Przemysław Drewniak
Mecz reprezentacji U-20 Polska - Anglia 2:0.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
W piątkowym meczu towarzyskim rozegranym w Bielsku-Białej reprezentacja Polski do lat 20 pokonała rówieśników z Anglii 2-0. Bramki dla Biało-Czerwonych zdobyli Radosław Gołębiowski z Widzewa Łódź i Patryk Szwedzik z GKS-u Katowice.

Przed starciem z Anglią selekcjoner reprezentacji Polski do lat 20 Miłosz Stępiński zapewniał o dwóch kwestiach. Po pierwsze - że mecz w Bielsku-Białej nie zakończy się bezbramkowym remisem. Po drugie - że Biało-Czerwoni zaprezentują przeciwko Młodym Lwom ofensywny i odważny futbol. Z obiema przepowiedniami trafił w dziesiątkę. Polacy niesieni wsparciem ponad sześciu tysięcy kibiców sprawili niespodziankę i pokonali faworyzowanych Anglików.

Trener Andy Edwards przywiózł w Beskidy silny na papierze zespół, którego gwiazdami byli skrzydłowi James McAtee z Manchesteru City (dwa tygodnie wcześniej zadebiutował w Lidze Mistrzów pod wodzą Pepa Guardioli) i Tyrhys Nolan z Blackburn Rovers oraz napastnik Leeds United Sam Greenwood. Klubowe przynależności mogły budzić respekt młodych Polaków, ale na boisku nie było widać różnicy w jakości gry.

Anglicy wprawdzie byli lepsi technicznie i potrafili zagrozić strzałami z dystansu lub dynamicznymi rajdami na skrzydłach, ale wyraźnie brakowało im kreatywności w rozwiązywaniu akcji. Ich atuty niwelowała dobra organizacja gry w obronie Biało-Czerwonych, którą kierował kapitan zespołu Kacper Łopata. Goście z Wysp aż do 84. minuty nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę strzeżoną przez Marcela Lotkę z Herthy Berlin.

Biało-Czerwoni skupiali się przede wszystkim na zagęszczaniu środka pola i skutecznej defensywie, ale po odbiorze piłki starali się konstruować szybkie, płynne akcje. W pierwszej połowie wychodziło to z różnym skutkiem, ale w drugiej pomogły zmiany. Stępiński dokonał w przerwie aż sześciu roszad i to rezerwowi przesądzili o końcowym wyniku. Najpierw do siatki trafił pomocnik Widzewa Łódź Radosław Gołębiowski, który wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Łukasza Łakomego z rzutu rożnego. Pięć minut później po bardzo ładnej, kombinacyjnej akcji Polacy prowadzili już dwiema bramkami. Karol Struski z Jagiellonii Białystok wypatrzył w polu karnym Patryka Szwedzika z GKS-u Katowice, a ten strzałem w długi róg nie dał szans angielskiemu bramkarzowi.

Mecz był rozgrywany w ramach towarzyskiego Turnieju Ośmiu Narodów, w którym Polska zajmuje jak na razie piąte miejsce. Zwycięstwo z Anglią Biało-Czerwoni świętowali jednak jak triumf w walce o dużą stawkę. - Graliśmy ze świetnym przeciwnikiem. To był najlepszy mecz drużyny pod moją wodzą od bardzo dawna. Wynik to w tym przypadku sprawa drugorzędna, ważny jest też sposób gry. Piłkarze pokazali jakość, determinację i odwagę w każdym aspekcie. Zasłużyli na zwycięstwo - podkreślił selekcjoner Biało-Czerwonych. - Wiemy na co nas stać. Potrafimy wygrywać w dobrym stylu i cieszę się, że pokazaliśmy to kibicom w Polsce - dodał Kacper Łopata.

Po zwycięstwie z Anglią młodzi Polacy będą faworytami poniedziałkowego starcia z Czechami we Frydku-Mistku, choć tam nie będą mogli liczyć na atmosferę, jaką w piątkowy wieczór zgotowali im fani w Bielsku-Białej. - Doping kibiców był fantastyczny. Wszyscy czuliśmy ich wsparcie, jesteśmy za nie wdzięczni. Na szczęście zdołaliśmy się odpłacić wynikiem - cieszył się selekcjoner Stępiński.

Polska - Anglia 2:0
Radosław Gołębiowski 55', Patryk Szwedzik 60'

Polska: [PIERWSZA POŁOWA] Marcel Lotka - Aleksander Paluszek, Kacper Łopata, Maksymilian Tkocz - Bartosz Talar, Arkadiusz Pyrka, Karol Struski, Jakub Kałuziński, Maksymilian Tkocz, Mateusz Żukowski - Filip Szymczak, Olaf Kobacki.
[DRUGA POŁOWA] Marcel Lotka - Aleksander Paluszek (90' Jakub Szymański), Kacper Łopata, Kryspin Szcześniak - Mateusz Żukowski (67' Jakub Iskra), Karol Struski (82' Jakub Bieroński), Łukasz Łakomy, Dominik Piła, Radosław Gołębiowski - Łukasz Zjawiński, Patryk Szwedzik.
Trener: Miłosz Stępiński

Anglia: Harvey Cartwright - Kaine Kesler-Hayden (74' Taylor Gardner-Hickcman), Nathan Wood, Clinton Mola, Ajibola Alese - James McAtee (90' Jordan James), Tyler Morton (81' Daniel Neil), Leighton Clarkson (90' Jesurun Rak-Sakyi), Tyrhys Dolan (81' Jay Stansfield) , Nathanel Ogbeta - Sam Greenwood (74' Luke Plange).
Trener: Andy Edwards

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław)