Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (RAPORT, WIDEO)

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

Anglia:
Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Arsenal wygrał na własnym stadionie z Burnley 3:0. Wojciech Szczęsny rozegrał całe spotkanie w bramce “Kanonierów”, którzy po 10 kolejkach zajmują 4. miejsce w tabeli z dorobkiem 17 punktów.

Łukasz Fabiański (Swansea) – “Łabędzie” bezbramkowo zremisowały w wyjazdowym spotkaniu z Evertonem. Łukasz Fabiański rozegrał całe spotkanie w bramce Swansea.

Marcin Wasilewski (Leicester) – Debiut Marcina Wasilewskiego w Premier League. Polski defensor rozegrał pełne 90 minut w barwach Leicester, jednak jego drużyna przegrała z West Bromwich Albion 0:1. „Wasyl” zaprezentował się dość pewnie w defensywie beniaminka angielskiej ekstraklasy.

Championship:

Artur Boruc (Bournemouth) – W 15. kolejce angielskiej Championship, Bournemouth z Arturem Borucem w bramce wygrało z Brighton 3:2. „The Cherries” z dorobkiem 27 punktów zajmują pozycję wicelidera.

Bartosz Białkowski (Ipswich) – Bartosz Białkowski wskoczył do bramki Ipswich Town, a jego drużyna wygrała na wyjeździe z Blackpool 2:0. Ipswich z dorobkiem 24 punktów zajmuje 8. pozycję w tabeli.

Tomasz Cywka (Blackpool) – 26-letni Tomasz Cywka przesiedział cale spotkanie z Ipswich na ławce rezerwowych. Blackpool ma na swoim koncie 6 punktów i zajmuje ostatnią lokatę w ligowej tabeli.

Belgia:
Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Club Brugge bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Charleroi. Waldemar Sobota całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Brugii, która zajmuje 3. miejsce z dorobkiem 25 punktów na koncie.

Proximus League:

Piotr Parzyszek (Sint Truiden) – Sint Truidense wygrało z Heist 3:1 i awansowało na pozycję lidera 2. ligi belgijskiej. Piotr Parzyszek rozegrał 78 minut.

Białoruś:
Wyższa liga:

Paweł Wojciechowski (Soligorsk) – Soligorsk bezbramkowo zremisował z Naftanem. Paweł Wojciechowski rozpoczął mecz w wyjściowym składzie Soligorska i rozegrał 77 minut. Soligorsk z 45 punktami na koncie zajmuje 3. miejsce w lidze białoruskiej.

Bułgaria:
A PFG:

Marcin Burkhardt (Czerno More) – W niedziele rozegrany został „polski mecz” w bułgarskiej ekstraklasie. Czerno More z Marcinem Burkhardtem w składzie wygrało 2:1 z Botevem Plovdiv. Burkhardt rozegrał 90 minut, wówczas w jego miejsce wszedł Atanasov.

Adam Stachowiak (Botev) – Adam Stachowiak rozegrał całe spotkanie w bramce Boteva Plovdiv w przegranym meczu z Czerno More.

Chiny:
Super League:

Krzysztof Mączyński (Guizhou) – Guizhou Renhe wygrało na własnym obiekcie z Harbin Yiteng 3:2. Krzysztof Mączyński rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy.

Cypr:
I Division:

Łukasz Gikiewicz (AEL Limassol) – AEL Limassol przegrał u siebie z Ermisem 2:3. Łukasz Gikiewicz rozpoczął spotkanie w podstawowym składzie AEL-u i rozegrał 72 minuty.

Francja:
Ligue 1:

Kamil Grosicki (Rennes) – Stade Rennes zremisowało na wyjeździe z Nantes 1:1. Kamil Grosicki wszedł na boisko w 68. minucie, zastępując Andre.

Hiszpania:
Primera Division:

Cezary Wilk (Deportivo) – Deportivo La Coruna przegrało na własnym obiekcie z Getafe 1:2. Cezary Wilk rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie gospodarzy, rozegrał całą pierwszą połowę. W 31. minucie został ukarany żółtą kartką.

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – Sevilla przegrała na wyjeździe z Athletic Bilbao 0:1. Grzegorz Krychowiak rozegrał pełne spotkanie w barwach Sevilli, która zajmuje 5. pozycję w tabeli Primera Division. Reprezentant Polski zebrał wiele pochwał za występ w tym meczu.

Przemysław Tytoń (Elche) – Udany powrót Przemysława Tytonia do bramki Elche CF. Elche wygrało przed własną publicznością z Espanyolem Barcelona 2:1, a polski golkiper rozegrał całe spotkanie w bramce gospodarzy. Tytoń piłkę z siatki wyjmował po rzucie karnym wykorzystanym przez Stuaniego.

