Wisła złożyła prezydentowi Krakowa propozycję, by miasto...

Wisła złożyła prezydentowi Krakowa propozycję, by miasto zostało największym sponsorem klubu

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Prezes Wisły Kraków Marzena Sarapata szuka inwestorów, którzy uratowaliby klub przed bankructwem i liczy na pomoc ze strony miasta.

Prezes Wisły Kraków Marzena Sarapata szuka inwestorów, którzy uratowaliby klub przed bankructwem i liczy na pomoc ze strony miasta. ©Fot. Anna Kaczmarz

Wisła Kraków szuka wsparcia, które pomoże utrzymać drużynę w ekstraklasie. Krakowski klub zwrócił się oficjalnie o pomoc do władz Krakowa.
Prezes Wisły Kraków Marzena Sarapata szuka inwestorów, którzy uratowaliby klub przed bankructwem i liczy na pomoc ze strony miasta.

Prezes Wisły Kraków Marzena Sarapata szuka inwestorów, którzy uratowaliby klub przed bankructwem i liczy na pomoc ze strony miasta. ©Fot. Anna Kaczmarz

Rafał Boguski: Czekamy na rozwiązanie problemów Wisły, ale są granice


- W zaadresowanym do pana prezydenta Jacka Majchrowskiego piśmie złożyliśmy ofertę poszerzenia współpracy, polegającej na promocji miasta Krakowa przez klub. W przypadku, gdy miasto stałoby się największym sponsorem klubu, w radzie nadzorczej Wisły Kraków SA mogłaby zasiadać osoba wyznaczona przez pana prezydenta. Zaproponowane rozwiązania są nowe i odmienne od dotychczasowych - informuje Karolina Biedrzycka, zastępca rzecznika prasowego Wisły Kraków.

Co skrywa stadion Wisły Kraków? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, poinformowała nas, że na obecną chwilę jedyna pomoc ze strony miasta jaka była możliwa to odroczenie terminu płatności za dwa grudniowe mecze ekstraklasy z Jagiellonią (8 grudnia) i Lechem (21 grudnia).

Płatności nie będą przesunięte o zbyt długi okres. Do 12 grudnia 2018 r. za mecz z Jagiellonią Białystok i do 27 grudnia 2018 r. za mecz z Lechem Poznań. To jednak spowoduje, że Wisła będzie już miała pieniądze z biletów na wspomniane mecze i będzie mogła z czego zapłacić.

- Inna pomoc nie jest obecnie rozważana - zaznacza Monika Chylaszek. Zwraca uwagę, że trudno będzie mówić o finansowym wsparciu Wisły przez miasto w sytuacji, w której klub jest dłużnikiem gminy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wisła na dnie


Przypomnijmy, że w lipcu tego roku prezydent Krakowa i podlegający mu urzędnicy postawili Wiśle twardy warunek spłaty zaległości związanych z wynajmem stadionu, by podpisać nową umowę na dalszą dzierżawę obiektu. Zaległości Wisły wobec miasta wynosiły wtedy 6,5 mln zł.

6 lipca Wisła wpłaciła na konto miasta 1 mln zł. Później podpisano porozumienie, że zadłużenie będzie regulować Ekstraklasa z pieniędzy jakie klub ma dostawać za transmisje telewizyjne. 24 lipca Ekstraklasa przekazała miastu 1,2 mln zł.

Zadłużenie Wisły wobec krakowskiego zarządu dróg (odpowiadał za miejski stadion przy ul. Reymonta do końca 2013 r.) na dzień 19 listopada 2018 r. wynosiło 3 mln zł plus odsetki za opóźnienie w zapłacie w kwocie 438 tys. zł. Na podstawie umowy cesji Ekstraklasa ma jednak wpłacić na konto Zarządu Dróg Miasta Krakowa pieniądze przysługujące Wiśle z tytułu praw medialnych: 1,6 mln zł nie później niż do 31 października 2019 r., a kolejne 1,6 mln zł - nie później niż do 31 października 2020 r.Wisła ma też zaległości wobec Zarządu Infrastruktury Sportowej, który obecnie odpowiada za stadion. Są to kwoty: 748,6 tys. zł plus odsetki (kwota objęta pozwem sądowym), 1,3 mln zł wraz z odsetkami – wierzytelność podlega spłacie w ratach miesięcznych na podstawie porozumienia z 18 września 2018 r. (okres spłaty grudzień 2018 – sierpień 2020), 51,6 tys. zł plus odsetki – wierzytelność z tytułu dzierżawy pomieszczeń biurowych za październik i listopad 2018 r. Łącznie Wisła jest więc winna ZIS-owi ponad 2,1 mln zł zł plus odsetki. W tym roku Wisła wpłaciła natomiast na rachunek bankowy ZIS łącznie 2 mln 250 tys. zł.

