Duża kasa dla menadżerów

Rafał Musioł/Dziennik Zachodni
Bogaty sponsor klubu działa na menadżerów jak magnes. Nikt lepiej niż oni nie wyczuwa, gdzie pojawia się szansa na podpisanie dobrych kontraktów dla swoich zawodników i zgarnięcie dla siebie sutej prowizji.

- Menadżerowie to jeden z elementów tej całej gry, jaką jest piłka, więc nie ma powodów, żeby się na nich obrażać. Po prostu trzeba zachować rozsądek w biznesowych rozmowach - mówi Łukasz Mazur, prezes Górnika Zabrze.

Futbolowy rynek jest już jednak wyraźnie wydrenowany. - Swoich menadżerów mają już nawet zawodnicy w czwartej lidze, choć czasem trudno w to uwierzyć. Często im powtarzam, że jeśli są dobrzy, to i tak zostaną wypatrzeni, a przy podpisywaniu umowy mogą wziąć ze sobą prawnika, co będzie tańsze i dla nich, i dla nas, ale takich przypadków właściwie się nie spotyka - opowiada Damian Bartyla, prezes Polonii Bytom.

W ramach zachowywania wspomnianego rozsądku Mazur od początku swoich rządów na Roosevelta wprowadził nowe zasady. - Jeśli menadżer sam przywozi nam na testy piłkarza, o którego nie zabiegaliśmy, nie widzę powodu, by klub miał ponosić z tego tytułu koszty - mówi szef Górnika. - Przyjęliśmy więc takie rozwiązanie, że to menadżer płaci za hotel, wyżywienie i transport zawodnika, ale jeśli postanowimy go kupić, wówczas zwracamy menadżerowi trzykrotność jego wydatków. Generalnie więc ryzyko ponoszą obie strony - komentuje Mazur.

Takie rozwiązanie było wynikiem przeglądania dokumentów z poprzednich lat. - Okazało się, że w rubryce koszty widnieją spore kwoty, jakie klub ponosił właśnie ze względu na utrzymywanie tabunów testowanych zawodników, których na przykład przywożono na zagraniczne zgrupowania i Górnik płacił za ich pokój i wyżywienie. Nawet w kontekście krajowych testów były to spore kwoty, bo przywożono całe autobusy piłkarzy - przyznaje Mazur.

W Bytomiu menadżerowie w podobnym przypadku także mogą liczyć na zwrot kosztów.
- Ale bez mnożenia ich przez trzy - zastrzega Bartyla. - Nasze wydatki i tak są duże, przecież sama prowizja menadżera to średnio dziesięć procent rocznych zarobków zawodnika. Nawet jeśli piłkarz ma kartę w ręce od tych opłat nie sposób uciec, więc pojęcie pozyskiwania zawodnika za darmo to po prostu fikcja - nie ukrywa szef Polonii.

- Kupowanie piłkarzy niczym się nie różni od kupowania bułek - dodaje prezes Górnika. - Ktoś chce je sprzedać, ktoś ich potrzebuje, spotykamy się gdzieś pośrodku - twierdzi Mazur. - Nie zamierzam więc menadżerom zabraniać wstępu na stadion. Żeby tak się stało, to któryś musiałby mnie chyba okraść - kończy Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24