Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? [RAPORT]

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani pod uwagę są jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu.

Anglia:

Premier League:

Artur Boruc (Southampton) – Czyste konto Artura Boruca w spotkaniu Crystal Palace – Southampton (0:1). To dziewiąty mecz bez straty gola byłego bramkarza Fiorentiny w tym sezonie. „Święci” zajmują 9 miejsce w lidze, z dorobkiem 42 punktów.

Championship:

Tomasz Kuszczak (Brighton) – Brighton zremisował 1:1 z Reading FC w meczu 34. kolejki angielskiej Championship. Tomasz Kuszczak rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy, którzy zajmują 8. miejsce w ligowej tabeli.

Radosław Majewski (Nottingham) – Walczące o utrzymanie Barsnley wygrało 1:0 z walczącym o awans do Premier League Nottingham Forest. Radosław Majewski rozegrał cały mecz w barwach gości.

Tomasz Cywka (Barnsley) – Były piłkarz m.in. Wigan Athletic czy Derby County cały mecz przeciwko Nottingham spędził na ławce rezerwowych Barnsley.

Lukas Jutkiewicz (Bolton) – Gol i asysta wypożyczonego z Middlesbrough Lukasa Jutkiewicza w meczu Leeds United – Bolton (1:5). To trzecie z rzędu ligowe zwycięstwo Boltonu, który awansował już na 17 pozycję w tabeli.

Belgia:

Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Wyjazdowy remis Brugii w meczu z Waregem. Sobota rozegrał 82. minuty i został zmieniony przez Toma Hogliego. Cztery minuty później Waregem zdobyło wyrównującą bramkę. Club Brugge jest wiceliderem belgijskiej ekstraklasy, ze stratą 6 punktów do Standardu Liege.

Bułgaria:

A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Botev Plovdiv pokonał 4:1 Lokomotiw Sofia. Były golkiper GKS-u Bełchatów rozegrał cały mecz w bramce gospodarzy, którzy po tej kolejce awansowali na 4. miejsce w tabeli bułgarskiej ekstraklasy.

Francja:
Ligue 1:

Kamil Grosicki (Rennes) – Pełne 90 minut w barwach Stade Rennes rozegrał Kamil Grosicki, jednak jego drużyna przegrała 1:2 z Valenciennes. „Grosik” w pierwszej połowie mógł zdobyć bramkę, jednak na premierowego gola w Ligue 1 będzie musiał jeszcze poczekać. Rennes zajmuje 16. miejsce w tabeli, z dorobkiem 31 punktów.

Grzegorz Krychowiak (Reims) – Czwarty gol Grzegorza Krychowiaka w obecnym sezonie we francuskiej ekstraklasie. Krychowiak w 22. minucie zdobył bramkę z rzutu karnego, jednak Stade de Reims przegrało 2:3 z Tuluzą.

Dominik Furman (Toulouse) – Kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski U-21 cały mecz przeciwko Reims oglądał z wysokości ławki rezerwowych.

Grecja:

Super League:

Sebastian Przyrowski (Levadiakos) – Levadiakos wygrał 2:1 z Panetolikosem, jednak kolejny mecz w bramce Levadiakosu rozegrał Stratilatis, natomiast Sebastian Przyrowski siedział na ławce rezerwowych.

Hiszpania:

Primera Division:

Damien Perquis (Betis) – Real Betis Sewilla wygrał 2:0 z Getafe. Cały mecz na obronie Betisu rozegrał Damien Perquis, który już na dobre powrócił do pierwszej jedenastki „Beticos”. W drugiej połowie reprezentant Polski został ukarany żółtą kartką. Betis wciąż zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Primera Division.

Segunda Division:

Cezary Wilk (Deportivo) – Mirandes wygrało 1:0 z Deportivo La Coruna. Były piłkarz Wisły Kraków rozegrał 65 minut, w jego miejsce wszedł Nunez. Wilk kilka minut przed zmianą został ukarany żółtą kartką. Deportivo jest wiceliderem Segunda Division ze stratą 1 punktu do Eibar.

