Lewandowski i Błaszczykowski w meczu z Napoli: Lewy zmarnował setkę, Kuba padł ofiarą wymuszonej zmiany (ANALIZA, STATYSTYKI)

jac
Nie tak start w Lidze Mistrzów wyobrażali sobie Polacy grający w Borussii Dortmund. Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski już w pierwszym meczu musieli przełknąć gorycz porażki. Ich zespół przegrał na wyjeździe z Napoli 1:2.

Z polskiego tercetu w Borussii tylko kontuzjowany Łukasz Piszczek nie mógł wystąpić we Włoszech. Dwaj pozostali, czyli Lewandowski i Błaszczykowski wyszli w podstawowym składzie. Dla tego drugiego zawody zakończyły się jednak już przed przerwą. Kapitan reprezentacji Polski został bowiem wyznaczony do zmiany, po tym jak czerwoną kartkę za zagranie ręką poza polem karnym obejrzał bramkarz Roman Weidenfeller. Błaszczykowski schodził do szatni z opuszczoną głową. Już wtedy dortmundczycy byli w nieciekawej sytuacji, bo od 29. minuty przegrywali 0:1.

Nastrój Błaszczykowskiego i spółki mógł być zgoła inny, gdyby trzy minuty przed straconą bramką doskonałe podanie od Marco Reusa wykorzystał Lewandowski. Ten jednak z kilku metrów zamiast do siatki trafił w ciało interweniującego Pepe Reiny. To, jak się później okazało, była najlepsza sytuacja Polaka w całym meczu. Później oddał już tylko jeden strzał, na dodatek niecelny. Dwie okazje za to sam wypracował. W 35. minucie ładnie zgrywał zewnętrzną częścią stopy do Reusa, a w 70. minucie po jego podaniu w poprzeczkę kopnął rezerwowy Pierre-Emerick Aubameyang.

Polski towar ekspertowy zaprezentował się przeciętnie. Błaszczykowskiemu, który został ustawiony w środku pola, na plus trzeba zapisać to, że po faulach na nim dwaj rywale otrzymali żółte kartki. O Lewandowskim ciężko natomiast pisać w superlatywach, skoro skutecznie – w różnych fragmentach meczu - został odcinany od podań, a jeśli już udało mu się przyjąć piłkę, to w odległości 30. metra od bramki przeciwnika. Trzeba też przyznać, że „Lewy” nie mógł liczyć na wsparcie zupełnie niewidocznego Henricha Mkhitaryana i Reusa, który dawno nie zanotował tak bezbarwnego meczu jak dziś. A trzeba pamiętać, że duet Reus-Lewandowski zdobył w pięciu spotkaniach Bundesligi sześć bramek i zanotował cztery asysty.