Można zsumować, że obecnie Wisła zarządowi dróg i ZIS jest łącznie winna ponad 5,5 mln zł.

Przypomnijmy jednak, że w lipcu tego roku, a więc w okresie zadłużenia Wisły wobec miasta, klub podpisał z gminą (zrobiły to też Cracovia i Garbarnia) listy intencyjne w sprawie reklamowania Krakowa podczas ligowych meczów. Zgodnie z umową w przypadku „Pasów” i „Białej Gwiazdy” chodziło o kwotę 150 tys. zł, a „Brązowych” - 120 tys. zł.

Czytaj także: Marzena Sarapata: Nie jestem kapitanem Schettino

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Koniec papierowego L4. Twoje zwolnienie w internecie


Komentarze (131)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Analiza fin

Analityk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Krótka diagnoza sytuacji:
Marzena Sarapata… prezes…
Z przysłów ludowych: „Są ludzie, którzy cię okradną i jeszcze pocałują w dupę”.
Co pokazuje sprawozdanie finansowe?:
1) Porównanie roku 2016...rozwiń całość

Krótka diagnoza sytuacji:
Marzena Sarapata… prezes…
Z przysłów ludowych: „Są ludzie, którzy cię okradną i jeszcze pocałują w dupę”.
Co pokazuje sprawozdanie finansowe?:
1) Porównanie roku 2016 do 2017 –przychód ze sponsoringu i reklamy spadł o 8 mln zł. Przychód od głównego sponsora zmniejszył się o 2,5 mln, a przychody z reklam na liniach bocznych zmniejszyły się o 3 mln zł.
2) Wzrosły natomiast przychody ze sprzedaży biletów: o 1,2 mln zł, wzrosły przychody z transmisji o 0,7 mln zł. Oraz wzrosły przychody z działalności handlowej (sprzedaż pamiątek) o 1 mln zł. Istotny wpływ na wzrost w/w przychodów miał z pewnością tzw. 500+ .
Łącznie przychody Spółki rok do roku spadły o 4 mln zł.
3) Koszt – rok 2017 w porównaniu do roku 2016 – koszty tzw. usług obcych wzrosły o 7 mln zł. Spółka ujawniła w sprawozdaniu, że na ten zwrot składał się wzrost kosztu umów cywilnoprawnych o 1 mln zł., oraz wzrost kosztów umów z zawodnikami o 3 mln zł. Gdzie pozostałe 3 mln zł wzrostu kosztu usług obcych??
Tę pozycję kosztową należy dokładnie prześwietlić. Tu mogą się znajdować umowy na tzw. usługi niepotrzebne. Prześwietlić wszystkie umowy cywilnoprawne – pod kątem ewentualnego świadomego wyprowadzania pieniędzy, oraz pozostałe – nieujawnione umowy. To razem 6 mln zł dodatkowego kosztu.
Łącznie Wynik Finansowy na działalności podstawowej Spółki – spadł z +0,4 mln zł w 2016 r. do -10 mln zł w 2017.
Jaki jest komentarz prezes Małgorzaty Sarapaty?...:
„Pomimo opisanych powyżej działań w sferze sportowej, marketingowej i finansowej i widocznej poprawy wyniku finansowego…” (Sprawozdanie fin za 2017 s. ostatnia)
„Podsumowując, rok 2018 będzie kolejnym rokiem odbudowy fundamentów finansowych…” (Sprawozdanie fin za 2017 s. ostatnia)
Skąd dodatni wynik Wisły w 2017? – W pozycji „Pozostałe przychody operacyjne, zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych” pojawił się wzrost rok do roku o 10 mln zł. To środki ze sprzedaży zawodników. Ilu jeszcze zawodników Wisła sprzeda?? Wyprzedażą majątku spółki prezes Małgorzata Sarapata osiągnęła dodatni wynik finansowy Spółki, czym się chwaliła:
„Transfer Petara Brleka do Genoa Cricked and Football Club S.P.A. można zaliczyć do grupy najlepszych transferów w historii klubu. Dzięki niemu Spółka pierwszy raz od siedmiu lat kończy rok odnotowując zysk. Raporty sportowe wyraźnie pokazują, iż zakończenie roku z wynikiem dodatnim jest rzadkością w branży…” (Sprawozdanie finansowe, s.5)
Po co pisać takie farmazony w sytuacji, gdy finanse Spółki drastycznie pikują, koszty usług obcych wzrastają o 7 mln, wynika na sprzedaży spada do – 10 mln, a Spółka nawet wyprzedając piłkarzy nie jest w stanie utrzymać płynności.
Powyższa diagnoza dotyczy sytuacji na koniec 2017 r.
W 2018 przypuszczać tylko można, że kontynuowany był powyższy kierunek – wypływania milionów złotych ze Spółki poprzez tzw. usługi obce, przy jednoczesnym spadku przychodów, i musiał nieuchronnie prowadzić do upadłości Spółki.
Co na to Małgorzata Sarapata?:
– To około 20 mln zł, których brakuje od lat, aby spółka należycie funkcjonowała – tak o długach @WislaKrakowSA mówi jej prezes @MSarapata.
Intelekt pani Sarapaty pokazany jest dobitnie w tym wywiadzie:
https://gazetakrakowska.pl/wisla-krakow-marzena-sarapata-nie-jestem-kapitanem- schettino/ar/13696198 …
To jest świetny materiał na książkę. Dokąd z Wisły płynęły miliony? Można podejrzewać. A wie to zarząd, albo główna księgowa (dziennikarze sugerują, że to konkubina „pana m.”) Jeśli to prawda, że to jest (lub była) konkubina pana m. i główna księgowa w jednej osobie, to wysoce jest prawdopodobne, że pan m. nieformalnie kontrolował spółkę, jej umowy, przelewy itp. I wtedy wysoce prawdopodobne jest, że prezeska była tylko parawanem. Naszą Wisełkę doprowadzono do upadłości i oni myślą, że ludziom nawciskają kit, że to było nieuchronne…
To jest konieczne, zdobycie wykazu wszystkich umów z kategorii „usług obcych” zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wisła = bandyci

