Cernych, Novikovas, Girdvainis od pierwszej minuty z Anglią

Kaja Krasnodębska
Fedor Cernych
Fedor Cernych East News/AFP
Piłkarze Jagiellonii Białystok: Fedor Cernych i Arvydas Novikovas oraz wypożyczony z Piasta Gliwice Edvinas Girdvainis znaleźli się w wyjściowej jedenastce reprezentacji Litwy na mecz z Anglią. Nasi północno-wschodni sąsiedzi przegrali 0-1.

Do drugiego z październikowych meczów Litwini podchodzili już bez szans na sukces. Już w poprzednich starciach stracili swoją szansę na zdobycie biletu ku mistrzostwom Europy, które odbędą się w 2018 roku w Rosji. W ciągu dziesięciu spotkań zdobyli zaledwie sześć punktów. Ostatni to wynik remisu z ostatnią w tabeli grupy F Maltą. Co ciekawe to dopiero pierwsze oczko Maltańczyków w całym turnieju. Do spotkania z Anglikami, Litwini nie mogli więc podejść w roli faworyta. Wręcz przeciwnie, skazywani byli raczej na wysoką porażkę. Nie zniechęciło to jednak kibiców. Na trybunach stadionu w Wilnie pojawiło się mnóstwo fanów chcących zobaczyć w akcji również reprezentantów Anglii.

Edgaras Jankauskas od pierwszej minuty wystawił obydwu zawodników Jagiellonii Białystok. W wyjściowej jedenastce znalazło się miejsce i dla Fedora Cernycha i dla Arvydasa Novikovasa. Oprócz tej dwójki już na początku oglądać można było znanego z występów w polskiej lidze Darvydasa Sernasa oraz zawodnika gliwickiego Piasta Edvinasa Girdvainisa. Ten ostatni aktualnie wypożyczony jest do rosyjskiego Tomu Tomsk, lecz w czerwcu powróci do śląskiego klubu.

Z końcowego wyniku mogli być zadowoleni. Zgodnie z oczekiwaniami ulegli oczywiście Anglikom, lecz jedyny gol padł po rzucie karnym. Jedenastkę w 27. minucie wykorzystał Harry Kane. Poza tym Litwini dzielnie stawiali opór w defensywie, a także zdołali wykreować sporo zagrożenia pod bramką rywala. W ataku brylował zwłaszcza Darvydas Sernas, ale i piłkarze Jagiellonii nie próżnowali. Jack Butland otrzymał kilka okazji na zaprezentowanie swoich umiejętności. Ze wszystkich sytuacji wyszedł jednak obronną ręką i tak Litwini zakończyli swoją przygodę z eliminacjami mistrzostwa świata bez trafienia.

W dwa październikowe mecze Litwa dopisała więc sobie jeden punkt. Teraz jej zawodników czeka długa przerwa od reprezentacyjnych meczów o stawkę. Zanim jednak ponownie spotkają się na zgrupowaniu, czas powrócić do szarej ligowej rzeczywistości. Arvydasa Novikovasa oraz Fedora Cernycha czeka w piątek starcie z poznańskim Lechem. Obaj mają w nogach 90 minut meczu z Anglią. Czy wpłynie to na ich postawę przeciwko Kolejorzowi?

Litwa – Anglia 0-1 (0-1)
0-1 Harry Kane (27 min.)
Litwa: Setkus – Klimavicius, Zulpa, Girdvainis – Borovskij, Andriuskevicius – Sernas (76. Matulevicius), Novikovas, Verbickas, Slivka (91. Chvedukas) - Cernych
Anglia: Butland – Keane, Stones, Macguire, Trippier, Winks, Henderson, Cresswell – Alli (81. Lingard), Kane, Rashford (72. Sturridge)