Eliminacje PNA 2015: Bez bramek w meczu RPA - Nigeria

Marcin Trzyna
Reprezentacja Republiki Południowej Afryki bezbramkowo zremisowała z Nigerią. Po tym meczu RPA z dorobkiem 4 punktów zajmuje 2. miejsce w grupie A. Nigeria z dorobkiem jednego "oczka" plasuje się na 3. pozycji, a liderem grupy jest Kongo, które ma 6 punktów na swoim koncie.

RPA do meczu z Nigerią przystępowało w dobrych nastrojach, bowiem w pierwszej kolejce „Bafana Bafana” wygrali 3:0 w wyjazdowym spotkaniu z Sudanem. Bramki dla RPA zdobyli wówczas debiutujący Bongani Ndulula i Sibusiso Vilakazi, który wpisał się na listę strzelców dwukrotnie. Nigeria natomiast fatalnie rozpoczęła zmagania grupowe w eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki 2015. Nigeryjczycy mierzyli się z reprezentacją Kongo, bramki strzelili Ambrose i Salami, jednak to nie wystarczyło do zdobycia chociażby punktu, bowiem Kongo zwyciężyło 3:2.

Środowe spotkanie pomiędzy Republiką Południowej Afryki i Nigerią lepiej rozpoczęli Nigeryjczycy, którzy starali się dłużej utrzymywać przy futbolówce. Piłkarze RPA nastawieni byli w początkowej fazie spotkania na grę z kontrataku. Nigeria natomiast atakowała często swoimi skrzydłami, gdzie zamieszanie wśród obrońców gospodarzy wywoływali Onazi oraz Emmanuel Emenike.

Po 20 minutach spotkanie nieco się wyrównało i piłka częściej gościła na połowie Nigeryjczyków, jednak piłkarze gospodarzy nie potrafili stworzyć zbyt dużego zagrożenia ze względu na dobrą dyspozycję defensorów Nigerii. Od 25 minuty piłkarzom obu drużyn towarzyszyły głośne gwizdy niezadowolonych kibiców. Choć spotkanie toczyło się w dość dobrym tempie, to niemiłosiernie irytowała mała ilość sytuacji bramkowych.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił, piłkarze wciąż nie potrafili stworzyć ciekawej sytuacji bramkowej. W 60. minucie składną akcję przeprowadzili gospodarze, jednak Tokelo Rantie uderzył niecelnie i piłka trafiła w boczną siatkę bramki strzeżonej przez Augustine Ejide.

W kolejnych minutach spotkanie stało na niskim poziomie, obie drużyny miały wielkie problemy ze stworzeniem sobie sytuacji do strzelenia bramki, natomiast z łatwością przychodziło wzajemne faulowanie się. W 82. Minucie z kontrą wyszli piłkarze Republiki Południowej Afryki, ale bramkarz i defensorzy Nigerii poradzili sobie z trzema strzałami gospodarzy. Końcówka spotkania należała do podopiecznych Ephraima Mashaby, jednak spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Po dzisiejszej kolejce RPA zajmuje drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 4 punktów, Nigeria natomiast ma jedno oczko na swoim koncie i zajmuje 3. miejsce. Liderem grupy A jest Kongo z dorobkiem 6 punktów, a ostatnie miejsce zajmuje Sudan, który przegrał oba mecze.

Republika Południowej Afryki - Nigeria 0:0