M (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Mam nadzieję, że ta wylęgarnia bandytyzmu zbankrutuje.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Biali Bandyci

znający (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

przed komentowaniem zapoznać się
https://www.tvn24.pl/superwizjer-w-tvn24,149,m/superwizjer-kibice-gangsterzy-rzadza-klubem,868636.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Biali Bandyci

znający (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Jak mieli pieniądze na stworzenie siłowni i trenowanie bandytów, to teraz niech Ci przestępcy ratują klub a nie kolana wycierać do prezydenta. Następny sponsor będzie utrzymywał bandytów , niech...rozwiń całość

Jak mieli pieniądze na stworzenie siłowni i trenowanie bandytów, to teraz niech Ci przestępcy ratują klub a nie kolana wycierać do prezydenta. Następny sponsor będzie utrzymywał bandytów , niech się zastanowi 10 Xzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wisla-zlozyla-prezydentowi-krakowa-propozycje-by-miasto-zostalo-najwiekszym-sponsorem-klubu

Maciejas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

NIECH KIBICE RATUJĄ WISŁĘ, A NIE MIASTO! MIASTO MA OBOWIĄZKI WOBEC WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW, NIE TYLKO KIBICÓW !!! NIE MOŻE BYĆ TAK ŻE MIASTO ZNOWU WYDA PIENIĄDZE NA PRZEPŁACONYCH ZAWODNIKÓW I...rozwiń całość

NIECH KIBICE RATUJĄ WISŁĘ, A NIE MIASTO! MIASTO MA OBOWIĄZKI WOBEC WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW, NIE TYLKO KIBICÓW !!! NIE MOŻE BYĆ TAK ŻE MIASTO ZNOWU WYDA PIENIĄDZE NA PRZEPŁACONYCH ZAWODNIKÓW I DZIAŁACZY !!! KLUB ZAWODOWY POWINIEN SAM SIĘ UTRZYMAĆ A JAK TEGO NIE POTRAFI TO POWINIEN ZOSTAĆ ZAMKNIĘTY. JA JAK PROWADZIŁEM DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ I NIE MIAŁEM PERSPEKTYWY ZYSKU TO JĄ ZAKOŃCZYŁEM I POSZEDŁEM DO INNEJ PRACY ! TO JEST WOLNY RYNEK ! JAK COŚ NIE IDZIE ALBO - KIEPSKO GRAJĄ TO CZAS TO ZAMKNĄĆ! BO PRZYNOSI STRATY! NONSENS JEST WSPIERAĆ KIEPSKĄ FIRMĘ JAKĄ JEST ZAWODOWY KLUB PIŁKI NOŻNEJ WISŁA !!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
seksualnie.eu

klara (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Chcesz się spotykać na realne spotkania ? Szukasz kobiety z Twoich okolic ? wejdz na seksualnie.eu i zacznij się umawiać

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Podobno znalazł się jakiś ciężki frajer

Król Krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Podobno znalazł się jakiś frajer na wisłę, więc sprawa 4 lgi przesunie się do przyszłego roku!!!! Przewiduje, że po roku się rozkraczy!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bogusław!!!

