PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa nowym liderem! Zwyciężył w meczu na szczycie z Pogonią Szczecin

Piotr Szymański
Rafał Musioł
Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:2
Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:2 Andrzej Szkocki/Polska Press
PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa górą w meczu na szczycie PKO Ekstraklasy! W rozegranym awansem spotkaniu w ramach 31. kolejki, Pogoń Szczecin przegrała u siebie 1:2, mimo iż do przerwy prowadziła i miała wszystko pod kontrolą. Po zmianie stron ekipa Marka Papszuna odwróciła losy pojedynku i została nowym liderem. Tyle samo punktów ma Lech Poznań, ale decydujące są w tym przypadku mecze bezpośrednie (2:2 i 1:0 dla częstochowian).

PKO Ekstraklasa. Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:2 (20.04.2022)

Jak padły bramki?

• 1:0 - Kamil Grosicki 25' - Dante Stipica szybko wznowił grę, podając do Damiana Dąbrowskiego, a następnie piłka znalazła się pod nogami Wahana Biczachczjana. Ten górnym dalekim zagraniem uruchomił na lewym skrzydle Kamila Grosickiego, który włączył turbo i wpadł w w pole karne Rakowa. Położył obrońcę, po czym huknął nie do obrony w dalszy górny róg bramki!
  • 1:1 - Vladislavs Gutkovskis 47' - Mocne zagranie, z pominięciem drugiej linii, Milana Rundicia przed pole karne do Vladislavsa Gutkovskisa, który przyjęciem piłki klatką piersiową ustawił ją sobie do strzału z woleja. Ta zatrzymała się dopiero w siatce Pogoni.
  • 1:2 - Ivi Lopez 78' - W ułamek sekundy zapanowała cisza na stadionie im. Floriana Krygiera. Ivi Lopez dostał piłkę w okolicy lewego narożnika pola karnego. "Szybką nóżką" i balansem ciała zostawił w blokach Benedikta Zecha i huknął nie do obrony w stronę dalszego rogu. Dante Stipica był bezradny.

To było jedno z kluczowych spotkań w walce o mistrzostwo Polski. Zanim piłkarze Pogoni Szczecin i Rakowa Częstochowa wyszli na murawę, swój mecz z Górnikiem Łęczna 3:0 wygrał Lech Poznań i oddalił się od tego duetu na trzy punkty.

Zespół Marka Papszuna, który w 2022 roku nie zaznał jeszcze porażki, rozpoczął świetnie, narzucając swoje warunki gry i przez długie minuty zamykając Portowców na ich połowie. Gospodarze ograniczali się do wybijania piłki, ale ta szybko wracała przed ich bramkę. Z tej sekwencji nie wynikały jednak klarowne sytuacje strzeleckie. Pogoń dość spokojnie czekała na swoją okazję i w końcu jej cierpliwość została nagrodzona. W 25. minucie Dante Stipica bardzo szybko wprowadził piłkę do gry, ta przez Damiana Dąbrowskiego trafiła do Wahana Biczachczjana, który oddał ją Kamilowi Grosickiemu. Reprezentant Polski błyskawicznie przyspieszył, jednym zwodem położył dwóch częstochowian i pewnym strzałem pokonał Vladana Kovacevicia.

Niewiele brakowało, a trzy minuty później byłoby 2:0 po kapitalnym lobowym podaniu Michała Kucharczyka do Grosickiego. Tym razem jednak bramkarz gości znakomitą obroną odbił strzał tego ostatniego i utrzymał Raków w grze. Do końca pierwszej połowy spotkanie stało na dobrym poziomie, bez wyraźnej przewagi żadnej z drużyn.

W przerwie Marek Papszun dokonał zmian wskazujących, że gra va banque. I tak samo zagrał jego zespół. Już w 47. minucie zmiennik Vladislavs Gutkovskis przyjął na klatkę piersiową podanie Milana Rundicia, a potem huknął z woleja doprowadzając do remisu! I znów częstochowianie zaczęli swój koncert, a gospodarze mieli problem z przejęciem piłki. Znów jednak nie przekładało się to na okazje strzeleckie, znów też Pogoń okazywała się groźna w kontratakach, ale tym razem wicemistrzowie kraju byli już czujni. A w 78. minucie błysnął niezawodny lider ligowych snajperów Ivi Lopez. Przed polem karnym dwukrotnie "przełożył" sobie Benedikta Zecha i z zimną krwią dał gościom bezcenne prowadzenie.

Pogoń w końcówce postawiła wszystko na jedną kartę, a Lopez opuścił boisko po tym, jak upadł bez kontaktu z rywalem. Jego gest przy zmianie zdawał się jednak sugerować, że uraz nie jest poważny.

Wyścig o tytuł mistrzowski jest wciąż daleki od rozstrzygnięcia, ale już zwycięstwo Lecha nad Górnikiem Łęczna zagwarantowało prawo gry w pucharach poznaniakom, Pogoni i Rakowowi oraz klubowi, który zajmie na mecie czwarte miejsce w tabeli. Najważniejsze jest jednak to, że zespół Marka Papszuna na cztery mecze przed końcem sezonu objął prowadzenie w tabeli i w dodatku ma lepszy bilans spotkań zarówno z Lechem, jak i Pogonią. Częstochowian czekają jeszcze mecze z Łęczną (d), Cracovią (d), Zagłębiem Lubin (w) i Lechią Gdańsk (d). Jeśli wygra je wszystkie na pewno zostanie mistrzem Polski.

Zobacz bramki z meczu Pogoń - Raków:

Atrakcyjność meczu: 8/10
Piłkarz meczu: Ivi Lopez

Oceny piłkarzy po meczu Pogoń - Raków (w skali 1-6):

Pogoń Szczecin

• Dante Stipica - 3
  • Benedikt Zech - 2 (Piotr Parzyszek - bez oceny)
  • Kostas Triantafyllopoulos - 3
  • Mariusz Malec - 3
  • Luis Mata - 3 (Luka Zahović - 3)
  • Jean Carlos Silva - 3
  • Damian Dąbrowski - 4 (Kacper Kostorz - bez oceny)
  • Maciej Żurawski - 2 (Mateusz Łęgowski - 3)
  • Wahan Biczachczjan - 3 (Kamil Drygas - 3)