Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (RAPORT, WIDEO)

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

Anglia:

Premier League:

Łukasz Fabiański (Swansea) – Swansea pokonało 1:0 zespół Burnley. Łukasz Fabiański rozegrał całe spotkanie w bramce gospodarzy, którzy po 2. kolejkach mają na swoim koncie komplet punktów. Na Wyspach solidnie oceniono występ polskiego bramkarza.

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – "Kanonierzy" zremisowali na wyjeździe z Evertonem 2:2. Piłkarze Arsenalu bramki na wagę remisu zdobyli w ostatnich 7 minutach gry. Szczęsny rozegrał całe spotkanie w bramce gości. Przy straconych golach mógł spisać się lepiej, chociaż nie można zrzucić na niego winy za ich utratę.

Marcin Wasilewski (Leicester) – Leicester City przegrało 0:2 z londyńską Chelsea. "Wasyl" całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych beniaminka angielskiej ekstraklasy.

Championship:

Tomasz Cywka (Blackpool) – Blackpool przegrało na wyjeździe z Wigan Athletic 0:1. Tomasz Cywka spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych, a na placu gry pojawił się w 92. minucie meczu. Blackpool po czterech kolejkach zajmuje przedostatnie miejsce w ligowej tabeli z zerowym dorobkiem punktowym.

Radosław Majewski (Huddersfield) – Huddersfield zremisowało 1:1 z Chartlon. Radosław Majewski wszedł na plac gry w 60. minucie spotkania.

Bartosz Białkowski (Ipswich) – Ipswich przegrało 0:1 z Norwich City. Bartosz Białkowski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych drużyny, która po czterech kolejkach zajmuje 18. miejsce w tabeli, z dorobkiem 4 „oczek”.

Arabia Saudyjska:

I liga:

Adrian Mierzejewski (Al-Nassr) – Adrian Mierzejewski strzelił 2 gole w barwach Al Nassr w wygranym 2:1 spotkaniu z Al-Raed. Reprezentant Polski wpisał się na listę strzelców w 11. i 72. minucie spotkania, a obie bramki zdobył po uderzeniach głową.

Bramka na 1:0:

Bramka na 2:0:

Belgia:

Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Mechelen wygrało na własnym stadionie 3:1 z Club Brugge. Całe spotkanie w barwach gości rozegrał reprezentant Polski, Waldemar Sobota.

Bułgaria:

A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Adam Stachowiak wrócił do bramki Boteva Plovdiv i od razu jego drużyna zachowała czyste konto, a co ważniejsze – wygrała 2:0 ze Slavią Sofia.

Chiny:

Super League:

Krzysztof Mączyński (Guizhou) – Guizhou Renhe pokonało 3:1 Henan Construction w meczu 22. kolejki chińskiej ekstraklasy. Krzysztof Mączyński wszedł na plac gry w 88. minucie spotkania. Guizhou z dorobkiem 36 punktów zajmuje 5. miejsce w ligowej tabeli.

Cypr:

A Kategorias:

Łukasz Gikiewicz (AEL Limassol) – Drużyna Polaka wygrała 2:0 w wyjazdowym meczu z Nea Salamis Famagusta. Były napastnik m.in. Śląska Wrocław i Omonii Nikozja rozegrał pełne 90 minut.

Grecja:

Sebastian Przyrowski (Levadiakos) – Były golkiper m.in. Polonii Warszawa całe spotkanie przeciwko Panathinaikosowi Ateny obejrzał z wysokości ławki rezerwowych. Jego zremisowała 1:1.

Hiszpania:

Primera Division:

Przemysław Tytoń (Elche) – Debiut Przemysława Tytonia w Elche CF. Jego drużyna przegrała 0:3 z FC Barceloną. Polski golkiper rozegrał całe spotkanie.

Cezary Wilk (Deportivo) – Beniaminek hiszpańskiej ekstraklasy przegrał 1:2 z Granadą. Cezary Wilk całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych La Coruny.

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) - W swoim debiucie w Primera Division reprezentant Polski rozegrał bardzo dobre spotkanie i był wyróżniającą się postacią swojego zespołu. "Krychowiak niszczyciel" - określiły go hiszpańskie media. Jego zespół zremisował z Valencią 1:1.

Holandia:

Eredivisie:

Arkadiusz Milik (Ajax) – Ajax Amsterdam przegrał przed własną publicznością z PSV Eindhoven 1:3. Reprezentant Polski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych gospodarzy.

Filip Kurto (Dordrecht) – Bezbramkowy remis w potyczce G.A. Eagles – Dordrecht. Polski golkiper zachował czyste konto.

Islandia:

Division 1:

Tomasz Łuba (Olafsvik) – Trzecie z rzędu zwycięstwo Olafsviku w drugiej lidze islandzkiej. Drużyna Polaka wygrała 3:0 w wyjazdowym meczu z Tindastoll. 27-letni defensywny pomocnik rozegrał pełne 90 minut w barwach Olafsviku, który zajmuje 3. miejsce w ligowej tabeli.

Litwa:

A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – Zwycięstwo Żalgirisu Wilno 1:0 nad Kruoją. Jakub Wilk rozegrał całe spotkanie, a w 83. minucie został ukarany żółtą kartką.

Łotwa:

Virsliga:

Dariusz Łatka (Jelgava) – Jelgava zremisowała 1:1 z Metta LU. Były zawodnik Podbeskidzia Bielsko-Biała rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy.

