Eliminacje Euro 2024. Anglia pokonała Włochy w Neapolu. Kiepski występ mistrza Europy. Za VAR odpowiadali Polacy

Jacek Czaplewski
Anglia pokonała Włochy w Neapolu. Za VAR w hicie odpowiadali Polacy
Anglia pokonała Włochy w Neapolu. Za VAR w hicie odpowiadali Polacy PAP/EPA
Eliminacje Euro 2024. Mistrz Europy zaczyna walkę o kolejny turniej od porażki. Włochy przegrały u siebie w hicie pierwszej kolejki z Anglią 1:2. O wszystkim zadecydowała pierwsza połowa w tym rzut karny po zagraniu ręką.

Eliminacje Euro 2024. Mecz Włochy - Anglia 1:2

Mecz odbył się na stadionie imienia Diego Armando Maradony. Włosi bynajmniej nie wyglądali tak jak stały gospodarz tego obiektu, czyli pędzące po Scudetto Napoli. O porażce zadecydowały błędy sprzed przerwy. Można dyskutować, kto zaprezentował się dzisiaj gorzej: piłkarze czy wokalistka fałszująca hymn.

Anglia objęła prowadzenie dzięki rzutowi rożnemu. W 13 minucie Włosi zablokowali jeszcze próbę Harry'ego Kane'a, jednak wobec dobitki Declana Rice'a okazali się bezbronni.

Gdy sędzia zerkał na zegarek, by zakończyć pierwszą połowę doszło do zagrania ręką w polu karnym Włochów. Piłka przelała się po lewej dłoni Giovanniego Di Lorenzo, więc po analizie VAR do jedenastki podszedł Kane. Uderzył pewnie w lewy róg i został najskuteczniejszym Anglikiem w historii reprezentacji.

Polski akcent w meczu Włochy - Anglia

Hit w Neapolu poprowadził serbski sędzia Srdjan Jovanović. Z perspektywy VAR-u wspierali go Polacy: uczestnik mundialu w Katarze Tomasz Kwiatkowski oraz Piotr Lasyk.

Po przerwie mistrzowie zaczęli grać, ale stać ich było jedynie na bramkę kontaktową. Zdobył ją debiutujący Mateo Retegui znaleziony w lidze... argentyńskiej. 23-latek posłał piłkę po długim rogu, gdy wystawił mu ją Lorenzo Pellegrini.

Bramkową akcję zdrowiem przypłacił Nicolo Barella, skasowany przez Harry'ego Maguire'a. Krótko po trafieniu musiał opuścić murawę. Do końca nie został na niej także Luke Shaw wyrzucony w konsekwencji dwóch żółtych kartek w 80 minucie.

W drugim meczu grupy C Macedonia Północna pokonała Maltę 2:1. W drużynie gospodarzy wystąpił pomocnik Cracovii, Jani Atanasov.

Włochy - Anglia 1:2 (0:2

Bramki: Retegui 56' - Rice 13', Kane 44' (k.)
Czerwona kartka: Shaw 80' (za dwie żółte)
Żółte kartki: Jorginho, Acerbi - Rice, Grealish, Maguire, Walker, Shaw

Włochy: Donnarumma - Di Lorenzo, Toloi, Acerbi, Spinazzola - Barella (62' Cristante), Jorginho (69' Tonali), Verratti (89' Scamacca)- Berardi (62' Politano), Retegui, Pellegrini (69' Gnonto).

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Phillips, Bellingham (85' Gallagher), Rice - Saka (85' James), Kane, Grealish (69' Foden, 81' Trippier).

Arkadiusz Milik to największy nieobecny pośród wszystkich powołanych napastników. Snajper Juventusu leczy kontuzję. Gdyby mecze odbyły się na przykład za dwa lub trzy tygodnie to na pewno mógłby w nich wystąpić. Zobacz, kogo oprócz niego brakuje w kadrze Polski na Czechy i Albanię.

Jedenastka nieobecnych w reprezentacji Polski. Skład robi wr...

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani