Tomasz Kędziora

Wojciech Maćczak
Tomasz Kędziora Lech Poznań
To jeden najbardziej obiecujących piłkarzy Lecha. Zadziorny prawy obrońca zyskał na odejściu Mateusza Możdżenia, od początku sezonu ma pewne miejsce w podstawowym składzie Lecha. Ciąży na nim spora odpowiedzialność, ale już w zeszłym sezonie pokazywał, że jest w stanie dobrze sobie z nią poradzić.

Pierwszy ważny test przeszedł w połowie maja 2013 roku. Lech rozgrywał z Legią pojedynek na Łazienkowskiej, którego stawką było mistrzostwo Polski. W 35. minucie kontuzji doznał prawy obrońca poznaniaków Kebba Ceesay, a zastąpił go niespełna 19-letni Kędziora. Nie pękł. Pokazał charakter, zagrał niezły mecz i mimo że Lech przegrał 0:1, to zebrał pozytywne recenzje.

Wcześniej miał już za sobą kilka występów w pierwszym zespole. Debiutował na początku sezonu 2012/13, wchodząc w końcówce drugiego meczu z Żetysu Tałdykorgan. Ponad trzy miesiące później rozegrał pierwszy mecz w Ekstraklasie, wchodząc za kontuzjowanego Huberta Wołąkiewicza w starciu z Jagiellonią Białystok. Do wspomnianego spotkania z Legią zaliczył jeszcze cztery występy, w tym trzy w podstawowym składzie. Ogółem rozgrywki zamknął na ośmiu grach w Ekstraklasie.

W ubiegłym sezonie zyskał na poważnym urazie Ceesay’a, rywalizował o miejsce w składzie z Możdżeniem. Jesienią miał sporo problemów z kontuzjami, w związku z czym częściej grał jego trzy lata starszy kolega z zespołu. Wiosną to „Khedira” wygrał rywalizację, zdobył też swoją pierwszą bramkę w Ekstraklasie, w meczu z Zawiszą Bydgoszcz. Wcześniej zaliczył trafienie w eliminacjach LE z Honką Espoo.

Po odejściu Możdżenia pozostał jedynym prawym obrońcą w zespole. To zrzuciło na jego barki sporą odpowiedzialność, którą 20-letni piłkarz póki co zdołał udźwignąć. Widać, że robi postępy, sprawia coraz większe zagrożenie pod bramką rywala przy stałych fragmentach gry (gola Zawiszy strzelił po rzucie rożnym, tak samo pokonał golkipera Nomme Kalju w tym sezonie). Jest aktywny w przednich formacjach, ale musi jeszcze pracować nad celnością dośrodkowań.

Póki co pokazał niezłe umiejętności i mocny charakter – to zadziorny zawodnik, nie boi się walki. Konsekwencją tego jest spora liczba żółtych kartek, zapisanych na jego koncie. Kędziora ma papiery na granie i w przyszłości może być ważnym zawodnikiem „Kolejorza”. W zasadzie powoli już takim się staje.

Mecze/gole w Ekstraklasie (przed rundą jesienną): 22/1
Debiut w Ekstraklasie: 27.10.2012 Lech Poznań – Jagiellonia Białystok 0:2 (grał 28 minut)