Śląsk - Wisła: Historia niezapomnianych meczów przyjaźni [WIDEO]

Mecze Śląsk z Wisła zawsze wywoływały wiele emocji
Mecze Śląsk z Wisła zawsze wywoływały wiele emocji Bartłomiej Wójtowicz
Już w piątek późnym wieczorem piłkarscy kibice po raz kolejny będą mogli obejrzeć jeden z najbardziej elektryzujących sportowych pojedynków w kraju. Zarówno na murawie, jak i na trybunach emocji na pewno nie zabraknie. Nie od dziś wiadomo, że kibice obu drużyn żyją ze sobą w zgodzie. Na boisku jednak sentymentów nie będzie. Przypomnijmy sobie zatem najbardziej spektakularne pojedynki pomiędzy obiema ekipami!

Garść statystyk

Dotychczas obydwa kluby mierzyły się ze sobą w Ekstraklasie 55 razy. W poniższym zestawieniu pomijamy spotkania pucharowe tych ekip. Ogólny bilans jest niezwykle wyrównany.

Liczba spotkań pomiędzy klubami w lidze: (bez spotkań pucharowych) 55

Zwycięstwa Śląska: 22

Remisy: 11

Wygrane Wisły: 22

Bramki: 61- 52 na korzyść „Białej Gwiazdy”

Pierwsza potyczka: Śląsk Wrocław 1-1 Wisła Kraków (7 listopada 1965)

Najwięcej bramek strzelonych wrocławianom przez piłkarzy z Krakowa:6 (0:6, 1.03.1961)

Najwyższe zwycięstwo Śląska nad Wisłą:0-5 (24.05.1989)

Najlepsi strzelcy bramek wśród graczy Wisły Kraków w pojedynkach ze Śląskiem:

8 goli - Kazimierz Kmiecik

4 - Zdzisław Kapka

3 - Paweł Brożek, Andrzej Iwan

W rundzie jesiennej

Wisła Kraków 1:0 Śląsk Wrocław (18 listopada 2012)

Bramka: Ivica Iliev 90'

WISŁA: Sergei Pareiko - Marko Jovanović, Osman Chavez, Gordan Bunoza, Kew Jaliens - Maor Melikson, Radosław Sobolewski, Michał Chrapek (58` Romell Quioto), Łukasz Garguła (81` Daniel Sikorski), Rafał Boguski (65` Ivica Iliev) - Cwetan Genkow

ŚLĄSK: Marian Kelemen - Mariusz Pawelec, Rafał Grodzicki, Tomasz Jodłowiec, Amir Spahić - Waldemar Sobota (90` Łukasz Gikiewicz), Przemysław Kaźmierczak, Rok Elsner, Sebastian Mila, Piotr Ćwielong (80` Patrik Mraz) - Mateusz Cetnarski (83` Dalibor Stevanović)

W 83. minucie Sergei Pareiko obronił rzut karny wykonywany przez Mateusza Cetnarskiego.

Widzów: 13000

Upragnione zwycięstwo krakowian

Wisła Kraków zanotowała w obecnym sezonie najgorszy start w lidze od 16 lat! Wygraną nad wrocławianami dał swojej drużynie Ivica Iliev, który do siatki trafił już w doliczonym czasie gry.

Wcześniej kapitalną okazję do objęcia prowadzenia miał Śląsk, ale rzut karny wykonywany przez Mateusza Cetnarskiego w 83. minucie świetnie obronił Sergei Pareiko.

Pojedynek Wisły ze Śląskiem stał ogólnie na słabym poziomie sportowym, ale tak jak podkreślał Tomasz Kulawik, najważniejsze dla klubu z Reymonta było zwycięstwo.

Mecz ten był również bardzo przykrym momentem w karierze dla napastnika Wisły - Daniela Sikorskiego - któremu za brak skuteczności w poprzednich pojedynkach oberwało się od kibiców. Fani potraktowali byłego gracza Górnika Zabrze w drwiący sposób.

Śląsk wygrywa w Krakowie i zdobywa Mistrzostwo Polski! (sezon 2011/2012)

Wisła Kraków 0:1 Śląsk Wrocław (6 maja 2012)

Bramka: Rok Elsner 51'

WISŁA: Pareiko (46` Jovanić) - Jirsak, Czekaj, Sobolewski, Nunez - Wilk (80` Kirm), Garguła (87` Rojewski) - Małecki, Melikson, Iliev - Genkow

ŚLĄSK: Kelemen - Wołczek, Celeban, Pawelec, Mraz - Sobota (83` Socha), Kaźmierczak, Elsner, Mila - Ł. Gikiewicz (90` Sztylka), Diaz (72` Cetnarski)
Czerwona kartka: Wołczek 81' (Śląsk, za drugą żółtą)

Widzów: 23000

Orest Lenczyk ponownie tryumfuje przy Reymonta

Śląsk prowadzony przez nestora polskich szkoleniowców - Oresta Lenczyka - niespodziewanie sięgnął w tamtym sezonie po tytuł mistrza Polski.

