Piotr Janas
Piotr Janas
Zagłębie Lubin przygotowuje się do rundy wiosennej w Turcji. W niedzielę Miedziowi pokonali tam słoweński FC Koper 2:0 Fot. Zagłębie Lubin
KGHM Zagłębie Lubin w piątek dotarło do Turcji, a wczoraj rozegrało tam pierwszy mecz kontrolny. Lubinianie wygrali ze Słoweńskim FC Koper 2:0 po bramkach Juana Muñoza oraz Patryka Kusztala.

Zimą KGHM Zagłębie Lubin nie zaplanowało ani jednego meczu kontrolnego w Polsce. Podopieczni Waldemara Fornalika wspólne treningi na obiektach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie rozpoczęli już 8 stycznia i od tamtej pory pracowali głównie nad bardzo ważną dla byłego selekcjonera motoryką.

Sprawy czysto piłkarskie przerzucono na obóz w cieplejszej o kilkanaście stopni Turcji. W Belek lubinianie zameldowali się w piątek, a już w niedzielę rozegrali pierwszy w 2024 roku mecz kontrolny. Ich rywalem był FC Koper, czyli trzecia siła słoweńskiej Prva Ligi. Po 19. kolejkach niedzieli rywale Miedziowych ustępują w tabeli słoweńskiej ekstraklasy tylko NK Celje i Olimpiji Lublana.

Trener Fornalik wystawił na to spotkanie de facto dwie jedenastki, bo w przerwie wymienił wszystkich piłkarzy. Za każdym razem była to mieszanka młodości z doświadczeniem. Do przerwy na murawie oglądaliśmy m.in. Jasmina Burcinia, Kacpra Chodynę czy Damiana Dobrąwskiego, ale też Igora Orlikowskiego czy Filipa Kocabę.

Po zmianie stron szansę pokazania się dostali np. Szymon Karasiński czy Patryk Kusztal, a na ostatnie minuty wszedł jeszcze 16-letni Cyprian Popielec. Oba gole padły w drugiej połowie. W 63 min prowadzenie lubinianom dał Hiszpan Juan Muñoz, który wykorzystał dośrodkowania Marka Mroza i sprytnym uderzeniem głową pokonał golkipera Słoweńców.

Zaledwie cztery minuty później wynik na 2:0 ustalił Kusztal. Występujący w tym sezonie tylko w drugoligowych rezerwach napastnik bądź skrzydłowy wciąż walczy o to, by wiosną dostać od Fornalika szansę w PKO Ekstraklasie.

Kusztal debiutował na tym poziomie już w 2021 roku, za kadencji Dariusza Żurawia, ale potem przebywał na półrocznym wypożyczeniu w pierwszoligowym Chrobrym Głogów (18 występów, 1 gol i 1 asysta), a po powrocie gra tylko w rezerwach. W tym sezonie 2. ligi strzelił pięć bramek i zaliczył trzy asysty w 15 występach, czym zapracował sobie na wyjazd z „jedynką” na zagraniczne zgrupowanie.

Kolejny mecz kontrolny na zgrupowaniu w Turcji Miedziowi rozegrają dopiero we wtorek 30 stycznia, kiedy to zmierzą się z czeską Sigmą Ołomuniec.