Oficjalny debiut Milika, Ajax przegrał mecz o Superpuchar Holandii (ZDJĘCIA, WIDEO)

Szymon Janczyk
Ajax Amsterdam zaliczył nieudany początek sezonu. Piłkarzom ze stolicy Holandii nie udało się zrewanżować za porażkę w finale krajowego pucharu i ponownie ulegli drużynie Zwolle. Były zespół Mateusza Klicha wygrał 1:0 i sięgnął po Superpuchar Holandii.

Dzisiejsze spotkania Ajaksu ze Zwolle było okazją do oficjalnego debiutu dla Arkadiusza Milika. Wypożyczony z Bayeru Leverkusen Polak zagrał 82 minuty, lecz nie zdołał wpisać się na listę strzelców. Ta sztuka nie udała się również jego kolegom, którzy ulegli PEC Zwolle 0:1 i stracili okazję na swój dziewiąty triumf w historii spotkań o Superpuchar Holandii - Tarczę Johana Cruyffa.

Drużyna Arkadiusza Milika była faworytem dzisiejszego spotkania mimo sporych braków kadrowych. Na urlopie po mundialu odpoczywają brązowi medaliści z Brazylii: Jasper Cillessen, Daley Blind i Joel Veltman a kontuzję leczy Ricardo van Rhjin. Jednakże nawet bez tych zawodników, tydzień temu, na zakończenie okresu przygotowawczego do nowego sezonu, Ajax sięgnął po Eusebio Cup wygrywając w finale z zespołem gospodarzy i finalistą Ligi Europy - Benfiką Lizbona.

Polak nie był dziś jedynym debiutantem w zespole Ajaksu. Pierwszy mecz dla mistrzów Holandii zagrał również sprowadzony za 2 miliony euro z AZ Alkmaar Nick Viergever. Dla Holendra mecz ten był podwójnie ważny, bowiem w dniu dzisiejszym obchodził 25. urodziny. Koledzy nie sprawili mu jednak prezentu z okazji tego święta, a sam Viergever udział w meczu zakończył po 39 minutach. Ostatnim debiutantem w drużynie Ajaksu był najlepszy strzelec okresu przygotowawczego, Anwar El-Ghazi. Autor 8 bramek w sparingowych meczach nie był jednak w stanie trafić do siatki Zwolle. Były klub Mateusza Klicha również dał szansę nowym zawodnikom: od pierwszej minuty zagrał sprowadzony w miejsce Polaka Ben Rienstra, a po przerwie na boisku pojawił się Nikolaos Ioannidis.

Kibice nie mogli powiedzieć, że mecz był nudny. Sporo okazji z obydwu stron nie przełożyło się jednak na bramki, tak jak miało to miejsce w poprzednim finale z udziałem tych dwóch zespołów (finał Pucharu Holandii, Zwolle wygrało z Ajaksem 5:1). Znakomite okazje do strzelenia bramki z rzutów wolny marnował etatowy wykonawca stałych fragmentów gry w Ajaksie - Lasse Schoene, a obydwaj bramkarze spisywali się dziś bez zarzutów. Wyróżnić można również dobrą grę w defensywie obydwu klubów. Bramka była efektem pojedynczego błędu, który jednak zdecydował o tym, kto sięgnie po prestiżową Tarczę Johana Cruyffa. Tym samym Zwolle stało się drugim w historii klubem, który wygrał swój jedyny mecz o Superpuchar kraju (jeden mecz i jedno zwycięstwo ma na koncie SVV Schiedam), a Ajax stracił przynajmniej na rok szansę na dogonienie PSV Eindhoven i wygranie dziewiątego w historii Superpucharu Holandii.

PEC Zwolle - Ajax Amsterdam 1:0 (0:0)

Bramki: Nijland (55')

Żółte kartki: Van Polen, Rienstra, Van Hintum - Moisander

Skład Zwolle: Boer, Van Polen, Sainsbury, Broerse, Van Hintum, Mokotjo, Rienstra, Saymak, Drost, Thomas (62. Karagkounis), Nijland (67. Ioannidis).
Rezerwowi: De Jong, Mahmudov, Dekker, Pereira, Lam.

Skład Ajaxu: Vermeer; Ligeon, Van der Hoorn, Moisander, Boilesen, Klaassen, Viergever (39. Serero), Andersen; Schöne, Milik (82. Sigthórsson), Kishna (59. El Ghazi).
Rezerwowi: Leeuwenburgh, Duarte, Tete, Denswil.