Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (20-22 września)

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend Polscy piłkarze grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani pod uwagę są jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu.

Anglia:

Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Arsenal Londyn pewnie wygrał 3:1 ze Stoke City. Szczęsny bardzo dobrze spisywał się w bramce "Kanonierów" i tylko raz musiał wyciągać piłkę z siatki w 26. minucie po strzale Camerona.

Artur Boruc (Southampton) – Niepokonany dotąd Liverpool uległ przed własną publicznością Southampton 0:1. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Dejan Lovren, a całe spotkanie w barwach "Świętych" rozegrał Artur Boruc, który był pewnym ogniwem swojego zespołu i zachował w meczu czyste konto. Po pięciu meczach Southampton zajmuje ósme miejsce w tabeli Premier League z ośmioma punktami na koncie.

Championship:

Tomasz Kuszczak (Brighton) – Zespół Polaka wygrał 3:1 z Boltonem. Kuszczak został pokonany w 29. minucie przez swojego kolegę z drużyny – Lopeza, który zanotował w tym meczu trafienie samobójcze.

Radosław Majewski (Nottingham) – Doncaster zremisował 2:2 z Nottingham Forest. Majewski wszedł na boisko w 63. minucie, wówczas Nottingham przegrywało. Gol na miarę jednego punktu został zdobyty przez gości w 81. minucie.

Tomasz Cywka (Barnsley) – Barnsley zostało rozbite przez Watford aż 5:1, a Cywka nie miał udziału w osiągniętym przez jego zespół rezultacie, bowiem całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Bransley zajmuje przedostatnią pozycję w ligowej tabeli Championship.

Lukas Jutkiewicz (Middlesbrough) – Zespół Polaka zremisował 3:3 z Bournemouth. Jutkiewicz pojawił się na boisku w ostatniej minucie spotkania, zmieniając Adamoaha.

Belgia:

Jupiler League:

Seweryn Michalski (Mechelen) – Cały mecz przeciwko RAEC Mons Michalski spędził na ławce.

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Bardzo dobre spotkanie Soboty w meczu Club Brugge – RSC Anderlecht i niezwykle udany debiut. Brugia zwyciężyła aż 4:0, a Sobota zaliczył asystę przy ostatnim golu dla swojego zespołu. Reprezentant Polski wywalczył również karnego, po którym padł pierwszy gol dla gospodarzy.

Bułgaria:

A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Beroe wygrało 1:0 z Botevem Plovdiv. Stachowiak rozegrał cały mecz w bramce gości.

Francja:

Ligue 1:

Ludovic Obraniak (Bordeaux) – Lorient zremisowało 3:3 z Bordeaux, a Obraniak rozegrał spotkanie od pierwszej do dziewięćdziesiątej. „Żyrondyści” mają na swoim koncie zaledwie sześć punktów po pięciu kolejkach i zajmują dopiero 17 miejsce w tabeli.

Grecja:

Super League:

Sebastian Przyrowski (Levadiakos) – Przyrowski przesiedział mecz z Ganniną na ławce rezerwowych. Levadiakos wygrał 1:0.

Hiszpania:

Primera Division:

Bartłomiej Pawłowski (Malaga) – Pawłowski znów musiał zadowolić się rolą rezerwowego w zespole Malagi. Klub Polaka zremisował na wyjeździe z Realem Sociedad 0:0.

Segunda Division:

Cezary Wilk (Deportivo) – Cezary Wilk rozegrał całe spotkanie w barwach Deportivo La Coruna w wygranym meczu z Alcorconem 1:0. Były kapitan Wisły Kraków obejrzał w 62. minucie żółtą kartkę.

Holandia:

Eredivisie:

Przemysław Tytoń (PSV) – Niestety kolejne spotkanie Tytonia na ławce rezerwowych PSV Eindhoven. W hicie kolejki Eredivisie PSV pokonało 4:0 Ajax Amsterdam.

Mateusz Klich (Zwolle) – Cały mecz Mateusza Klicha w barwach PEC Zwolle w meczu z Vitesse Arnhem. Klub Polaka przegrał aż 0:3, lecz Klich był wyróżniającym się zawodnikiem dotychczasowego lidera Eredivisie.

Filip Kurto (Roda) – Polski bramkarz nie popisał się i puścił trzy bramki w zremisowanym przez Rodę meczu z Heerenven (3:3).

