Polki rozbiły Bośnię i Hercegowinę w drodze do Szwecji

Sebastian Godyla
Reprezentacja Polski kobiet
Reprezentacja Polski kobiet kobiecyfutbol.pl
Na długo przed meczem Polski z Bośnią i Hercegowiną znane był wyniki spotkań pierwszej grupy eliminacji Mistrzostw Europy, które odbędą się w Szwecji w 2013 r. Macedonia zremisowała 1:1 z Grecją, Włoszki pokonały 2:0 Rosjanki. Nadarzyła się okazja, by doskoczyć rywalkom w naszej grupie.

Mecz na stadionie Ludowym w Sosnowcu rozpoczął się od ataków Polek. Widać było, że celem numer jeden jest szybkie strzelenie bramki. Pierwsza dogodna sytuacja pojawiła się już w pierwszej akcji spotkania. Anna Żelazko idealnie uderzyła futbolówkę po dośrodkowaniu Gawrońskiej, piłka nie znalazła jednak drogi do bramki Trako. Kilka chwil później Natalia Chudzik dobrze dośrodkowała piłkę w pole karne, sędzina z Portugalii odgwizdała jednak faul na bramkarce, której trzeba było udzielić pomocy medycznej. Po drugiej stronie boiska dobrze spisywała się w bramce Kiedrzynek, całą pierwszą połową udowodniła, że jest jedną z najlepszych polskich bramkarek.

Gdy na zegarze wybiła 15 minuta w dogodnej sytuacji znalazła się Gawrońska, ale piłka po jej uderzeniu w dalekiej odległości minęła słupek bramki strzeżonej przez Bośniaczki. Co ciekawe w identycznej sytuacji kilka chwil później była Chudzik, przed nią tylko bramkarka ale Polki grał jakby z rozregulowanymi celownikami w tym meczu.

Dopiero po dwudziestu pięciu minutach meczu do głosu zaczęły dochodzić piłkarki prowadzone przez Samirę Hurem. Dogodną sytuację ryzykownie zatrzymała Donata Leśnik, obeszło się jednak bez faulu. po paru minutach Amela Krso atakowała lewą stroną, jednak "postrzał", bo strzałem tego nazwać nie można było, nie wyszedł precyzyjnie i piłka minęła słupek w odległości 15-20 metrów.

Cały czas widać było chęć zdobycia gola reprezentantek Polski i sztuka ta udała się dopiero w doliczonym czasie gry pierwszej połowy. Po dośrodkowaniu Chudzik po raz kolejny swoją klasę pokazała Żelazko, głową umieszczając piłkę w bramce.

Druga połowa to nękanie bramki Bośniackiej, na boisku oglądaliśmy wiele jednak niedokładności i braku wykończenia. Gdyby lepiej wykorzystać sytuacje, mielibyśmy już trzy, może cztery do zera, a na tablicy była w tym czasie ledwie 54. minuta.

W 61. minucie powinno być 2:0, Wincz i Gawrońska z najbliższej odległości nie potrafiły umieścić piłki w bramce Trako. Zdecydowana przewaga zarysowała się na boisku, królowały oczywiście piłkarki z orłem na piersi. W siedemdziesiątej pierwszej minucie Polki wypracowały dogodną sytuację na gola, Natalia chudzik "nurkuje" jednak w polu karnym i zamiast wypracowania "wapna" otrzymuje zółtą kartkę.

Nie zraziło to jednak Polek do strzelenia kolejnego gola. Anna Żelzako po raz kolejny pokonje bramkarkę rywalek. To już czwarta bramka w tych eliminacjach. Co ciekawe trzecia zdobyta po strzale głową. Piłkarka RTP Unii Racibórz jest zdecydowaną liderką w naszej reprezentacji. Na dziewieć minut przed końcem spotkania po idealnie rozegranej akcji Anna Żelazko dogrywa w polu karnym do Agnieszki Winczo i ta mając zaledwie bramkarę umieszcza piłkę w siatce.

W 84. minucie na płycie boiska zameldował się lekarz, w jednym ze starć ucierpiała Bośniaczka. Tuż po zniesieniu piłkarki z płyty, Polki strzeliły kolejną bramkę. Marta Sotbba pięknym wolejem strzela pod poprzeczkę. Oby tak Polki zagrały z Włoszkami za niespełna miesiąc.

Warto podkreślić że piłkarki z Bośni grały właściwie w krajowym składzie. Jedna z zawodniczek reprezentuje niemieckiego potentata w piłce nożnej kobiet - Turbine Poczdam, a druga broni barw mistrza Chorwacji.

Polska - Bośnia i Hercegowina 4:0 (1:0)

Bramki: 45' Anna Żelazko (głową), 78'Anna Żelazko (głową), 82' Agnieszka Winczo, 86' Marta Stobba

Żółte kartki: 57' Džemidžić, 72' Chudzik

Sędziowie: Sandra Braz Basros, Alfredo Braga, Vanesa Alexandra Dias (Portugalia)

Polska: Katarzyna Kiedrzynek, Marta Stobba (kapitan), Donata Leśnik, Marta Mika, Natalia Chudzik, Anna Żelazko (84' Patrycja Balcerzak), Alicja Pawlak, Natasza Górnicka, Agnieszka Winczo (90' Anna Sznyrowska), Natalia Pakulska, Anna Gawrońska (66' Anna Tarczyńska). Trener: Roman Jaszczak

Bośnia i Hercegowina: Emina Trako, Nikolina Dijaković, Spomenka Manigoda, Merisha Ašćerić (kapitan), Amira Spahić (83' Svjetlana Crnjak), Aida Hadžić, Azara Hamzić, Aida Džemidžić (87' Jelena Jovanović), Amela Kršo, Alisa Spahić, Lidija Kuliš. Trener: Samira Hurem

Tabela grupy 1 eliminacji Mistrzostw Europy (Szwecja 2013)