Holandia:

Eredivisie:

Filip Kurto (Roda) – Roda Kerkrade zwyciężyła 3:1 z NEC Nijmegen. Filip Kurto rozegrał całe spotkanie w barwach „Górników”. W zespole NEC Nijmegen w wyjściowym składzie znalazło się tylko dwóch Holendrów.

Mateusz Prus (Roda) – Mateusz Prus cały mecz przeciwko NEC przesiedział na ławce rezerwowych. Roda zajmuje przedostatnie miejsce w ligowej tabeli z 25 punktami na koncie.

Przemysław Tytoń (PSV) – Kolejny mecz Przemka Tytonia na ławce rezerwowych PSV Eindhoven. Drużyna Polaka wygrała 1:0 z Utrechtem i obecnie plasuje się na 5 pozycji w ligowej tabeli z dorobkiem 47 punktów.

Litwa:

A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – 28-letni pomocnik wrócił w zimowym okienku transferowym do Żalgirisu Wilno, którego trenerem jest Marek Zub. Wilk rozegrał cały mecz, a jego zespół pokonał 3:1 FC Siauliai.

Niemcy:

1. Bundesliga:

Łukasz Piszczek (Borussia) – Freiburg przegrał 0:1 z Borussią Dortmund, w której cały mecz rozegrał Łukasz Piszczek. Borussia plasuje się na pozycji wicelidera i traci do Bayernu Monachium 20 punktów.

Sebastian Boenisch (Bayer) – Bayer Leverkusen zremisował 1:1 w wyjazdowym meczu z Hannoverem. Całe spotkanie na lewej obronie „Aptekarzy” rozegrał Sebastian Boenisch. Bayer plasuje się na 3. miejscu z dorobkiem 44 punktów na swoim koncie.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Cały mecz Polanskiego w przegranym przez Hoffenheim meczu z Schalke Gelsenkirchen (0:4). Polanski w 30. minucie został ukarany żółtą kartką.

Ludovic Obraniak (Werder) – 72 minuty rozegrał Ludovic Obrnaiak w meczu Norymberga – Werder Brema (0:2). Reprezentanta Polski zastąpił na boisku Gebre Selassie. „Ludo” w pierwszej części spotkania dostał żółtą kartkę. Werder z dorobkiem 28 punktów zajmuje 11. pozycję w tabeli.

Arkadiusz Milik (Augsburg) – Augsburg ograł na wyjeździe Borussię Moenchengladbach 2:1. Cały mecz na ławce rezerwowych spędził Arkadiusz Milik. Augsburg awansował na 6. lokatę w tabeli.

2. Bundesliga:

Adam Matuszczyk (Koeln) – Adam Matuszczyk rozpoczął spotkanie z Energie Cottbus w wyjściowym składzie „Koziołków”. Kolonia wygrała 2:1, a Matuszczyk rozegrał 70 minut. Kolonia jest liderem 2.Bundesligi z dorobkiem 47 punktów po 24 meczach.

Grzegorz Wojtkowiak (TSV Munich) – Zespół Polaka wygrał 4:0 z VfR Aalen. Grzegorz Wojtkowiak rozegrał pełne 90 minut w barwach TSV Monachium.

Kacper Przybyłko (Arminia) – Arminia Bielefeld po trzech przegranych z rzędu wreszcie wygrała ligowe spotkanie. Arminia pokonała 1:0 Erzgebirge Aue. Całe spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział Kacper Przybyłko, który do zespołu walczącego o utrzymanie w 2.Bundeslidze został wypożyczony z FC Koeln.

Portugalia:

Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Setubal) – Vitoria Setubal zremisowała na własnym stadionie 2:2 z wiceliderem portugalskiej ekstraklasy Sportingiem Lizbona. Kieszek rozegrał pełne 90 minut w bramce Vitorii, która plasuje się na 10 pozycji w tabeli.

