Przypominamy ostatnie Mistrzostwa Europy! Dziś GRUPA A!

Sebastian Kuśpik
Raul Meireles strzela drugiego gola dla Portugalii w pierwszym grupowym spotkaniu z Turcją. UEFA.com
Już tylko 9 dni pozostało do meczu otwierającego EURO 2012. Postanowiliśmy więc przypomnieć co działo się na poprzednich Mistrzostwach Starego Kontynentu. Kto zabłysnął? Dla kogo EURO 2008 było trampoliną do wielkiej kariery, a kto popadł w piłkarską szarą otchłań? Jak do triumfu doszła Hiszpania? Zapraszamy na małą historyczną podróż po austriacko-szwajcarskim EURO 2008!

GRUPA A

W meczu otwarcia mistrzostw, 7 czerwca, na St. Jakob-Park w Bazylei Szwajcarzy podejmowali naszych grupowych rywali na EURO 2012, Czechów. W obecności 42500 widzów, mimo przewagi w posiadaniu piłki i strzałach na bramkę Tranquillo Barnetta i spółka ulegli naszym południowym sąsiadom, 0:1. Pierwsze trafienie na EURO zaliczył w 71 minucie rezerwowy Vaclav Sverkos.

W drugim spotkaniu turnieju jedni z faworytów, Portugalczycy, bez większych problemów pokonali Turcję, 2:0. Bramki dla podopiecznych Luiza Felipe Scolariego zdobywali Pepe (61 min.) i rezerwowy Raul Meireles (90+3 min.).

Po czterech dniach odpoczynku, 11. czerwca, Czesi podejmowali na Stade de Geneve Portugalczyków. Prowadzeni przez Cristiano Ronaldo piłkarze Scolariego rozmontowali w drugiej połowie podopiecznych Karela Brucknera i zwyciężyli 3:1 po trafieniach Deco (8’), C. Ronaldo (63’) i Ricardo Quaresmy (90+1’). Honor Czechów ratował trafieniem przed przerwą Libor Sionko (17’).

Arda Turan cieszy się w 92 minucie z bramki na wagę trzech punktów w spotkaniu ze Szwajcarami. UEFA.com

Mecz „o wszystko” rozgrywali w Bazylei Szwajcarzy z Turkami. Dramaturgię tego widowiska aż trudno opisać. Po pierwszej połowie na prowadzeniu byli współgospodarze turnieju, dla których trafienie zaliczył niezwykle doświadczony Hakan Yakin (32’) (nota bene Turek z pochodzenia). Po przerwie piłkarze Fatiha Terima wzięli się ostro do roboty i najpierw, w 57 minucie, wprowadzony w przerwie Semih Senturk doprowadził do remisu, a w doliczonym już czasie gry losy Turcji w swoje ręce wziął Arda Turan, który umieścił piłkę w bramce Diego Benaglio w 92 minucie meczu. Po ostatnim gwizdku Pana Lubosa Michela było więc jasne, że Szwajcarzy po fazie grupowej pożegnają się z turniejem.

Szwajcarzy, na otarcie łez, pokonują Portugalczyków. Z lewej Johan Vonlanthen (Szwajcaria), a z prawej Fernando Meira (Portugalia). UEFA.com

Pewni awansu Portugalczycy wyraźnie odpuścili ostatni grupowy mecz z ekipą Jakoba Kuhra. Brak Deco, Ricardo Carvalho czy Cristiano Ronaldo musiał odbić się dyspozycji Portugalczyków, którzy przegrali ze Szwajcarami, 0:2. Oba trafienia dla współgospodarzy EURO 2008 zaliczył Hakan Yakin (71’, 83’ (k)).

Nihat Kahveci zapewnia Turkom wyjście z grupy, strzelając trzeciego gola Czechom. UEFA.com

Zdecydowanie więcej emocji było na stadionie w Genewie, gdzie w bezpośrednim boju o awans walczyła Turcja z Czechami. Do 62 minuty, po trafieniach Jana Kollera (34’) i Jaroslava Plasila (62’) ekipa Karela Brucknera prowadziła 2:0. Przez ostatnie 20 minut tego spotkania gra naszych południowych sąsiadów przypominała... kiepski czeski film. Kwadrans przed końcem kontaktowego gola zdobył Arda Turan, dając kolegom sygnał do ataku. Bohaterem całej piłkarskiej Turcji został tego dnia kapitan drużyny, Nihat Kahveci, który w 87 minucie doprowadził do wyrównania, a 120 sekund później wprowadził swój zespół do ćwierćfinału EURO 2008.

Komplet wyników w grupie A

07.06.2008
Bazylea, Szwajcaria 0-1 Czechy
71' Sverkos
Genewa,Portugalia 2-0 Turcja
61' Pepe, 90+3' Meireles

11.06.2008
Genewa,Czechy 1-3 Portugalia
17' Sionko - 8' Deco, 63' C. Ronaldo, 90+1' Quaresma
Bazylea,Szwajcaria 1-2 Turcja
32' H. Yakin - 57' Senturk, 90+2' Arda Turan

15.06.2008
Bazylea,Szwajcaria 2-0 Portugalia
71', 83' (k) H. Yakin
Genewa,Turcja 3-2 Czechy
75' Arda Turan, 87', 89' Kahveci - 34' Koller, 62' Plasil