MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Ostatnia kolejka IV ligi. Gwardia Koszalin druga, Bałtyk trzeci [ZDJĘCIA]

Jacek Wójcik
Bałtyk Koszalin (niebieskie stroje) w ostatnim meczu sezonu rozbił Chemika Police. Jacek Wójcik
W sobotę zakończyły się rozgrywki piłkarskiej IV ligi. W 34. kolejce rozstrzygnęła się sprawa drugiego miejsca, poznaliśmy także drugiego uczestnika gier barażowych o utrzymanie.

Przed ostatnią serią tego sezonu znaliśmy już zwycięzcę rozgrywek, komplet spadkowiczów i jednego uczestnika baraży. Pewne awansu do III ligi, Wybrzeże Rewalskie Rewal zakończyło sezon przegraną u siebie 1:2 z Kluczevią Stargard. Goście przerwali serię 31. meczów bez porażki mistrzowskiej ekipy! Było to również jedyne niepowodzenie Wybrzeża na swoim boisku.

Korespondencyjny pojedynek o 2. miejsce stoczyły dwa koszalińskie kluby. Bałtyk gościł walczącego o uniknięcie baraży Chemika Police. Gospodarze od początku dominowali na boisku, ale mieli problemy ze skutecznością. Tylko do przerwy dwa razy ostemplowali poprzeczkę i raz słupek, a w kilku sytuacjach ratował Chemika bramkarz. Skapitulował tylko raz, w 13. minucie, po strzale Patryka Kwiatkowskiego. Zaskakująco rozpoczęła się druga połowa. Już w 3. min kontra gości przyniosła wyrównanie. Podziałało to na graczy Bałtyku niczym płachta na byka. Na prowadzenie przywrócił ich już po 5. min Dmytro Halko, a później dołożyli jeszcze 3 gole. Końcowy wynik 5:1 był najniższym wymiarem kary dla gości w tym spotkaniu. Warto dodać, że aż 3 asysty przy trafieniach kolegów zanotował Dominik Pawłowski.

Po końcowym gwizdku piłkarze Bałtyku mieli odebrać medale. Nastąpiła jednak chwila konsternacji, bowiem w Chojnie trwał mecz Odry z Gwardią, w którym było 0:0. Przy takim wyniku wicemistrzem był Bałtyk, a do dekoracji przygotowane były medale... brązowe. W 88. min do bramki Odry trafił z 19 m najlepszy w tym sezonie strzelec Gwardii, Mateusz Piotrowski (wcześniej nie wykorzystał rzutu karnego). Wynik 1:0 utrzymał się do końca, co oznaczało drugą lokatę dla Gwardii i trzecią dla Bałtyku.

Porażkę Chemika w Koszalinie wykorzystał zajmujący przed tą serią barażowe, 14. miejsce Mechanik Bobolice. Wprawdzie do przerwy podopieczni Jakuba Śpiegowskiego przegrywali 0:2 na boisku Iskierki Szczecin, ale po zmianie stron obraz meczu całkowicie się odmienił. Dwa gole Kamila Schaba i jeden Karola Jabłońskiego (asysta Schaba), zapewniły Mechanikowi wygraną i utrzymanie. W barażach, tak jak przed rokiem, zagra Chemik.

Baraży uniknął także MKP Szczecinek. W ostatniej kolejce przegrał jednak u siebie 1:3 z Iną Goleniów. Wszystkie gole padły po przerwie. Na pierwsze trafienie rywali, szybko odpowiedział Mateusz Górny. Na dwa kolejne riposty gospodarzy nie było. MKP kończy sezon na ostatnim bezpiecznym miejscu.

Honorowo z IV ligą pożegnała się Wieża Postomino. W ostatnim meczu rozbiła u siebie 6:2 Orła Wałcz, z którym do przedostatniej kolejki rywalizowała o udział w barażach.

Remisy na koniec zanotowały zespoły z Gościna i Darłowa. Olimp dwukrotnie przegrywał u siebie z Błękitnymi II Stargard, ale dwa trafienia Adriana Rutkowskiego zapewniły remis 2:2. Warto dodać, że od 36. min zespół z Gościna musiał sobie radzić w dziesiątkę, po wykluczeniu Kacpra Rudnika. Blisko drugiej wygranej na wiosnę u siebie była Darłovia. Od 36. min spotkania z wyżej notowanymi Białymi Sądów, podopieczni Wojciecha Polakowskiego prowadzili po golu Jana Króla. Niestety, w samej końcówce Biali doprowadzili do remisu.

W kiepskim stylu sezon pożegnała Perła URB Dygowo. Po serii wysokich porażek nie pojechała na ostatni mecz do Dolic, oddając walkowera zdegradowanemu już rywalowi.

34. kolejka:
Wieża - Orzeł 6:2 (3:1)

1:0 Towstucha (19.), 1:1 Kraszkiewicz (27.), 2:1 Śpiewak (28.), 3:1 Sobczak (45+1), 4:1 Mateusz Bachleda (68.), 5:1 Akkijatow (75.), 6:1 Towstucha (81.), 6:2 Kraszkiewicz (82.)
Bałtyk - Chemik 5:1 (1:0)
1:0 Kwiatkowski (13.), 1:1 Zarembski (48.), 2:1 Halko (53.), 3:1 Masny (72. karny), 4:1 Halko ((78.), 5:1 Grochowski (81.)
Olimp - Błękitni II 2:2 (1:1)
0:1 Konopski (36. karny), 1:1 Rutkowski (44.), 1:2 Rodzoch (47.), 2:2 Rutkowski (78.)
Darłovia - Biali 1:1 (1:0)
1:0 Król (36.), 1:1 Krutin (90.)
MKP - Ina 1:3 (0:0)
0:1 Kurtanidze (52.), 1:1 Górny (55.), 1:2 Szymfeld (60. karny), 1:3 Trzaskowski (90+4)
Iskierka - Mechanik 2:3 (2:0), 1:0, 2:0 Zieliński (22., 43.), 2:1 Schab (58.), 2:2 Karol Jabłoński (67.), 2:3 Schab (85.)
Odra - Gwardia 0:1 (0:0)
0:1 Piotrowski (88.)
Unia - Perła 3:0 (walkower)
Wybrzeże Rewalskie - Kluczevia 1:2 (0:1)