Niemcy:

1. Bundesliga:

Robert Lewandowski (Bayern) – Debiut Roberta Lewandowskiego w meczu Bundesligi w barwach Bayernu Monachium . Bayern wygrał 2:1 z Wolfsburgiem, a „Lewy” asystował przy drugim trafieniu Robbena. Reprezentant Polski rozegrał 79 minut.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Borussia Dortmund przegrała na własnym stadionie z Bayerem Leverkusen 0:2. Łukasz Piszczek rozegrał całe spotkanie.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Całe spotkanie Sebastiana Boenischa w barwach „Aptekarzy” w zwycięskim meczu z Borussią Dortmund. Boenisch zanotował asystę przy golu na 1:0.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – „Wieśniacy” wygrali 2:0 z Augsburgiem. Eugen Polanski rozegrał cały mecz, a w 77. minucie został ukarany żółtą kartką.

Ludovic Obraniak (Werder) – Werder Brema zremisował na wyjeździe z Herthą BSC 2:2. Ludovic Obraniak cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych Werderu.

Adam Matuszczyk (Koeln) – Bezbramkowy remis padł w meczu Kolonii z Hamburgiem SV. Adam Matuszczyk rozegrał całe spotkanie na pozycji defensywnego pomocnika.

Paweł Olkowski (Koeln) – Debiut Pawła Olkowskiego w Bundeslidze. Były obrońca Górnika Zabrze pojawił się na boisku w 79. minucie spotkania.

2. Bundesliga:

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – Eintracht Brunszwik przegrał na wyjeździe z Kaiserslautern 1:2. Rafał Gikiewicz rozegrał całe spotkanie w bramce Brunszwiku, który po 3 kolejkach ma na swoim koncie 4 punkty i zajmuje 7. lokatę w ligowej tabeli.

Adam Bodzek (Fortuna) – Fortuna Dusseldorf przegrała na własnym obiekcie z Karlsruher 0:2. Adam Bodzek rozegrał całe spotkanie na pozycji defensywnego pomocnika. Fortuna z dorobkiem 2 punktów plasuje się na 15. pozycji w tabeli 2. Bundesligi.

Norwegia:

Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Piotr Leciejewski rozegrał całe spotkanie w bramce Brann w meczu z Valerengą Oslo. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3.

Portugalia:

Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Estoril) – Estoril Praia przegrał aż 1:5 z Rio Ave. W tym spotkaniu Paweł Kieszek pełnił funkcję bramkarza rezerwowego, więc należy się spodziewać, że to polski bramkarz wystąpi w kolejnym spotkaniu.

Rosja:

Premjer Liga:

Marcin Komorowski (Terek) – Terek Grozny wygrał 3:0 z Arsenałem Tula. Marcin Komorowski strzelił gola na 3:0, po podaniu Macieja Rybusa z rzutu rożnego.

Maciej Rybus (Terek) – Świetny występ Macieja Rybusa w meczu przeciwko Arsenałowi Tula. Polak popisał się dwoma asystami, a brał udział przy wszystkich bramkach Tereka.

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – Zwycięstwo Krasnodaru 3:0 nad drużyną Torpedo Moskwa. Artur Jędrzejczyk rozegrał całe spotkanie i zanotował asystę przy golu Pereyry na 3:0.

Od 1:42 asysta Jędrzejczyka:

Adam Kokoszka (Torpedo) – Pełne 90 minut w barwach Torpedo rozegrał Adam Kokoszka, jednak jego drużyna nie sprostała zespołowi z Krasnodaru.

Jakub Wawrzyniak (Amkar Perm) – Porażka zespołu z Permu z Zenitem Sankt Petersburg 0:2. Jakub Wawrzyniak cały mecz spędził na ławce rezerwowych Amkaru.

Rumunia:

I Liga:

Michał Gliwa (Pandurii) – Pandurii Targu Jiu zremisowało 1:1 z Viitorulem Constanta. Były bramkarz m.in. Zagłębia Lubin całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

Kamil Biliński (Dinamo) – Dinamo Bukareszt bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Concordią. Napastnik Dinama wszedł na boisko w 63. minucie spotkania.

Szkocja:

Premiership:

Radosław Cierzniak i Jarosław Fojut (Dundee) – Dundee United wygrało 2:1 z Ross County. Radosław Cierzniak i Jarosław Fojut rozegrali całe spotkanie w drużynie gospodarzy. Dundee z dorobkiem 9 punktów zajmuje 3. miejsce w tabeli szkockiej ekstraklasy.

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow przegrał na wyjeździe z Inverness 0:1. Łukasz Załuska rozegrał całe spotkanie w bramce The Bhoys.

Szwecja:

Allsvenskan:

Paweł Cibicki (Malmoe) – Malmoe wygrało 3:0 z Norrkoping w meczu 21. kolejki szwedzkiej ekstraklasy. Paweł Cibicki rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie lidera ligi i rozegrał równe 70 minut.

USA:

North American Soccer League (2. Poziom rozrywkowy):

Tomasz Zahorski (San Antonio) – Kolejne zwycięstwo „Skorpionów” w NASL. Tym razem San Antonio pokonało 2:1 Atlantę. Tomasz Zahorski rozegrał całe spotkanie w barwach lidera 2. ligi w Stanach Zjednoczonych.

Węgry:

Bank Liga:

Michał Nalepa (Ferencvaros) – Zespół Polaka pokonał na własnym stadionie Nyiregyhazę 3:1. Były zawodnik Wisły Kraków całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.