Ekstraklasa. "Ogniste" derby Trójmiasta. Remis Arki z Lechią, czerwień Flavio [WIDEO, ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Ekstraklasa. "Ogniste" derby Trójmiasta. Remis Arki z Lechią, czerwień Flavio
Ekstraklasa. "Ogniste" derby Trójmiasta. Remis Arki z Lechią, czerwień Flavio Piotr Hukało
Ekstraklasa. W długo oczekiwanych derbach Trójmiasta Arka Gdynia zremisowała na własnym stadionie z Lechią Gdańsk 1:1. Goście prowadzili po golu Marco Paixao. W drugiej połowie wyrównał jednak zmiennik Adrian Błąd. W 85. minucie czerwoną kartką ukarany został Flavio Paixao, który łokciem uderzył Krzysztofa Sobieraja. Emocji nie brakowało także na trybunach, gdzie atmosfera była bardzo napięta. Kibice obu drużyn rzucali się racami przed, w trakcie i po spotkaniu.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo dynamicznie i przez długi czas utrzymywało się na dość wysokim tempie. Już w 4. minucie Lechia mogła objąć prowadzenie, jednak po podaniu Milosa Krasicia, Flavio Paixao uderzył z bliskiej odległości w boczną siatkę. Dwie minuty później, równie groźnie odpowiedziała Arka – Marcus Da Silva uderzył zza pola karnego, ale na posterunku był Vanja Milinković-Savić.

Arkowcy częściej tworzyli sobie dogodne sytuacje. W 21. minucie niespodziewanie piłka skierowana w pole karne dotarła do Mateusza Szwocha, pomocnik uderzył nad poprzeczką w dobrej sytuacji. Po chwili świetny wrzut z autu przedłużony został do niekrytego Dawida Sołdeckiego, piłkarz Arki główkował, lecz również ponad bramką.

Lechiści sprawiali wrażenie przyczajonych, próbowali prostymi środkami dostać się na pole karne rywali, lecz w ostateczności to jednak oni jako pierwsi skuteczni wykorzystali swoją szansę. W 32. minucie Adam Marciniak nie wyskoczył do dośrodkowania, zrobił to natomiast Marco Paixao, zdobywając bramkę po dośrodkowaniu z lewej strony boiska. Duża w tym zasługa Sławomira Peszki, który świetnie zacentrował na głowę Portugalczyka. Goście uzyskali prowadzenie uciszając jednocześnie stadion Arki.

Druga połowa zaczęła się od dobrej okazji gości. Marco Paixao mógł w 52. minucie drugi raz „ukarać” Arkowców, ale uderzył głową minimalnie obok bramki. Świetna dwójkowa akcja bliźniaków – Flavio dośrodkował, Marco strzelił, zabrakło tylko większej precyzji. Pięć minut później, były zawodnik Śląska znów miał coś do powiedzenia, tym razem jednak w sytuacji sam na sam zatrzymał go Damian Zbozień.

Niewykorzystane sytuacje zemściły się na Lechii w 65. minucie. Strzelcem gola został rezerwowy, który pojawił się pięć minut wcześniej – Adrian Błąd. Gol padł po dośrodkowaniu, były piłkarz Zagłębia Lubin strzałem blisko środka bramki pokonał bramkarza Lechii. Wyrównujące trafienie podziałało niezwykle mobilizująco na podopiecznych Grzegorza Nicińskiego, to oni dyktowali warunki gry. Dwie minuty później było gospodarze znów trafili do siatki, lecz sędzia nie uznał gola, gdyż słusznie dopatrzył się pozycji spalonej Pawła Abbotta.

W ostatnim kwadransie, na boisku zrobiło się dość nerwowo. Zawodnicy obu drużyn notowali raz za razem głupie straty i popełniali niewymuszone błędy. Nie można się temu dziwić, gdyż waga tego spotkania była ogromna. W 86. minucie Arka złapała wiatr w żagle. Przyczyną tego była czerwona kartka dla Flavio Paixao, który uderzył łokciem Krzysztofa Sobieraja.

Gospodarze próbowali wykorzystać tę nieudaną końcówkę w wykonaniu Lechii i zgarnąć w derbach komplet punktów. W 88. minucie Paweł Abbott uderzył głową po dośrodkowaniu, piłka wpadła w kozioł, ale minęła bramkę gości. Lechiści też szukali swojej okazji. W 90. minucie mieli rzut wolny niebezpiecznie blisko bramki. Sebastian Mila ustawił piłkę na lewą nogę, ale skutecznie wybił piłkę Konrad Jałocha.

Derby zakończyły się remisem 1:1, ale emocji nie brakowało. Po remisie, przewaga Lechii nad Jagiellonią stopniała, choć to gdański klub nadal jest liderem Ekstraklasy. Dla Arki jest to cenny punkt, choć licznik spotkań bez wygranej gdynian od długiego czasu się nie zeruje.

Piłkarz meczu: Konrad Jałocha