Zambia - DR Konga LIVE! Czas na mecze grupy B

Marcin Trzyna
Rozpoczyna się drugi dzień 30. edycji Pucharu Narodów Afryki. Dziś do gry dołączają reprezentacje z grupy B. O 17:00 rozpocznie się spotkanie pomiędzy Zambią i Demokratyczną Republiką Konga.

Kwalifikacje

Zambia awansowała na tegoroczny Puchar Narodów Afryki zajmując 2. miejsce w eliminacyjnej grupie. "Miedziane Pociski" wyprzedziły w grupie Mozambik i Niger, a pierwsze miejsce w grupie zajęła Republika Zielonego Przylądka.

Demokratyczna Republika Konga zajęła 3. miejsce w swojej grupie za Wybrzeżem Kości Słoniowej i Kamerunem. DR Konga z dorobkiem 9 punktów okazała się najlepszą drużyną z trzecich miejsc, dlatego awansowała na turniej w Gwinei Równikowej.

Poprzedni turniej

Na poprzednim Pucharze Narodów Afryki obie reprezentacje zajęły 3. miejsca w swoich grupach i nie awansowały do dalszej części turnieju. Obie drużyny zakończyły swoje zmagania z dorobkiem 3 punktów, remisując wszystkie grupowe spotkania. Zambia zremisowała z Nigerią, Burkina Faso i Etiopią, natomiast Demokratyczna Republika Konga zremisowała z Nigrem, Ghaną i reprezentacją Mali.

Warto zaznaczyć, że Zambia jest triumfatorem Pucharu Narodów Afryki 2012, który rozgrywany był na boiskach Gwinei Równikowej i Gabonu. Drużyna wówczas prowadzona przez Hevre Renarda, wygrała w finale po konkursie rzutów karnych z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Najlepszym piłkarzem turnieju został wówczas reprezentant Zambii, Chris Katongo.

DR Konga bardziej europejska

W kadrze Demokratycznej Republiki Konga znajduje się aż piętnastu piłkarzy grających na co dzień w europejskich klubach. Są to między innymi Dieumerci Mbokani z Dynama Kijów, Jeremy Bokila z Tereka Grozny, Youssouf Mulumbu z West Bromwich, Cedric Makiadi z Werderu Brema czy Yannick Bolasie z Crystal Palace.

Pod tym względem kadra Zambii jest szczuplejsza. W europejskich klubach gra zaledwie sześciu piłkarzy, są to m.in. Emmanuel Mayuka z Southampton, Lubambo Musonda z Ulisses czy Nathan Sinkala z Grasshopper. Większość reprezentantów Zambii gra w rodzimej lidze, ale są też zawodnicy, którzy reprezentują kluby z Demokratycznej Republiki Konga, są to: Given Singuluma i Rainford Kalaba, którzy grają w TP Mazembe.