Goście swój sukces przypieczętowali właśnie w Krakowie, wygrywając z "Białą Gwiazdą" 1:0. Mecz ten mógł skończyć się dla wrocławian źle, w ostatnich minutach kapitalną okazję do strzelenia wyrównującego gola miał młody Rojewski.

Wprowadzony na boisko chwilę wcześniej napastnik nie trafił jednak w piłkę głową i znajdując się na piątym metrze przed bramką Kelemena nie wykorzystał typowej "setki".

Tym samym trener Lenczyk mógł po chwili świętować swój drugi tytuł mistrzowski w karierze. Pierwszy zdobył w 1978 roku z... Wisłą Kraków.

Ceremonia piłkarzy Śląska Wrocław na stadionie przy Reymonta:

Ostatnia ligowa potyczka obu ekip na Śląsku (sezon 2011/2012)

Śląsk Wrocław 0:1 Wisła Kraków (25 listopada 2011)

Bramka: Rafał Boguski 49` (z karnego)

ŚLĄSK: Kelemen - Celeban, Fojut, Pietrasiak, Pawelec - Ćwielong (46` Madej), Dudek, Kaźmierczak, Mila (77` Voskamp), Sobota (87` Socha) - Diaz

WISŁA: Pareiko - Lamey, Czekaj (72` Chavez), Diaz, Paljić - Wilk, Nunez, Jirsak (68` Garguła) - Boguski (75` Małecki), Genkov, Iliev
Widzów: 43000 (komplet)

Kapitalna atmosfera na trybunach i przełamanie Wisły

Goście prowadzeni wówczas przez Kazimierza Moskala zagrali na nowym stadionie we Wrocławiu bardzo dobre zawody i dość nieoczekiwanie odniośli zwycięstwo.

Bramkę na wagę trzech punktów zdobył z karnego Rafał Boguski. Wisła nie zdołała podwyższyć wyniku, choć miała ku temu okazje po strzale Nuneza z 62. minuty i już w doliczonym czasie gry po akcji Małeckiego.

Co ciekawe przed tym meczem Śląsk miał aż 10 punktów przewagi nad znajdującą się w dołku "Białą Gwiazdą".

Fantastyczna atmosfera przyjaźni kibiców Śląska i Wisły na trybunach!

„Biała Gwiazda” wypunktowana przy Oporowskiej (sezon 2010/2011)

Śląsk Wrocław 2:0 Wisła Kraków (21 kwietnia 2011)

Bramki: Radosław Sobolewski 2` (sam.), Łukasz Gikiewicz 64`

ŚLĄSK: Marian Kelemen - Mariusz Pawelek, Piotr Celeban, Jarosław Fojut, Amir Spahić (59` Łukasz Gikiewicz) - Tadeusz Socha, Antoni Łukasiewicz, Przemysław Kaźmierczak, Sebastian Mila, Marek Gancarczyk (86` Łukasz Madej) - Piotr Ćwielong (84` Waldemar Sobota)

WISŁA: Sergei Pareiko - Erik Czikosz (69` Andres Rios), Osman Chavez, Kew Jaliens, Dragan Paljić - Radosław Sobolewski, Michai Siwakow (46` Maciej Żurawski), Tomas Jirsak (69` Łukasz Garguła) - Andraz Kirm, Maor Melikson, Patryk Małecki

Widzów: 8000

Wyrafinowana wygrana gospodarzy

- Moja wypowiedź będzie bardzo krótka. Ten mecz dowodzi tego, że w futbolu lepsza drużyna nie zawsze wygrywa. Popełniliśmy oczywisty błąd w defensywie i po dwóch minutach straciliśmy bramkę, od tego momentu musieliśmy stale gonić wynik, co nam się nie udało. Mam pewne wątpliwości, czy druga bramka nie padła po spalonym, ale teraz nie ma to znaczenia - mówił po spotkaniu opiekun krakowskiej ekipy, Robert Maaskant.

Faktycznie na boisku praktycznie przez cały mecz dominował zespół przyjezdnych, ale dzięki konsekwentnej grze z tyłu i niezwykłej skuteczności to Śląsk Wrocław mógł cieszyć się po ostatnim gwizdku sędziego z wygranej nad przyszłymi mistrzami Polski.