Eereste Divisie:

Piotr Parzyszek (Graafschap) – Drugi z rzędu hattrick polskiego napastnika z De Graafschap. Parzyszek wpisał się na listę strzelców w 33, 49 i 55. minucie meczu z Jong FC Twente. Mecz zakończył się remisem 3:3, choć do 30. minuty było już 3:0 dla gości. 20-latek rozegrał całe spotkanie. Napastnik ma na swoim koncie dziewięć goli w obecnym sezonie Eereste Divisie.

Filip Bednarek (Jong Twente) – Pełne 90. minut bramkarza Jong Twente w meczu z Graafschap. Bednarek trzykrotnie wyjmował piłkę z siatki po strzałach Parzyszka.

Litwa:

Kamil Biliński (Zalgiris) – Zespół Polaka wygrał 2:0 z Siauliai, a Biliński wpisał się na listę strzelców w 52. minucie spotkania. Polski napastnik rozegrał cały mecz, a zdobyta bramka jest już osiemnastą w obecnym sezonie Bilińskiego.

Niemcy:

1. Bundesliga:

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Pełne 90. minut Polanskiego w barwach Hoffenheim w przegranym przez jego zespół meczu 1:2 z Wolfsburgiem.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Bayer Leverkusen wygrał 4:1 z Mainz. Boenisch rozegrał całe spotkanie w barwach „Aptekarzy”.

Artur Sobiech (Hannover) – Drugi w sezonie gol Sobiecha w barwach Hannoveru. 23-letni napastnik wyszedł na mecz z FC Augsburg w podstawowym składzie i grał przez pełny wymiar czasowy.

Arkadiusz Milik (Augsburg) – Debiut Milika w zespole Augsburga, niestety Polak wszedł na boisko dopiero w 90. minucie i nie mógł przez kilkadziesiąt sekund zaprezentować swoich umiejętności.

Martin Kobylański (Werder) – Debiut zaliczył również Martin Kobylański, który na mecz z Hamburgerem SV wyszedł w podstawowym składzie Werderu Brema. 19-latek został zmieniony w 67. minucie meczu, a Werder wygrał 2:0.

Jakub Błaszczykowski (Borussia) – Borussia niespodziewanie straciła punkty w meczu z Norymbergą, mecz zakończył się remisem 1:1. Błaszczykowski przebywał na boisku do 65. minuty, wówczas zmienił go Robert Lewandowski.

Robert Lewandowski (Borussia) – Lewandowski rozpoczął spotkanie z Norymbergą na ławce rezerwowych. Wszedł na boisko w drugiej części spotkania, jednak nie zdołał zdobyć bramki i odmienić losów meczu na korzyść swojej drużyny.

2. Bundesliga:

Sławomir Peszko (Koeln) – Koeln bezbramkowo zremisowało z Kaiserslautern, a Peszko na boisku pojawił się w 65 minucie spotkania zmieniając Gerhardta. Były zawodnik Lecha Poznań został ukarany żółtym kartonikiem w 73. minucie.

Kacper Przybyłko (Koeln) – Napastnik Koeln wszedł na boisko w 84. minucie zmieniając Anthonego Ujaha.

Adam Matuszczyk (Koeln) – Kolejne spotkanie Matuszczyka na ławce rezerwowych „Kozłów”.

Grzegorz Wojtkowiak (TSV) – Pełne 90 minut Wojtkowiaka w barwach TSV Munich w wygranym meczu z Aue 3:1.

Piotr Ćwielong (Bochum) – VfL Bochum przegrał z Aalen 1:2. Ćwielong w 82. minucie został ukarany żółtą kartką, po czym został zdjęty z boiska.

3. Bundesliga:

David Blacha (Hansa) – Hansa Rostock przegrała aż 0:6 z Darmstadt, jednak piłkarze Hansy od 14. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Kucukovicia. Blacha rozegrał całe spotkanie.

Norwegia:

Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Brann zremisowało 1:1 z Stromsgodset, Leciejewski skapitulował między słupkami w 65. minucie, pokonał go Storflor.

Jarosław Fojut (Tromso) – Tromso przegrało 0:3 z ostatnią drużyną w tabeli Sarpsborg 08. Fojut rozegrał całe spotkanie w zespole Tromso.

