Żyro do końca nie dotrwał - czerwień za dwie żółte. Jak zagrał? (ANALIZA)

jac
Wygrany 1:0 mecz z Trabzonsporem, wbrew temu co sugeruje wynik, nie był łatwy dla Legii Warszawa i dla jej skrzydłowego, Michała Żyry. Trzeba było grać chytrze w ataku i bezpardonowo w obronie. Jak w takim krajobrazie odnalazł się 22-letni skrzydłowy?

Nie ma co ukrywać, że Żyro włożył w to spotkanie niewiele jakości sportowej. Pod grą był rzadko, wymienił raptem szesnaście podań. Otwierające było jedno: w 36. minucie będąc tyłem do bramki odegrał głową do Miroslava Radovicia. Serb w ostatniej fazie akcji stracił jednak piłkę. Sam Żyro oddał natomiast dwa strzały. Nie były to zbyt wymagające próby: pierwsze uderzenie było lekkie, drugie poszło po nogach obrońcy, co wprowadziło futbolówkę w kozioł.

Żyro, jeśli chodzi o zachowanie w ataku pozycyjnym i w kontrataku, był dość – jak to ujął Grzegorz Mielcarski – „dyskretny”. Sztywno trzymał się prawej strony, nie zapuszczał do każdego podania i dbał o to, by żaden rywal mu nie uciekł, kiedy Legia traciła piłkę. Skrzydłowy Legii tylko dwa lub trzy razy przeszedł na lewy bok, by zgarnąć długie podania. Z samym Michałem Kucharczykiem, który biegał na lewej stronie, nie zamienił się ani razu.

W tym meczu było bardzo dużo walki wręcz. Piłkarze obu drużyn nie odpuszczali żadnego starcia. Jeden drugiemu przejeżdżał po Achillesach, kopał w piszczel lub odpychał barkiem. Żyro też był w tym gronie. W pierwszej połowie dopuścił się aż pięciu przewinień. Za uderzenie łokciem w twarz dostał żółtą kartkę. W 88. minucie obejrzał drugą żółtą kartkę i w konsekwencji czerwoną, osłabiając zespół na kluczowy fragment. Na jego szczęście Legia utrzymała prowadzenie.

Żyro nie wypadł dziś najgorzej. Mecz był nieczysty, więc nie za bardzo miał jak sprzedać swoje umiejętności. O powołanie do reprezentacji Polski nie powinien się martwić. Selekcjoner Adam Nawałka chce go zaprosić na spotkania z Niemcami i ze Szkocją. Jaką rolę dla niego przewidział? Cóż, zdaje się, że zmiennika, bo pod nieobecność Jakuba Błaszczykowskiego na prawym boku grać będzie Kamil Grosicki.