Wiślacki raport z wypożyczeń (9). Bura dla Burasa, bezbramkowe derby Chaveza

Jakub Podsiadło
Po raz kolejny w tytule wiślackiego raportu z wypożyczeń gości duet Osman Chavez - Damian Buras. W miniony weekend Honduranin wziął bowiem udział w derbach chińskiego miasta Qingdao. Występ Burasa w podkarpackich derbach zakończył się wielką klapą - młody wiślak opuścił boisko jeszcze przed gwizdkiem na przerwę.

CHINY

W ostatni weekend Osman Chavez mógł przez chwilę poczuć się jak podczas derbów w Krakowie. Nie wiemy, ilu kibiców pojawiło się na czterdziestotysięczniku w Qingdao, żeby obejrzeć mecz pomiędzy Jonoon a ich lokalnym rywalem, ale chińskie media donosiły o fruwających butelkach z wodą i interwencjach policji. Spieszymy z wyjaśnieniami - Qingdao Hainiu to beniaminek zaplecza chińskiej ekstraklasy, który... przejął starą nazwę od obecnego zespołu Chaveza. W telegraficznym skrócie, to prawie tak, gdyby Wisła nagle zmieniła nazwę na Tele-Fonika Kraków, a w odpowiedzi założono "nową" Wisłę i wywindowano ją do tej samej ligi. Nie wnikając w niesnaski między kibicami z Qingdao, odnotowujemy kolejny pełny mecz stopera z Hondurasu - same derby zakończyły się bezbramkowym remisem. Jonoon zajmuje siódme miejsce w tabeli chińskiej drugiej ligi.

• 10 maja, China League One (II liga chińska), Qingdao Hainiu 0:0 Qingdao Jonoon (90 minut)

POLSKA (I liga)

Drugą porażkę w obecnej rundzie poniosła Termalica Bruk-Bet Nieciecza Patryka Fryca. "Słoniki" przegrały z osłabioną Sandecją Nowy Sącz 1:2 (0:2) i w praktyce odpadły z walki o awans. Wypożyczony z Wisły obrońca zaliczył kilka dośrodkowań z prawej strony boiska i o mały włos nie zapisał na swoje konto asysty - po jednej z centr jego autorstwa uderzenie Piotra Ceglarza przytomnie obronił bramkarz Sandecji. Niestety, obie bramki dla sądeczan padły po akcjach poprowadzonych tą stroną boiska, za którą w niedzielę odpowiadał właśnie Fryc. Porażka w Nowym Sączu oznacza dla zespołu z Małopolski spadek na dziewiąte miejsce w ligowej tabeli. Na pierwszy występ w rundzie wiosennej wciąż czeka obrońca Kamil Moskal.

Zmiana trenera w Świnoujściu w ogóle nie poprawiła sytuacji Jakuba Pułki. Nowy szkoleniowiec Tomasz Kafarski posadził wiślaka na ławce w meczu Floty ze Stomilem Olsztyn. 20-latek jest chyba najmniej "eksploatowanym" z wszystkich rezerwowych Floty - mimo bycia etatowym ławkowiczem, nie pojawił się na boisku w meczu ligowym od blisko dwóch miesięcy.

• 10 maja, I liga polska, Flota Świnoujście 0:0 Stomil Olsztyn. Jakub Pułka (niewykorzystany rezerwowy)
  • 11 maja, I liga polska, Sandecja Nowy Sącz 2:1 Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Patryk Fryc (90 minut), Kamil Moskal poza kadrą.

POLSKA (II liga)

Nowy trener Wigier Suwałki, Zbigniew Kaczmarek, prawdopodobnie też nie dałby szansy występu Piotrowi Karłowiczowi, gdyby nie klasyczny hat-trick Tomasza Tuttasa w pierwszej połowie meczu Wigier z Garbarnią Kraków. Po przerwie Karłowicz zastąpił na boisku swojego głównego konkurenta do miejsca w składzie, jednak w drugiej części spotkania trzybramkowe prowadzenie gospodarzy powiększył tylko samobójczy gol jednego z piłkarzy z Krakowa. Wigry przekonująco wygrały z "Garcą" 4:0 (3:0) i na pięć kolejek przed końcem sezonu tracą sześć punktów do miejsca premiowanego awansem.

Największe szanse na wywalczenie promocji ma inny wiślak - Damian Buras. Siarka Tarnobrzeg nadal przewodzi tabeli wschodniej grupy drugiej ligi, chociaż w sobotnich derbach Podkarpacia uległa Stali Stalowa Wola 1:2 (0:2). Sam Buras w sobotę sporo stracił w oczach trenera Tomasza Tułacza - po ledwie półgodzinie gry i stracie dwóch bramek przez gospodarzy szkoleniowiec zdecydował się ściągnąć młodego skrzydłowego z boiska. Pod jego nieobecność drużyna z Tarnobrzega zdołała zdobyć tylko kontaktowego gola.

Bez Jakuba Downar-Zapolskiego w meczowej kadrze Limanovia zremisowała 2:2 z Wisłą Puławy, zdobywając decydującego gola w... ósmej minucie doliczonego czasu gry. Pobyt młodego pomocnika w Limanowej to póki co jeden wielki niewypał - licznik jego występów na drugoligowych boiskach zatrzymał się na dwóch. Co ciekawe, od wiosny jednym z zawodników Limanovii jest były wiślak Grzegorz Kmiecik - syn wieloletniego zawodnika "Białej Gwiazdy", Kazimierza, ma na swoim koncie tylko jedną bramkę i w ekipie trenera Dariusza Sieklińskiego zdecydowanie częściej jest tylko rezerwowym.

• 10 maja, II liga polska (wschodnia), Siarka Tarnobrzeg 1:2 Stal Stalowa Wola. Damian Buras (30 minut)
  • 10 maja, II liga polska (wschodnia), Wigry Suwałki 4:0 Garbarnia Kraków. Piotr Karłowicz (45 minut)
  • 11 maja, II liga polska (wschodnia), Limanovia Limanowa 2:2 Wisła Puławy. Jakub Downar-Zapolski poza kadrą meczową

Wiślacki "rozkład jazdy" z Ekstraklasa.net (relacje na żywo)