Ja wiedziałem ,że tak bedzie!!!!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

Prawda jest taka, że Bogusław wiedział co się zaczyna dziać jak dopadli go na stadionie!!!! Potem probował z Jackiem Bednarzem ,ale nie!!!! bo ludzie uwierzyli ze on chce wszystko zniszczyć!!!!!!...rozwiń całość

Prawda jest taka, że Bogusław wiedział co się zaczyna dziać jak dopadli go na stadionie!!!! Potem probował z Jackiem Bednarzem ,ale nie!!!! bo ludzie uwierzyli ze on chce wszystko zniszczyć!!!!!! Jak mówił jaka jest prawda to nikt nie wierzył. Bo jak to delfiny takie dobre!!!!! Oni są ok!!!!!
Nastepnie przyszli do Bogusława w dresach, krótkich spodenkach z browarami na spotkanie biznesowe, na temat sprzedarzy klubu!!!!
Teraz robicie wielkie HALO!!!!!!
TROCHE POKORY ,BO TO wasza WINA!!!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wynocha złodzieje

pan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

sarapata wynocha z Wisły i zabierz bezmózgów z skwk

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
miasto

koooosz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25 / 2

600 baniek poszlo iod miasta na betonowy stadion dla rzeki teraz gangi okradły klub i dalej wyciagaja kase od ludzi i kibicow itp dosc 4 liga .zgody zoatały zniszcone czas upadku bliski.kibic.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
___stąd

Karoryfer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

Lepiej byc kibicem rzeki symbolu polskości niz wieszać flagi Izraela. Swoja drogą ktoś kiedyś was posądzi o profanacje narodu wybranego, oni bardzo powaznie do tego podchodzą..


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ja tam nie znam

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

ja tam nie znam żadnego żyda za pasami za to żydzi grali w wiśle i dzięki żydowi powstał statut wisły

Terminarz Ekstraklasy

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Tabela Ekstraklasy

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Eliminacje Ligi Mistrzów
Eliminacje Ligi Europy
1 Legia Warszawa Live 31 63 19 6 6 49-31
2 Lechia Gdańsk Live 31 60 17 9 5 45-27
3 Piast Gliwice Live 31 56 16 8 7 49-31
4 Cracovia Live 31 48 14 6 11 39-35
5 Jagiellonia Białystok Live 31 48 13 9 9 48-44
6 Zagłębie Lubin Live 31 47 14 5 12 50-41
7 Pogoń Szczecin Live 31 46 13 7 11 47-44
8 Lech Poznań Live 31 44 13 5 13 44-43
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Spadek do 1. ligi
1 Wisła Kraków Live 30 42 12 6 12 55-48
2 Korona Kielce Live 30 40 10 10 10 35-44
3 Miedź Legnica Live 30 32 8 8 14 30-52
4 Górnik Zabrze Live 30 31 7 10 13 36-49
5 Śląsk Wrocław Live 30 31 8 7 15 35-37
6 Wisła Płock Live 30 30 7 9 14 40-49
7 Arka Gdynia Live 30 29 6 11 13 39-44
8 Zagłębie Sosnowiec Live 30 24 6 6 18 41-63
Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do grupy mistrzowskiej
Miejsce w grupie spadkowej
1 Lechia Gdańsk Live 30 60 17 9 4 45-25
2 Legia Warszawa Live 30 60 18 6 6 48-31
3 Piast Gliwice Live 30 53 15 8 7 47-31
4 Cracovia Live 30 48 14 6 10 39-34
5 Zagłębie Lubin Live 30 47 14 5 11 48-38
6 Jagiellonia Białystok Live 30 47 13 8 9 45-41
7 Pogoń Szczecin Live 30 43 12 7 11 44-42
8 Lech Poznań Live 30 43 13 4 13 41-40
9 Wisła Kraków Live 30 42 12 6 12 55-48
10 Korona Kielce Live 30 40 10 10 10 35-44
11 Miedź Legnica Live 30 32 8 8 14 30-52
12 Górnik Zabrze Live 30 31 7 10 13 36-49
13 Śląsk Wrocław Live 30 31 8 7 15 35-37
14 Wisła Płock Live 30 30 7 9 14 40-49
15 Arka Gdynia Live 30 29 6 11 13 39-44
16 Zagłębie Sosnowiec Live 30 24 6 6 18 41-63

Polub nas na Fejsie!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej