Liga włoska. Wysoka porażka lidera z Neapolu. AC Milan lepszy od drużyny Piotra Zielińskiego

OPRAC.:
Jakub Maj
Jakub Maj
Zdecydowany lider włoskiej ekstraklasy piłkarskiej Napoli, z Piotrem Zielińskim w składzie, przegrał u siebie z Milanem aż 0:4 w 28. kolejce. Obecnie wyprzedza wicelidera Lazio Rzym o 16 punktów. Ekipa z Mediolanu, która z Napoli zagra też w 1/4 finału LM, awansowała na trzecie miejsce.

Napoli - AC Milan

Piłkarze z Neapolu są niemal pewni mistrzowskiego tytułu, jednak chyba nikt nie wyobrażał sobie takiej klęski w prestiżowym meczu z Milanem. Nawet mimo faktu, że gospodarze zagrali bez najlepszego strzelca Serie A Nigeryjczyka Victora Osimhena (21 goli), który narzeka na kontuzję mięśnia lewej nogi.

W niedzielny wieczór kibice Napoli musieli przełknąć gorzką pigułkę, a wynik 0:4 został ustalony już do 67. minuty. Dwie bramki dla Milanu zdobył Portugalczyk Rafael Leao, zaś po jednej Hiszpan Brahim Diaz i wprowadzony z ławki Belg Alexis Saelemaekers.

Zieliński grał do 68. minuty. Poza kadrą zespołu z Neapolu byli kontuzjowany obecnie Bartosz Bereszyński oraz bramkarz Hubert Idasiak. Smaczku tej rywalizacji dodaje fakt, że oba zespoły zmierzą się wkrótce w ćwierćfinale Ligi Mistrzów - 12 kwietnia w Mediolanie oraz 18 kwietnia w Neapolu. "Rossoneri" zyskali więc przewagą psychologiczną.

- Gdyby to była tylko przystawka, Napoli powinno być zaniepokojone tym, co AC Milan zaserwuje na danie główne - napisała agencja AP.

Trener Milanu Stefani Pioli przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.

- Jesteśmy zadowoleni z występu, ale to tylko jeden mecz. Dzisiejszy wynik nie ma nic wspólnego ze spotkaniami Ligi Mistrzów, ponieważ to inne rozgrywki. Tam będzie bardzo wyrównana rywalizacja - stwierdził szkoleniowiec.

W czołówce tabeli jest bardzo ciasno

Natomiast w Serie A Napoli wciąż może czuć się pewnie. Wyprzedza Lazio o 16, a trzeci zespół - właśnie AC Milan - aż o 20 punktów. Piąta Roma (50 pkt), z Nicolą Zalewskim w składzie, również w niedzielę pokonała u siebie przedostatnią Sampdorię Genua 3:0. Reprezentant Polski grał do 87. minuty. W "polskim" meczu tego dnia siedemnasta Spezia zremisowała z piętnastą Salernitaną 1:1. W podstawowym składzie gospodarzy wystąpił bramkarz Bartłomiej Drągowski, od 46. minuty grał Szymon Żurkowski, a od 85. - Przemysław Wiśniewski. Natomiast w zespole gości do 55. minuty wystąpił Krzysztof Piątek.

Arek Milik wrócił na boisko

Dzień wcześniej Arkadiusz Milik wrócił po trwającej ponad dwa miesiące przerwie do gry, a jego Juventus Turyn pokonał u siebie Veronę 1:0. Milik poprzedni mecz rozegrał 29 stycznia. Później pauzował z powodu kontuzji, opuścił m.in. marcowe mecze reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2024 - z Czechami (1:3) i Albanią (1:0). W sobotni wieczór 29-letni piłkarz wybiegł w podstawowym składzie, podobnie jak bramkarz Wojciech Szczęsny. W 60. minucie Milika zmienił argentyński mistrz świata Angel Di Maria. Bohaterem "Starej Damy" okazał się jednak 23-letni Moise Kean, który w 55. minucie strzelił zwycięską bramkę. W defensywie gości całe spotkanie rozegrał Paweł Dawidowicz. Juventus, któremu odjęto 15 punktów w związku z nieprawidłowościami przy transferach, ma obecnie 44 pkt i jest siódmy.

Fiorentina w bardzo dobrej formie

Coraz lepiej spisująca się Fiorentina (40 pkt) - rywal Lecha Poznań w ćwierćfinale Ligi Konferencji - pokonała 1:0 na wyjeździe czwarty w tabeli Inter Mediolan (50 pkt). Drużyna z Florencji wygrała osiem meczów z rzędu, licząc wszystkie rozgrywki. Natomiast gospodarze doznali trzeciej z rzędu ligowej porażki, a drugiej u siebie. (PAP)