Białe orły, czarne orły. Wystawa piłkarska w niemieckiej ambasadzie

Michał Mormul
Od 17 maja w ambasadzie niemieckiej można oglądać wystawę „Białe orły, Czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki“. Wystawa poświęcona jest stosunkom około politycznym w piłkarstwie polsko-niemieckim.

Autorami wystawy są: polski korespondent „Süddeutsche Zeitung” Thomas Urban (autor wydanej niedawno książki o tym samym tytule, która niebawem ukaże się także w j. polskim) oraz historycy - Robert Gawkowski i Jarosław Rokicki. Od 6 czerwca wystawę będzie można oglądać także na pl. Zamkowym.

Wystawa ukazuje stosunki piłkarskie i zamieszaną w nie politykę od początku XX wieku, gdy powstawały związki piłkarskie Niemiec i Polski aż po czasy najnowsze, w których gwiazdą Bundesligii jest Robert Lewandowski.

- Piłkarze ci są nie tylko wspaniałym przykładem sportowej rywalizacji i ogromnych emocji, lecz podkreślają także rolę sportu jako elementu spajającego sąsiadujące ze sobą kraje – Niemcy i Polskę – nawet w trudnym okresie ich wspólnej historii - powiedział podczas otwarcia wystawy ambasador Niemiec w Polsce Rüdiger von Fritsch.

Wystawa ta ukazuje nie tylko powszechnie znane fakty, jak słynny „mecz na wodzie, czy losy takich piłkarzy jak Eugen Polanski, Sebastian Boenisch czy Łukasz Podolski, ale opisuje także historię przedwojennych piłkarzy takich jak Ernest Wilimowski, Fryderyk Scherfke, Stanisław Kobierski czy Emil Görlitz. Autorzy wystawy ukazują, iż ten pierwszy wcale nie był zdrajcą narodu polskiego podczas II wojny światowej, co zarzucało mu wiele osób ze środowiska piłkarskiego.

Przedstawione są także losy ,,niemieckich” klubów grających w Polsce, jak 1. FC Katowitz, który został nawet wicemistrzem kraju. Opisane są też losy pierwszych skandali korupcyjnych w kraju nad Wisłą.

Sporo można dowiedzieć się także o tajnych rozgrywkach piłkarski w Polsce podczas okupacji niemieckiej, gdy uprawianie tego sportu było zabronione. Dowiedzieć się możemy, iż wówczas kształtowało się piłkarstwo, a polscy piłkarze utrzymywali kontakt z...niemieckimi. Jest także mowa o zamordowanych piłkarzach pochodzenia żydowskiego.

Każda ,,historia” opisana jest na innej tablicy, które wzbogacone są sporą ilość zdjęć. W ambasadzie opisy przedstawione są w j. polskim oraz niemieckim, wystawa plenerowa na pl. Zamkowym wzbogacona zostanie o j. angielski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24