- Wczoraj na treningu ćwiczyliśmy grę defensywną, zdając sobie sprawę z tego, że nie mogliśmy pozwolić Wiśle grać pięknie i zdobyć trzy punkty. Po obejrzeniu meczu Real - Barcelona, postanowiłem, że skoro Mourinho może wstawić do bramki autobus, to my możemy wstawić przegubowiec - jak zwykle oryginalnie podsumował to wszystko co działo się podczas meczu Orest Lenczyk.

Wisła pewnie wygrywa ze Śląskiem i zdobywa mistrzostwo Polski! (sezon 2008/2009)

Wisła Kraków 2:0 Śląsk Wrocław (30 maja 2009)

Bramki: Radosław Sobolewski 27`, Marek Zieńczuk 82`

WISŁA: Mariusz Pawełek - Peter Singlar, Marcelo, Arkadiusz Głowacki, Piotr Brożek - Wojciech Łobodziński (65` Piotr Ćwielong), Junior Diaz, Radosław Sobolewski, Marek Zieńczuk (84` Tomas Jirsak) - Patryk Małecki, Paweł Brożek (88` Mauro Cantoro)

ŚLĄSK: Kaczmarek - Socha, Celeban, Łukasiewicz (46` Biliński), Pawelec - M. Gancarczyk (87` Klofik), Dudek, Górski, J. Gancarczyk - Ulatowski - Szewczuk

Widzów: 15500

Maciej Skorża drugi raz z rzędu prowadzi krakowian do tytułu

Na początku spotkania to goście byli bliscy strzelenia bramki. Janusz Gancarczyk już w 3. minucie obił poprzeczkę krakowskiej bramki. Z upływem kolejnych minut podopieczni Ryszarda Tarasiewicza oddawali inicjatywę faworyzowanej "Białej Gwieździe", czego efektem był gol "Sobola" tuż przed upływem drugiego kwadransa gry.

W drugiej połowie zwycięstwo gospodarzy przypieczętował Marek Zieńczuk i było już pewne, że to Wisła Kraków drugi raz z rzędu zdobędzie tytuł najlepszej piłkarskiej drużyny w kraju.

Po trzech minutach doliczonego czasu gry sędzia Hubert Siejewicz zagwizdał po raz ostatni, a piłkarzy i kibiców Wisły zgromadzonych przy Reymonta ogarnęła euforia! Fajerwerki, radość, wspaniała zabawa! W Krakowie rozpoczęło się święto!

Relacja z fenomenalnej, mistrzowskiej fety kibiców "Białej Gwiazdy" na krakowskim rynku:

Polub nowy fanpage Wisły Kraków! Tam dzieje się jeszcze więcej!

Przerwany mecz we Wrocławiu (sezon 1992/1993)

Śląsk Wrocław 0:2 [wo. 0:3] Wisła Kraków (3 kwietnia 1993)

ŚLĄSK: Adam Matysek - Waldemar Tęsiorowski, Robert Gałkowski (46` Lesław Grech), Piotr Jawny, Zbigniew Mandziejewicz - Zbigniew Ilski, Jerzy Misztur, Sławomir Twardygrosz, Jacek Sobczak - Mirosław Drączkowski, Mirosław Gil (46` Sergiej Basow)

Trener: Tadeusz Pawłowski

WISŁA: Jacek Bobrowicz - Jarosław Giszka, Janusz Gałuszka, Robert Włodarz - Grzegorz Lewandowski, Dariusz Marzec, Zbigniew Gręda, Dariusz Wójtowicz, Paweł Kozak - Grzegorz Szeliga, Zbigniew Świętek

Trener: Karol Pecze

Z powodu awantur kibiców Śląska z policją na trybunach, meczu nie dokończono. Walkower na korzyść Wisły.

Czerwone kartki: Mandziejewicz 59` (za drugą żółtą), Grech 62` [obaj Śląsk]

Widzów: 6000

Grali do 73. minuty

W 73. minucie meczu sędzia Piotr Drzewiecki ostatecznie stracił cierpliwość i przedwcześnie zaprosił piłkarzy obu zespołów do szatni. W tym czasie na murawę leciały kolejne deski ze zdemolowanych na stadionie ławek, a w niebezpieczeństwie znalazł się jeden z bocznych arbitrów.

Na obiekcie dochodziło do kolejnych awantur wrocławskich kibiców z policyjnymi służbami. Dlatego wydaje się, że decyzja Drzewieckiego była w pełni usprawiedliwiona.

Kilka dni później Wydział Gier i Dyscypliny PZPN podjął decyzję o przyznaniu walkoweru na korzyść ekipy Wisły Kraków.

Niestety także kilka dni później podczas spotkania polskiej reprezentacji z Anglią (1:1) na Stadionie Narodowym w Chorzowie także doszło do burd kibiców z policją. Tym razem odpowiedzialni za nie nie byli jedynie kibice Śląska, ale również i krakowskiej Wisły.