Zagłębie Lubin rozbiło Piasta! Miedziowi coraz bliżej czołówki

Piotr Janas
Zagłębie Lubin - Piast Gliwice
Zagłębie Lubin - Piast Gliwice Piotr Krzyżanowski
W meczu 29. kolejki Ekstraklasy Zagłębie Lubin przed własną publicznością rozbiło Piasta Gliwice 4:1. Podopieczni Piotra Stokowca do trzeciego miejsca tracą już tylko punkt.

Przed pierwszym gwizdkiem nagrodę dla najlepszego piłkarza marca w Ekstraklasie odebrał Filip Starzyński. To kolejne wyróżnienie dla popularnego Figo, który ostatnio przebywał na zgrupowaniu reprezentacji Polski.

Zwykle Starzyński obsługiwał podaniami grającego na szpicy Krzysztofa Piątka, ale tym razem młody snajper ustąpił miejsca Michalowi Papadopulosowi. - Nie doszukiwałbym się tutaj żadnych podtekstów. Nie będziemy w stanie dograć tego sezonu grając wciąż tą samą jedenastką i stąd ta roszada - powiedział przed rozpoczęciem spotkania trener Piotr Stokowiec.

To nie jedyna zmiana. Na ławce zasiadł także Arkadiusz Woźniak, a zawieszony za kartki był Jarosław Kubicki. Na skrzydle pojawił się zatem Krzysztof Janus, a „Kubę” zastąpił Jakub Tosik. Młody pomocnik pozostaje jednak w rytmie meczowym, bo wraz z Krzysztofem Piątkiem i Jarosławem Jachem przebywał na zgrupowaniu reprezentacji Polski do lat 21.

Nastawienie szkoleniowca „Miedziowych” było bardzo pozytywne, ale chyba nawet on nie mógł przewidzieć, że jego podopieczni będą prowadzili 2:0 po... 7 minutach! Wynik otworzył Łukasz Janoszka, który bardzo trudnym strzałem głową z ostrego kąta wykończył wrzutkę Starzyńskiego z rzutu rożnego.

To była 2. minuta, a już w 6. „Ecik” padł jak długi w polu karnym Piasta, będąc faulowanym przez Kornela Osyrę. Janoszka trochę od siebie dołożył w tej sytuacji, ale powtórki pokazały, że faul był. Prowadzący zawody Japończyk Hiroyuki Kimura wątpliwości nie miał, a do futbolówki ustawionej na 11 metrze podszedł Starzyński i pewnym strzałem w prawy dolny róg bramkarza nie dał szans Jakubowi Szmatule - to był nokaut, po którym gliwiczanie długo nie mogli się otrząsnąć.

- My chyba w ogóle nie wyszliśmy z szatni na pierwszą połowę. Jesteśmy wolniejsi, słabsi i przegrywamy większość pojedynków. Musimy potrząsnąć sobą w szatni, bo to nie może tak wyglądać - mówił w przerwie obrońca Piasta Kornel Osyra, który kiedyś uczył się piłkarskiego rzemiosła w akademii Zagłębia.

Po zmianie stron gliwiczanie spisywali się nieco lepiej, ale to lubinianie strzelili kolejną bramkę. Tym razem centrował Papadopulos, piłki nie złapał Szmatuła i w efekcie ta wylądowała pod nogami Janoszki, który strzelił swojego drugiego gola.

Piast rzucił się do ataku i trafił do siatki gospodarzy za sprawą Mateusza Maka w 64. minucie, ale to było wszystko, na co stać było przyjezdnych w tym meczu. W 82. min strzałem z dystansu dobił ich jeszcze rezerwowy Zagłębia, Filip Jagiełło.