, a to oznacza, że czas wrócić do ligowych zmagań. Postanowiliśmy przypomnieć, którzy zawodnicy Ekstraklasy są najwięcej warci. Co ciekawe, w czołówce zestawienia nie ma Erika Exposito - największej gwiazdy obecnego sezonu.Aby sprawdzić wszystkich zawodników klikaj strzałkę w prawo!

Najbardziej wartościowi zawodnicy PKO Ekstraklasy. Ranking z...