Tak Żyleta świętowała 50. urodziny. Oprawy kibiców Legii Warszawa na meczu z Wartą Poznań. Sędzia przerwał grę przez fajerwerki

Jacek Czaplewski
Trzecia oprawa Legii na urodzinach Żylety
Trzecia oprawa Legii na urodzinach Żylety Aleksy Witwicki
PKO Ekstraklasa. Żyleta, czyli słynna trybuna Legii Warszawa w sobotę obchodziła swoje 50. urodziny. Dlatego kibice wypełnili stadion przy Łazienkowskiej. Na meczu z Wartą Poznań zaprezentowali kilka efektownych opraw. Zaczęli od rac ułożonych w napis "Legia". Potem była wielka sektorówka, a po niej kolejna... W 18 minucie sędzia przerwał grę z powodu pokazu fajerwerków.

Żyleta ma 50 lat. Oprawy podczas urodzin

Mecz Legia - Warta miał wyjątkową otoczkę właśnie z powodu okrągłej rocznicy powstania Żylety. Na stadionie zajęto wszystkie możliwe miejsca. Kibice założyli na święto okolicznościowe koszulki ze słynnym hasłem niewielkiej flagi: "Żyleta jest zawsze z wami". Było tłumnie, głośno i niezwykle barwnie, bo taka od pół wieku jest Żyleta.

Przed przebudową stadionu Żyleta mieściła się na trybunie otwartej, najlepiej widzianej z perspektywy transmisji telewizyjnej. Potem czyli w sierpniu 2010 roku, podczas inauguracji nowej Łazienkowskiej, Żyleta zmieniła lokalizację. Od tamtej pory ma nie tylko parter, ale i piętro, ma zadaszenie, a mieści się za jedną z bramek - czyli na trybunie nazywanej północną, mieszczącej się od strony ul. Łazienkowskiej.

Fakt, że Żyleta wcześniej była trybuną otwartą (czyli obecnie wschodnią, imienia Kazimierza Deyny) sprawił, że oflagowano również i to miejsce - najlepiej widziane z perspektywy telewidza.

Pierwszą oprawę, czyli racowisko z hasłem "Legia" zaprezentowano w trakcie "Snu o Warszawie", odśpiewanego na wyjście piłkarzy z tunelu. Dlatego telewidzów śledzących widowisko w Canal+ Sport powitał dym unoszący się nad murawą.

Urodziny Żylety. Kibice śpiewali: Gdybym jeszcze raz...

Drugą urodzinową oprawę Żylety Legia zaprezentowała w chwili, gdy Warta objęła prowadzenie. Kibicom ze słynnej trybuny ukazała się sektorówka pod hasło znane z poniższej przyśpiewki. Na oprawie zaprezentowano mężczyznę z siwa brodą, zerkającego na słynne zdjęcia Żylety: flagi, choreografii "Witamy w piekle" czy sektorówki "Legia".

Punktem kulminacyjnym okazał się pokaz pirotechniczny. Fajerwerki fruwały nad Żyletą, dlatego sędzia Damian Kos przerwał mecz. Była wówczas 18 minuta. Z trybun tym scenom przyglądał się m.in. syn... Wayne'a Rooneya, który wrzucał relacje na swojego Instagrama.

Tę przyśpiewkę śpiewali kibice Legii:

• Gdybym jeszcze raz,
  • miał urodzić się,
  • znów bym Tobie Legio,
  • oddał życie swe!

Urodziny Żylety. Trzecia oprawa ultrasów Legii

Na tym oczywiście nie poprzestano. Jeszcze w pierwszej połowie w ogromnej wersji przedstawiono flagę "Żyleta jest zawsze z wami". Nad sektorówką odpalono kilkadziesiąt rac.

Następne racowisko (trzecie) wystartowało jeszcze przed przerwą, akurat gdy Legia otrzymała rzut karny, by zmniejszyć straty z Wartą na 1:2.

Oficjalna frekwencja na urodzinach Żylety wyniosła 25 656 osób.

Legia Warszawa należy do światowej czołówki jeśli chodzi o scenę ultras. Poznajcie wszystkie oprawy z trwającego sezonu. Jest na co popatrzeć!

Oprawy Legii Warszawa z tego sezonu. To prawdziwe dzieła szt...