Rosja:

Premjer Liga:

Marcin Komorowski (Terek) – Terek Grozny udanie rozpoczął rundę wiosenną w rosyjskiej Premjer Lidze zwyciężając 1:0 ze Spartakiem Moskwa. Komorowski spędził na boisku pełne 90 minut.

Maciej Rybus (Terek) - Maciej Rybus również spotkanie ze Spartakiem rozpoczął w wyjściowej jedenastce, jednak reprezentant Polski został zmieniony w 62. minucie przez Ailtona Almeide. Po 20 kolejkach Terek Grozny zajmuje 13. miejsce w tabeli z dorobkiem 16 „oczek”.

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – Zespół Polaka dość niespodziewanie przegrał na własnym stadionie 0:1 z Uralem Jekaterynburg. Były zawodnik Legii Warszawa w 61 minucie został ukarany żółtą kartką.

Janusz Gol (Amkar) – Bardzo ciekawie dla polskich kibiców zapowiadał się mecz Amkara Perm z Wołgą Niżny Nowogród. Gospodarze wygrali 5:1. Janusz Gol rozegrał pełne 90 minut, w pierwszej części spotkania został ukarany żółtą kartką.

Jakub Wawrzyniak (Amkar) – Cały mecz Jakuba Wawrzyniaka w swoim debiucie w rosyjskim zespole.

Damian Zbozień (Amkar) – Debiut w Amkarze zaliczył również Damian Zbozień, który wszedł na boisko w doliczonym czasie gry zmieniając Sirakova. Amkar Perm z dorobkiem 33 punktów zajmuje 7. mejsce w ligowej tabeli.

Marcin Kowalczyk (Wołga) – W spotkaniu z Amkarem Perm Marcin Kowalczyk rozegrał pełne 90 minut i niestety w ostatniej minucie strzelił samobójczą bramkę.

Piotr Polczak (Wołga) – Również całe spotkanie na środku obrony Wołgi rozegrał Piotr Polczak.

Ariel Borysiuk (Wołga) – Debiut w Wołdze Niżny Nowogród zanotował Ariel Borysiuk, który jest wypożyczony z Kaiserslautern. Borysiuk wszedł na boisko w 23. minucie zastępując Sarkisova. Wołga z dorobkiem 18 punktów plasuje się tuż nad strefą spadkową.

Rumunia:

I Liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – CFR Cluj przegrał 0:1 ze Steauą Bukareszt w meczu 22. kolejki rumuńskiej I ligi. Na obronie Steauy cały mecz rozegrał Łukasz Szukała, który jeszcze kilka dni temu łączony był z transferem do rosyjskiej Anży Machaczkała.

Włochy:

Serie A:

Rafał Wolski (Fiorentina) – Juventus Turyn pokonał 1:0 Fiorentine. Rafał Wolski wszedł na boisko w 65. minucie zmieniając Davida Pizarro. „Viola” plasuje się na 5. pozycji w ligowej tabeli.

Paweł Wszołek (Sampdoria) – Sampdoria przegrywała już 0:2 z Livorno, jednak ostatecznie pokonała rywala aż 4:2. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Paweł Wszołek.

Bartosz Salamon (Sampdoria) - Bartosz Salamon również cały mecz przeciwko Livorno spędził na ławce rezerwowych. Sampdoria ma na swoim koncie 34 punkty i zajmuje 12. miejsce w tabeli Serie A.

Łukasz Skorupski (AS Roma) – Napoli wygrało 1:0 z AS Romą. Jedyną bramkę zdobył Callejon. Łukasz Skorupski cały mecz spędził na ławce rezerwowych.

Piotr Zieliński (Udinese) – Udinese Calcio pokonało 1:0 AC Milan. Reprezentant polskiej młodzieżówki całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.