OPRAC.:
Bartosz Głąb
Mike Maignan (AC Milan)
Mike Maignan (AC Milan) Screen ESPN
Liga włoska. Mike Maignan miał zostać honorowym obywatelem miasta Udine po tym jak w meczu 21. kolejki został obrażony na tle rasistowskim i opuścił boisko. Jednak rada miasta nie zdołała przegłosować propozycji wymaganą większością 75 procent głosów.

Liga włoska. Mike Maignan nie będzie honorowym obywatelem miasta Udine

Z pomysłem nadania honorowego obywatelstwa piłkarzowi wystąpił burmistrz Alberto Felice De Toni. Za uchwałą zagłosowało 25 członków rady miasta, przeciw było 13.

- Straciliśmy okazję, by pokazać, że nasze miasto jest zjednoczone i dystansuje się od tego, co się stało - stwierdził burmistrz w oświadczeniu przesłanym włoskim mediom.

Francuski golkiper opuścił murawę w 34. minucie protestując w ten sposób przeciwko rasistowskim obelgom pod swoim adresem. W ślad za nim zeszli inni piłkarze Milanu. Po krótkiej przerwie drużyna gości, z Maignanem w składzie, wróciła na boisko. AC Milan wygrał 3:2, a zwycięską bramkę w trzeciej minucie doliczonego czasu gry zdobył Noah Okafor.

Po wydarzeniach Udinese zostało ukarane przez komisję dyscyplinarną włoskiej ligi piłkarskiej rozegraniem jednego meczu bez publiczności. Pięciu kibiców tego klubu otrzymało natomiast dożywotni zakaz wejścia na stadion.

Liga włoska. Mike Maignan dostał wsparcie od piłkarskiego świata po rasistowskim wybryku kibiców

Urodzony w Gujanie 28-letni Maignan jest obecnie pierwszym bramkarzem reprezentacji Francji. Jeszcze w trakcie meczu w Udine otrzymał wsparcie ze strony swojego klubu w mediach społecznościowych.

Za swoim byłym kolegą klubowym z Paris Saint-Germain ujął się także gwiazdor Kylian Mbappe. "Jesteś bardzo daleki od samotności, Mike, wszyscy jesteśmy z tobą. Zawsze te same problemy i wciąż nie ma rozwiązania. Dość!!! Nie dla rasizmu" - napisał gwiazdor PSG na platformie X (dawniej Twitter).

Głos zabrał także prezydent FIFA Gianni Infantino, proponując wprowadzenie "automatycznego walkowera" dla klubów, których kibice dopuszczą się wykroczeń na tle rasistowskim.

(PAP)

LIGA WŁOSKA w GOL24

To jest Liga Mistrzów wśród opraw. Oto najlepsze prace ultrasów Legii Warszawa z kończącego się 2023 roku. Jest na co popatrzeć, zresztą zerknijcie sami!

Najlepsze oprawy Legii Warszawa w 2023 roku. To prawdziwe dz...