Pojedynek piłkarzy w meczu Hiszpania – Francja: Iniesta kontra Ribery

Wojciech Maćczak
W trzecim ćwierćfinale Euro 2012 Hiszpania pokonała reprezentację Francji 2:0. W tym meczu pod lupę wzięliśmy pomocników obydwu drużyn: Andresa Iniestę i Francka Ribery’ego. Który z nich okazał się lepszy?

Iniesta podczas całego Euro 2012 pokazuje, że jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym zawodnikiem reprezentacji Hiszpanii. 28-letni zawodnik Barcelony jest mózgiem zespołu Vincenta del Bosque, świetnie rozgrywa piłkę w środku pola, obsługując kolegów z zespołu wspaniałymi podaniami. Przede wszystkim to właśnie Iniesta zapoczątkował akcję, po której padł pierwszy gol dla Hiszpanów – prostopadłym podaniem uruchomił Jordi Albę na lewej stronie boiska, ten później dośrodkował na głowę Xabi Alonso, który pokonał Hugo Llorisa. Ponadto kilkakrotnie dobrze dogrywał do Cesca Fabregasa, ale hiszpańskiego napastnika powstrzymywali zazwyczaj obrońcy rywala. Trzeba przyznać, że gdyby nie fakt, że dwie bramki zdobył Xabi Alonso, to Iniesta byłby murowanym kandydatem do tytułu bohatera meczu.

Niezłe spotkanie zaliczył również Ribery. Pomocnik Bayernu Monachium starał się wziąć na siebie ciężar gry, próbował rozgrywać piłkę. Kilkakrotnie za jego sprawą zrobiło się groźnie pod bramką Ikera Casillasa – chociażby w 53. minucie, gdy po dograniu Benzemy dynamicznie wszedł w pole karne Hiszpanów, ale tam powstrzymał go Ramos. W 60. minucie Ribery celnie dośrodkował na głowę Debuchy’ego, a ten przestrzelił. Dziesięć minut później 29-letni zawodnik sam zdecydował się na strzał po wejściu w pole karne rywala – uderzenie to na raty obronił Casillas.

Zwycięzca pojedynku: Andres Inesta.

Ribery’emu nie można odmówić ambicji i woli walki, ale podobnie, jak cała reprezentacja Francji grał bardzo niedokładnie i obok celnych zagrań przytrafiło mu się sporo straconych piłek. Dużo dokładniejszy w tym aspekcie był Iniesta i dlatego to on jest zwycięzcą tego pojedynku. Hiszpan udowodnił, że jest jedną z gwiazd turnieju i może poprowadzić swój zespół nawet do obrony tytułu mistrzowskiego.

Zobacz koniecznie: Kibice (i Sara Carbonero) na meczu Hiszpania - Francja w Doniecku (GALERIA)