Historia spotkań Podbeskidzia z Lechem: Bielszczanie wygrali tylko raz

Wojciech Maćczak
Lech Poznań mierzył się z Podbeskidziem już osiem razy
Lech Poznań mierzył się z Podbeskidziem już osiem razy Roger Gorączniak
Sobotni pojedynek będzie dopiero ósmym starciem obu zespołów. Dotychczas Lech i Podbeskidzie mierzyły się ze sobą w czterech meczach Ekstraklasy oraz trzech Pucharu Polski. Korzystniejszy bilans mają gracze z Poznania.

Niewielka liczba bezpośrednich spotkań tych drużyn wynika z faktu, że Podbeskidzie dopiero od niedawna występuje w Ekstraklasie. Historyczny awans do elity „Górale” z Bielska zaliczyli w 2011 roku i dopiero wtedy mieli okazję zmierzyć się z Lechem w spotkaniu ligowym. Wcześniej jednak rywalizowali z poznaniakami w rozgrywkach Pucharu Polski.

Po raz pierwszy Podbeskidzie zagrało z Lechem we wrześniu 2006 roku w meczu 1/16 finału PP. „Kolejorz” wygrał wtedy 2:1 po dwóch bramkach Zbigniewa Zakrzewskiego, natomiast gol dla bielszczan był samobójczym trafieniem Marcina Wasilewskiego. W tamtych rozgrywkach „Kolejorz” wyeliminował jeszcze Pogoń Szczecin, po czym odpadł w 1/4 finału po dwumeczu z Koroną Kielce.

Kolejne starcie obu drużyn miało miejsce w kwietniu 2011 roku. Rewelacyjnie radzące sobie w rozgrywkach pucharowych pierwszoligowe Podbeskidzie trafiło wówczas na Lecha w półfinale, po wyeliminowaniu wcześniej Wisły Kraków. I w dwumeczu z Lechem również było bardzo blisko sprawienia niespodzianki. W pierwszym spotkaniu zespół, prowadzony wówczas przez Roberta Kasperczyka wywalczył w stolicy Wielkopolski remis 1:1. „Kolejorz” prowadził od 58. minuty po golu Bartosza Ślusarskiego, wyrównał tuż przed końcem Adam Cieśliński.

Drugie spotkanie (przynajmniej do pewnego momentu) świetnie układało się dla graczy z Bielska. Do przerwy Podbeskidzie prowadzili 1:0 po golu Damiana Chmiela, a w 58. minucie kolejne trafienie dołożył Piotr Malinowski. Tyle że później błysnęli wprowadzeni po przerwie Semir Stilić i Artjom Rundiew. Jedno trafienie Bośniaka oraz dwa gole Łotysza sprawiły, że Lech wygrał 3:2, wyrzucając tym samym rewelacyjnych bielszczan za burtę Pucharu Polski.

Później przyszedł czas na pojedynki ligowe. Tu, podobnie jak w PP, nie były to łatwe pojedynki dla poznaniaków. Pierwsze starcie na szczeblu Ekstraklasy zakończyło się bezbramkowym remisem, w kolejnym „Kolejorz” zwyciężył po trafieniu Rudniewa z rzutu karnego.

W zeszłym sezonie Podbeskidzie pierwszy i póki co jedyny raz zdołało pokonać Lecha. Było to w rundzie wiosennej, bezpośrednio po spotkaniu Legia – Lech, które pozbawiło poznaniaków szans na mistrzostwo Polski. Rozbici po porażce w Warszawie podopieczni Rumaka ulegli bielszczanom 0:2, oba trafienia zdobył wtedy Fabian Pawela.

Zanim jednak do tego doszło, w rundzie jesiennej zwycięstwo w Bieslku-Białej odnieśli gracze z Poznania. Podopieczni Mariusza Rumaka wygrali 3:2 po bramkach Ślusarskiego (2) i Bartosza Bereszyńskiego, ale Podbeskidzia trafili Robert Demjan i Kamil Adamek. Wynik mógł być inny, ale rzutu karnego nie wykorzystał Ireneusz Jeleń.

Dotychczasowe mecze Lecha z Podbeskidziem:
19.09.2006 r. Podbeskidzie – Lech 1:2 (Gole: Wasilewski 79’-sam. – Zakrzewski 42’, 45’) - PP
05.04.2011 r. Lech – Podbeskidzie 1:1 (Ślusarski 58’ – Cieśliński 90’) – PP
19.04.2011 r. Podbeskidzie – Lech 2:3 (Chmiel 25’, Malinowski 58’– Stilić 73’, Rudniew 75’, 90’) – PP
21.11.2011 r. Podbeskidzie – Lech 0:0 – Ekstraklasa
03.05.2012 r. Lech – Podbeskidzie 1:0 (Rudniew 86’-k) – Ekstraklasa
26.11.2012 r. Podbeskidzie – Lech 2:3 (Demjan 34’, Adamek 85’ – Ślusarski 23’, 68’, Bereszyński 77’) – Ekstraklasa
25.05.2013 r. Lech – Podbeskidzie 0:2 (Pawela 20’, 45’-k) – Ekstraklasa

Bilans: 7 meczów, 4 zwycięstwa Lecha, 2 remisy, 1 zwycięstwo Podbeskidzia