Segunda Division:

Damien Perquis (Betis) – Betis Sewilla przegrał na wyjeździe z Osasuną Pampeluną (prowadzoną przez Jana Urbana) 2:3. Perquis całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Betisu.

Holandia:
Eredivisie:

Arkadiusz Milik (Ajax) – Ajax Amsterdam wygrał na własnym stadionie z Dordrecht 4:0. Arkadiusz Milik całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych wicelidera holenderskiej ekstraklasy.

Filip Kurto (Dordrecht) – Filip Kurto rozegrał cały mecz w bramce Dordrechtu w przegranym meczu z Ajaxem. Dordrecht zajmuje ostatnią pozycję w tabeli z dorobkiem 5 punktów.

Sebastian Steblecki (Cambuur) – Cambuur zremisowało na wyjeździe z Willem II 1:1. Sebastian Steblecki cale spotkanie spędził na ławce rezerwowych gości.

Litwa:
A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – Bezbramkowym remisem zakończył się mecz pomiędzy Kruoją i Żalgirisem Wilno. Jakub Wilk rozegrał 65 minut w barwach Mistrza Litwy.

Łotwa:
Virsliga:

Dariusz Łatka (Jelgava) – FK Jelgava pokonała na wyjeździe Daugave Rige 3:1. Dariusz Łatka spędził na boisku pełne 90 minut. Jelgava zajmuje 3. miejsce w lidze z dorobkiem 67 punktów.

Niemcy:
1. Bundesliga:

Robert Lewandowski (Bayern) – Gol Roberta Lewandowskiego w meczu Bayern Monachium – Borussia Dortmund (2:1). Polski napastnik trafił do bramki swojego byłego klubu w 72. minucie, strzelając gola na 1:1. Lewandowskiego w 88. minucie spotkania zastąpił Rode.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Całe spotkanie Łukasza Piszczka w zespole Borussii Dortmund. Prawy defensor w 62. minucie obejrzał żółtą kartkę za przytrzymywanie rywala. BVB po 10 kolejkach ma na koncie zaledwie 7 punktów i znajduje się w strefie spadkowej.

Paweł Olkowski (Koeln) – Porażka Kolonii w meczu z Freiburgiem 0:1. Paweł Olkowski rozegrał całe spotkanie w barwach „Kozłów”.

Adam Matuszczyk (Koeln) – Adam Matuszczyk całe spotkanie z Freiburgiem spędził na ławce rezerwowych gospodarzy. Kolonia zajmuje 11. miejsce w tabeli z dorobkiem 12 „oczek”.

Eugen Polanski (Hoffenheim) –Hoffenheim przegrało na wyjeździe z Borussią Moenchengladbach 1:3. Eugen Polanski rozegrał całe spotkanie w barwach „Wieśniaków”.

Ludovic Obraniak (Werder) – Werder Brema wygrał na wyjeździe z FSV Mainz 2:1. Ludovic Obraniak rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie Werderu. Reprezentant Polski rozegrał 55 minut, w jego miejsce wszedł Makiadi.

Artur Sobiech (Hannover) – Hannover pokonał na własnym obiekcie Eintracht Frankfurt 1:0. Sobiech wszedł na boisko w 72. minucie przy bezbramkowym remisie.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Całe spotkanie Sebastiana Boenischa na ławce rezerwowych Bayeru Leverkusen w przegranym meczu z Hamburgiem 0:1. „Aptekarze” spadli na 5. pozycję w tabeli.

2. Bundesliga:

Kacper Przybyłko (Greuther) – Zwycięski Gol Kacpra Przybyłki w meczu Union Belin – Greuther Furth. Zespół Polaka wygrał 1:0, a Przybyłko na listę strzelców wpisał się w 3. minucie spotkania. 21-letni napastnik rozegrał całe spotkanie.

Martin Kobylański (Union Berlin) – Martin Kobylański wszedł na boisko w 55. minucie spotkania pomiędzy Unionem Berlin, a Greuther Furth.

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – Drugie z rzędu zwycięstwo Eintrachtu Brunszwik. Tym razem spadkowicz z Bundesligi wygrał z VFR Aalen 2:1. Rafał Gikiewicz rozegrał całe spotkanie w bramce gospodarzy.

Norwegia:
Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Brann wygrało u siebie z Sogndal 2:1. Polski golkiper rozegrał całe spotkanie w bramce gospodarzy. Po 29 kolejkach Brann zajmuje 14. miejsce w tabeli z dorobkiem 26 punktów.

