Na celowniku: Adam Pazio (Lechia Gdańsk)

Jacek Czaplewski
Adam Pazio zadebiutował w Lechii w meczu z Jagiellonią.
Adam Pazio zadebiutował w Lechii w meczu z Jagiellonią. Materiały prasowe/Lechia Gdańsk
Adam Pazio zaliczył debiut w Lechii Gdańsk w wygranym 2:0 meczu z Jagiellonią Białystok. O ile z wyniku były polonista ma prawo być zadowolony, o tyle do swojej gry powinien mieć wiele zastrzeżeń. Na lewej obronie nie był tak widoczny, jak Deleu na prawej. Musi popracować też nad kryciem.

Z wizytą w domu Pawła i Manueli Buzałów (ZDJĘCIA)

O tym, że lewy bok obrony w Lechii jest pozycją newralgiczną wiadomo nie od dziś. W dwóch ostatnich latach nie wyklarował się na niej ani jeden pewniak. Trenerzy, których w tym czasie przewinęło się aż pięciu, rotowali personaliami tak często, jak się dało. Czasem zmiany wynikały z sytuacji zdrowotnej, częściej natomiast z tego, że kolejni zawodnicy spalali się na tej pozycji. Testowano bowiem nominalnych defensorów, ale i tych, którzy lepiej czują się np. na prawej stronie lub w środku pomocy. Lista wypróbowanych nazwisk jest długa. Gdyby wziąć pod uwagę także sezon 2011/12 to okazałoby się, że widnieje na niej aż ośmiu piłkarzy. Wystawiani byli: Levon Hajrapetjan, Vytautas Andriuskevicius, Deleu, Rafał Janicki, Marcin Pietrowski, Krzysztof Bąk, Piotr Brożek, a ostatnio nawet Christoper Oualembo. Teraz szansę dostał Adam Pazio.

Dla Pazia gra na lewym boku nie jest czymś nowym. W zeszłym sezonie, jeszcze w barwach Polonii Warszawa, rozegrał na niej większość z 27 spotkań. W reprezentacji Polski u-21 także wystawiano go na tej pozycji. W Lechii brali to pod uwagę, kiedy złożyli mu propozycję kontraktu; chcieli piłkarza ogranego, względnie młodego i – co najważniejsze - niedrogiego, mając w pamięci wpadkę z Piotrem Brożkiem, który pomimo słabej gry inkasował co miesiąc ponad 20 tys. złotych.

Pazio prawdziwy chrzest przeszedł tydzień temu, kiedy musiał powstrzymywać ataki Leo Messiego i spółki w sparingu z FC Barceloną. Wtedy zagrał dobrze, umiał czysto odebrać piłkę i wyprowadzić ją z własnej połowy. Odnosimy natomiast wrażenie, że wczoraj, przeciwko Jagiellonii, zaprezentował się gorzej. Pazio praktycznie w ogóle nie wychylał się za własną połowę. Pierwszy raz pobiegł pod pole karne gości dopiero w 22 minucie i to był jego ostatni wypad przed przerwą. Być może takie były założenia taktyczne, skoro prawy obrońca, Deleu, co rusz oskrzydlał akcje. Ktoś musiał zaasekurować Brazylijczyka na wypadek straty piłki. W rolę zabezpieczających wcielili się więc schodzący do boku Jarosław Bieniuk i symultanicznie przesuwający się w tę stronę Sebastian Madera i właśnie Pazio.

Adam Pazio nie grał wczoraj zbyt kontaktowo. W zasadzie tylko raz przekroczył przepisy, kiedy próbował wyłuskać piłkę spod nóg przeciwnika. Dość przeciętnie szło mu z kolei wyprowadzanie piłki, która często przez niego przechodziła. Celnie podawał wtedy, gdy grał do najbliższego partnera. Gorzej szło, kiedy podejmował ryzyko i odgrywał z pominięciem drugiej linii. Zazwyczaj kończyło się to stratą. Występ 20-latka należy uznać za przeciętny. Rażących błędów nie popełnił, choć dwa razy, w drugiej połowie, przegrał pojedynki biegowe z Tomaszem Kupiszem. Na całe szczęście Pazio mógł liczyć na asekurację ze strony Sebastiana Madery, który szybko wyjaśniał sytuację.