Polki pokonały Grecję w el. Mistrzostw Europy (zdjęcia)

Sebastian Godyla
Po golu Anii Żelazko z kontrowersyjnego rzutu karnego i pięknym uderzeniu głową Polska pokonała Grecję w ramach eliminacji Mistrzostw Europy Szwecja 2013.

Mecz rozpoczął się od szybkich ataków polskiej reprezentacji. Stobba już w 47. sekundzie miała okazje wyprowadzić Polskę na prowadzenie, jednak przełożenie piłki na lewą nogę nie do końca się udało i piłka w sporej odległości minęła lewy słupek bramki Charalampidou. Kiedy w 7 minucie Agnieszka Winczo lobem przeniosła piłkę nad bramkarką Grecji wydawało się, że będzie 1-0, niestety piłka minimalnie przeszła obok słupka. Po dobrej grze w pierwszym kwadransie, drugie 15 minut to dużo nerwowości i kilka fauli. Na trybunach usłyszeć można byłby nawet usłyszeć gromkie „Polska gola” akcentowane głównie przez młodzież zgromadzoną na stadionie w Nowym Sączu.

Polska reprezentacja dobrze ułożona w defensywie, akcje z reguły zaczynała od defensorek i długimi podaniami kierowała do napastniczek. Piłkarki z Półwyspu Bałkańskiego dobrze jednak przeszkadzały w szybkim rozegraniu piłki. W 34. minucie faulowała Moskofidou, ale piłkarki naszej reprezentacji dosyć nieporadnie wykonały rzut wolny, choć trzeba przyznać że dystans dosyć spory. Analogiczna sytuacja miała miejsce w 42 min. po stronie Grecji. Dobrze jednak w obronie zagrały Polki i po kontrataku mogła nawet paść dla nas bramka. Gawrońskiej brakło jednak troszkę szczęścia i piłkę posłała w niebo. Minutę później błąd popełniła bramkarka gości, jednak nieatakowana przez nasze zawodniczki nie poniosła konsekwencji. W doliczonym czasie gry sędzina po dyskusji z koleżanką z linii bocznej podyktowała karnego dla Polski. Bezbłędnie z 11 metrów strzeliła Ania Żelazko. Dość kontrowersyjnie zakończyła się pierwsza połowa spotkania.

Druga połowa zaczęła się od ataków Polek, które kilka razy łapane były na spalonym. Greczynki jakby nie wiedziały co się dzieje. W czterdziestej ósmej minucie Polki wykonywały rzut rożny. Nieupilnowana Żelazko pewnie umieściła piłkę w bramce, ustalając wynik spotkania na 2:0.

W najbliższą środę 26.10.2011 Polska w Sosnowcu podejmować będzie Bośnię i Hercegowinę.

Polska – Grecja 2-0 (1-0)

Sędzia: Severine Zinck (Francja)

Gole: Anna Żelazko (45+3 min karny) (49 min głową)

Kartki: Sandra Sałata (24 min żółta), Marta Mika (42 min żółta), Kydonaki (45+2 min żółta), D. Papadopoulou(45+3 min żółta), Gkatzogianni (63 min)

Polska: Jankowska - Pawlak, Mika, Siwińska, Leśnik – Gawrońska (85min Tarczyńska), Stobba (kapitan), Sałata (70 min Balcerzak), Chudzik - Żelazko, Winczo (87 min Szynrowska)
Trener: Roman Jaszczak

Grecja: Charalampidou - Xera, Chatzigiannidou, D. Papadopoulu, Kydonaki - Mitkou, Gkatzogianni, A. Papadopoulu (66 min Kakampouki), Sidira, Adamaki (56 min Panteleidou) – Moskofidou (84 min Michalakidi)
Trener: Evangelos Koutsakis

Wyniki sobotnich meczów i tabela grupy, w której grają Polski (awans uzyskują pierwsze dwa zespoły, trzeci gra w barażach)

Rosja - Bośnia i Hercegowina 4:1
Macedonia – Włochy 0:9