Historia pojedynków Zawiszy Bydgoszcz z Arką Gdynia

Krzysztof Wiosna
Początek meczu Zawiszy z Arką w sobotę o 17:30
Początek meczu Zawiszy z Arką w sobotę o 17:30 Adam Hak
Jak dotąd w ramach rozgrywek ligowych Niebiesko-czarni zmierzyli się z gdyńską Arką 33 razy. Więcej zwycięstw na swoim koncie mają jak dotąd gdynianie, jednak ostatnio to bydgoszczanie dwukrotnie schodzili z boiska jako zwycięzcy.

Trochę historii

Pierwszy raz do pojedynku obu ekip doszło w 1962 roku. Wtedy to drużyny Zawiszy i Arki występowały w grupie B ówczesnej drugiej ligi. W Gdyni padł remis 1:1, natomiast w rewanżu w Bydgoszczy górą byli piłkarze znad Brdy zwyciężając 3:1. W następnej potyczce w sezonie 1967/68 ponownie wygrywał Zawisza, jednak na następne zwycięstwo Niebiesko-czarni musieli czekać do sezonu 1977/78. W międzyczasie Arka wygrywała dziewięciokrotnie, a 4 razy mecz kończył się remisem.

Kolejne lata były bardziej wyrównane. Zawisza wygrywał 2 razy, Arka 3, a 4 razy mecze kończyły się remisem. Od rundy rewanżowej sezonu 1987/88 trwała passa zwycięstw bydgoskiego Zawiszy. Bydgoszczanie pięciokrotnie okazywali się lepsi od Arki. Seria bydgoszczan została przerwana w 2011 roku.

Ostatnie pojedynki

8. października 2011 roku obie ekipy zmierzyły się ze sobą w ramach rozgrywek pierwszej ligi. Rozgrywane w Gdyni spotkanie lepiej zaczęło się dla Arki. W 11. minucie meczu gdyńską drużynę na prowadzenie wyprowadził Petr Benat. W 28. minucie meczu kolejny cios zadał Ensar Arifović i było 2:0. Zawisza odpowiedział błyskawicznie, piękną bramkę piętą strzelił Adrian Błąd. Odpowiedź Arki padła 120 sekund później, a na listę strzelców wpisał się Tomasz Jarzębowski. Chwilę później trafienie zaliczył Bartosz Flis i na tablicy widniał wynik 4:1. To nie był jednak koniec bramek w tej części meczu. W 37. minucie meczu bramkę z około trzydziestu metrów strzelił Patryk Klofik. Po zmianie stron po raz kolejny na listę strzelców wpisał się Flis i mecz zakończył się porażką Zawiszy 5:2.

W rundzie wiosennej w Bydgoszczy (9. maja 2011r.) bramki strzelała tylko jedna drużyna. W 32. minucie meczu Macieja Szlagę pokonał Michał Masłowski. W drugiej połowie meczu na 2:0 podwyższył Rafał Leśniewski, a wynik meczu w 71. minucie ustalił Adrian Błąd. Mecz ten był niezwykle ważny dla obu drużyn. Dzięki zwycięstwu Zawisza mocno zwiększył swoje szanse na awans do ekstraklasy, natomiast Arka definitywnie odpadła z walki o awans.

Ostatni pojedynek Zawiszy z Arką odbył się 1. września 2012 r. Mecz rozgrywany w Gdyni tym razem zapisał się na kartach historii głównie ze względu na liczbę czerwonych kartek pokazanych przez sędziego. Chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy bramkę dla Zawiszy strzelił Daniel Mąka. Około 70. minuty meczu czerwoną kartką ukarany został zawodnik Arki - Marcin Radzewicz i Arka musiała walczyć w dziesięciu, trwało to jednak kilka minut. W 77. minucie czerwoną kartką ukarany został Mateusz Mąka. Dziesięć minut później jego los podzielił Michał Masłowski, a samej końcówce meczu kapitan Zawiszy - Łukasz Skrzyński. W opinii sędziego Skrzyński sfaulował w polu karnym napastnika Arki - Charlesa Nwaogu i Gdynianie mieli szansę na wyrównanie. Jedenastkę wbrew woli swojego trenera wykonywał Nwaogu i spudłował. Ostatecznie Zawisza kończąc mecz w ośmiu wywiózł z Gdyni 3 punkty, a napastnik Arki na wniosek Petra Nemca rozwiązał umowę z Arką.

Już niebawem dojdzie do kolejnego pojedynku między obiema drużynami. Co kibice najbardziej zapamiętają z tego spotkania? Czy znowu padnie wiele goli? A może po raz kolejny posypią się kartki? Odpowiedź na to pytanie już w najbliższą sobotę. Zapraszamy na stadion, a także do Ekstraklasa.net, gdzie tradycyjnie przeprowadzimy relację LIVE.