Rosja:

Premjer Liha:

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – Cały mecz Jędrzejczyka w meczu Terek Grozny – FK Krasnodar. FK zwyciężyło 1:0 po golu Mamaeva.

Maciej Makuszewski (Terek) – Cały mecz Makuszewskiego na ławce rezerwowych. Terek przegrał 0:1 z Krasnodarem.

Piotr Polczak (Wolga) – Polczak rozegrał całe spotkanie z Anży Machaczkałą. Wołga wygrała 2:1 po golach Bibilova i Pucili.

Janusz Gol (Amkar) – Amkar Perm wygrał na wyjeździe z Kubanią Krasnodar 3:0. Całe spotkanie rozegrał Janusz Gol.

Rumunia:

I liga:

Piotr Celeban (Vaslui) – FC Brasov zremisowało 1:1 z Vaslui. Piotr Celeban rozegrał całe spotkanie w zespole gości.

Łukasz Szukała (Steaua) – Gol Łukasza Szukały w meczu Botosani – Steaua Bukareszt. Steaua wygrała 1:2, Szukała wpisał się na listę strzelców w 23. minucie, a w 51. został ukarany żółtą kartką. Obrońca reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie. Steaua jest liderem rumuńskiej ekstraklasy z 16 punktami na koncie.

Szkocja:

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic wygrał 2:1 z St. Johnstone. Załuska mecz oglądał z perspektywy ławki rezerwowych.

Radosław Cierzniak (Dundee) – Dundee zremisowało 2:2 z Motherwell. Cierzniak mecz przesiedział na ławce rezerwowych.

Szwecja:

Allsvenskan:

Paweł Cibicki (Malmoe) – Zespół Polaka wygrał 2:0 z Norrkoping. Cibicki całe spotkanei spędził na ławce.

Turcja:

Kamil Grosicki (Sivasspor) – Sivasspor przegrał na własnym stadionie 1:2 z Kasimpasą. Kamil Grosicki zameldował się na boisku dopiero w 79. minucie.

Ukraina:

Mariusz Lewandowski (Sevastopol) – Lewandowski rozegrał 81. minut w meczu Sevastopol – Metalurg Donieck, zmienił go Duljaj. W 73. minucie Mariusz ukarany został żółtą kartką. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Sevastopolu 4:2.

USA:

NASL (drugi poziom rozgrywkowy):

Tomasz Zahorski (San Antonio) – Kolejna bramka Zahorskiego w barwach San Antonio Scorpions. Zespół Polaka wygrał 2:1 z Carolina RailHawks. Zahorski rozegrał całe spotkanie, a na listę strzelców wpisał się w 53. minucie spotkania. To pierwsze zwycięstwo „Skorpionów” w obecnym sezonie, a szósty gol Zahorskiego.

Włochy:

Serie A:

Rafał Wolski (Fiorentina) – Występ Rafała Wolskiego od pierwszej minuty w meczu z Atalantą. Fiorentina wygrała 2:0, Wolski został ukarany żółtą kartką w 43. minucie, a w 54. opuścił boisko, zmienił go Joaquin.

Paweł Wszołek (Sampdoria) – Debiut Pawła Wszołka w Serie A w barwach Samdporii. Polak wystąpił w pierwszym składzie i został zmieniony w 55. minucie spotkania z Cagliari Calcio. W 37. minucie Wszołek zdobył bramkę, jednak sędzia liniowy uznał, że były zawodnik Polonii Warszawa był na spalonym. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2.

Bartosz Salomon (Sampdoria) – Salamon mecz z Cagliari oglądał tylko z ławki rezerwowych.

Kamil Glik (Torino) – Cały mecz i żółta kartka Kamila Glika w wygranym przez Torino meczu z Bologną. Mecz zakończył się wynikiem 1:2.

Łukasz Skorupski (Roma) – Roma wygrała 2:0 z Lazio w derbach Rzymu. Skorupski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Piotr Zieliński (Udinese) – Udinese przegrało 2:1 z Chievo. Zieliński zameldował się na boisku w 80. minucie meczu, zastępując Igora Bubnjica.

Serie B:

Wojciech Pawłowski (Latina) – Latina zremisowała 0:0 z Lanciano, Pawłowski cały mecz spędził na ławce. Latina zajmuje miejsce spadkowe (19) w Serie B, zespół w którym występuje Pawłowski jeszcze nie zwyciężył w obecnym sezonie.