2. Liga:

Łukasz Jarosiński (Honefoss) – Honefoss z Łukaszem Jarosińskim w bramce wygrało na własnym obiekcie z Altą 1:0.

Portugalia:
Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Estoril) – Estoril Praia wygrał na wyjeździe z Penafiel 2:1. Paweł Kieszek rozegrał całe spotkanie w bramce Estorilu.

Rosja:
Premjer Liga:

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – FK Krasnodar przegrał na wyjeździe z Mordowiją Sarańsk 1:2. Były zawodnik Legii Warszawa rozegrał całe spotkanie w barwach FK. Krasnodar zajmuje 3. lokatę w tabeli rosyjskiej ekstraklasy.

Rumunia:
I Liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Gol Łukasza Szukały w derbach Bukaresztu. Steaua pokonała zespół Dinama 3:0, a polski defensor zdobył gola na 1:0 w 45. minucie meczu. Szukała rozegrał całe spotkanie w barwach Steauy, która po 13 kolejkach zajmuje pozycję lidera z dorobkiem 31 punktów.

Kamil Biliński (Dinamo) – Całe spotkanie w zespole Dinama Bukareszt rozegrał Kamil Biliński.

Skrót derbów Bukaresztu:

Szkocja:
Premiership:

Jarosław Fojut i Radosław Cierzniak (Dundee) – Liderujące Dundee United wygrało 3:0 z St. Mirren FC. W wyjściowym składzie Dundee grali Jarosław Fojut oraz golkiper Radosław Cierzniak.

Michał Szromnik (Dundee) – Michał Szromnik - rezerwowy bramkarz Dundee, całe spotkanie spędził na ławce lidera szkockiej ekstraklasy.

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow z Łukaszem Załuską w bramce wygrał u siebie z Inverness 1:0. Celtic zajmuje 3. miejsce w tabeli z dorobkiem 23 punktów.

Szwecja:
Allsvenskan:

Paweł Cibicki (Malmoe) – Malmoe przegrało na wyjeździe z Atvidabergs 1:2. Paweł Cibicki rozegrał 90 minut.

Ukraina:

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – Dynamo Kijów wygrało na wyjeździe z Dniprem Dniepropietrowsk 3:0. Łukasz Teodorczyk całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych kijowian.

USA:
NASL (2. poziom rozgrywkowy):

Tomasz Zahorski (San Antonio) – San Antonio Scorpions wygrało z New York Cosmos 1:0. Tomasz Zahorski rozpoczął spotkanie w podstawowej jedenastce „Skorpionów”, lecz został zmieniony już w przerwie meczu. San Antonio jest liderem NASL.

Walia:

Adrian Cieślewicz (The New Saints) – TNS zremisowało u siebie z Airbusem 1:1. Adrian Cieślewicz rozegrał pełne 90 minut w barwach lidera walijskiej ekstraklasy.

Węgry:
Bank Liga:

Michał Nalepa (Ferencvaros) – Bezbramkowy remis w spotkaniu Ferencvaros – Paks. Michał Nalepa rozegrał całe spotkanie w zespole gospodarzy. Ferencvaros zajmuje 6. miejsce w ligowej tabeli.

Włochy:
Serie A:

Piotr Zieliński (Empoli) – Empoli przegrało na własnym stadionie z Juventusem Turyn 0:4. Piotr Zieliński rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie gospodarzy i rozegrał 74 minuty.

Paweł Wszołek (Sampdoria) – Sampdoria wygrała z Fiorentiną 3:1. Paweł Wszołek całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych gospodarzy.

Łukasz Skorupski (AS Roma) – AS Roma przegrała na wyjeździe z Napoli 0:2. Polski bramkarz przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych wicelidera włoskiej ekstraklasy.

Serie B:

Bartosz Salamon (Pescara) – Pescara przegrała na własnym stadionie ze Spezią 1:2. Bartosz Salamon rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie gospodarzy i opuścił boisko w 73. minucie meczu. Polak grał na środku pomocy.

Thiago Cionek (Modena) – Modena przegrała na wyjeździe z Varese 1:2. Reprezentant Polski w 77. minucie meczu został ukarany drugą żółtą kartką i musiał opuścić plac gry.

Rafał Wolski (Bari) – Bari przegrało na wyjeździe z Pro Vercelli 0:3. Rafał Wolski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych gości.

Michał Chrapak (Catania) – Catania przegrała na wyjeździe z Avellino 0:1. Michał Chrapek cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych Catanii.

Mateusz Lewandowski (Entella) – Entella na własnym stadionie bezbramkowo zremisowała z Lanciano. Mateusz Lewandowski rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy.