Kebba Ceesay

Wojciech Maćczak
Kebba Ceesay Lech Poznań
Ogromny pechowiec. Całą rundę wiosenną stracił z powodu kontuzji kolana. Gdy już wracał do zdrowia okazało się, że czeka go kolejna operacja i jesień również ma z głowy. Ciekawe, czy po tak długiej przerwie zdoła wrócić do poziomu, który prezentował przed urazem.

Latem 2012 roku po odejściu Grzegorza Wojtkowiaka Lech potrzebował prawego obrońcy. Awaryjnie na tą pozycję przesunięty został Mateusz Możdżeń, ale miało być to tylko rozwiązanie tymczasowe, do czasu sprowadzenia nowego zawodnika. Ten trafił do Poznania na początku września.

Wybór padł na Kebbę Ceesaya, Gambijczyka, który całą dotychczasową karierę piłkarską spędził w lidze szwedzkiej. Przez ostatnie cztery lata regularnie występował w Djurgårdens IF, miał za sobą grę w szwedzkiej młodzieżówce oraz dorosłej reprezentacji Gambii.

„Kebab” bardzo szybko wkomponował się w poznański zespół. Debiutował w rewanżowym spotkaniu Ligi Europy z AIK-iem Solna, a dziewięć dni później rozegrał swój pierwszy mecz w Ekstraklasie. Debiut z pewnością zapamięta na długo – rozegrał świetne spotkanie, strzelił bramkę, a zespół Lecha wygrał 4:0.

Później już tak rewelacyjnie nie było, niemniej Ceesay swoją grą dawał sporo jakości zespołowi Lecha. Imponował odważnymi ofensywnymi rajdami oraz celnymi dośrodkowaniami w pole karne rywala. Gdy zachodziła taka konieczność, mógł występować na środku obrony, choć tam spisywał się mniej pewnie niż na prawej stronie. Swój pierwszy sezon w Lechu zakończył z kontuzją stawu skokowego w meczu z Legią, która rozpoczęła serię problemów zdrowotnych zawodnika.

Na początku sezonu 2013/14 wrócił do gry, ale tylko na trzy mecze, bowiem okazało się, że uraz nie jest do końca wyleczony. Po kolejnej, tym razem dwumiesięcznej przerwie Kebba ponownie zameldował się na boisku w połowie października. Zagrał w sześciu meczach, po czym doznał poważnej kontuzji kolana. Było to w spotkaniu z Cracovią pod koniec listopada, wygranym przez poznaniaków 6:1.

Uraz wyeliminował go z gry do końca sezonu, musiał przejść operację stawu. Gdy pod koniec ubiegłorocznych rozgrywek wydawało się, że wraca do zdrowia, lekarze postawili druzgocącą diagnozę. Okazało się, że konieczny jest kolejny zabieg kolana, który wyeliminuje go z gry na kolejną rundę.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prawy obrońca Lecha powinien wrócić do gry w trakcie rundy wiosennej obecnych rozgrywek. Pytanie, czy zdoła wrócić również do wysokiej formy, którą prezentował przed urazami.

Pozycja: Prawy obrońca
Numer na koszulce: 21
Kraj: Gambia/Szwecja
Data i miejsce urodzenia: 14 listopada 1987 r., Bakau (Gambia)
Mecze/gole w Ekstraklasie (przed rundą jesienną): 33/2
Mecze/gole w reprezentacji: 6/0 (Gambia)
Debiut w Ekstraklasie: 18.08.2012 r. Lech Poznań – Ruch Chorzów 4:0 (grał 90 minut + gol)