Idzie wiosna w Ekstraklasie: 12. Cracovia [RAPORT Z PRZYGOTOWAŃ]

Krzysztof Orski
Cracovia rozegrała 7 sparingów, z których wygrała tylko jeden
Cracovia rozegrała 7 sparingów, z których wygrała tylko jeden Łukasz Łabędzki
7 sparingów, 5 porażek, 1 remis, 1 wygrana – to bilans gier Cracovii tuż przed początkiem wiosennej części rozgrywek. Kibice Pasów nie mają najlepszych humorów, ale formę zweryfikuje boisko ligowe. Przed początkiem bieżącego sezonu krakowianie wygrywali większość gier kontrolnych, dużo bramek strzelał Dariusz Zjawiński a w lidzie było bardzo słabo. Sprawdź klubowy raport Ekstraklasa.net.

Zgrupowania, sparingi

Podczas zimowej przerwy Cracovia udała się na dwa zgrupowania. Pierwsze odbyło się w Uniejowie a drugie w tureckiej Larze. Podczas obozu w kraju Pasy rozegrały trzy mecze kontrolne. Przeciwnikami podopiecznych trenera Podolińskiego były: Dolcan Ząbki (1:1), Jagiellonia Białystok (1:2) i Podbeskidzie Bielsko–Biała (3:1).

W Turcji Cracovia zagrała z ASA Targu Mures (0:1), SV Reid (0:1) i ze Slavią Praga (0:1). Po powrocie do kraju krakowianie zagrali jeszcze ostatni mecz kontrolny tej zimy przeciwko GKS-owi Tychy. W starciu z drużyną Tomasza Hajty, Cracovia także okazała się słabsza i zanotowała porażkę 1:3.

Bilans wszystkich starć nie jest więc szczególnie optymistyczny. Na siedem rozegranych meczów (Trening Noworoczny pomijamy), Pasy przegrały pięć, jeden zremisowały i tylko jeden wygrały. Bilans bramkowy także nie jest imponujący. 6 goli strzelonych (Budziński, Szeliga, Kita, Żytko, Jendrisek, Kapustka) i 10 bramek straconych nie jest najlepszym prognostykiem przed wznowieniem rozgrywek ligowych a przecież podopieczni trenera Podolińskiego potrzebują punktów, żeby zapewnić sobie spokojny ligowy byt.

Transfery

W trakcie zimowej przerwy w zespole doszło do kilku zmian. Przede wszystkim przyszło dwóch nowych obrońców: znany krakowskim kibicom – Piotr Polczak, który w przeszłości występował już w Cracovii i Sreten Sretenović, który dał się poznać z całkiem niezłej strony kibicom w Lubinie.

Oba te nabytki wydają się solidne, gdyż „jesienna” obrona w składzie: Rymaniak, Żytko, Marciniak (Jaroszyński) nie zdawała egzaminu. Warto zwrócić uwagę na wzrost nowych obrońców Cracovii. Obaj panowie mają bowiem po 192 centymetry wzrostu. Dokładając do tego Mateusza Żytko (187 centymetrów) i Miroslava Covilo (193 centymetry), który jest nominalnym defensywnym pomocnikiem, otrzymujemy obronę mierzącą 7 metrów i 64 centymetry. Wynik to doprawdy imponujący, który pozwala sądzić, że Pasy mogą być groźne przy każdym stałym fragmencie gry pod bramką przeciwnika. Dodatkowo trener Podoliński podczas większości sparingowych meczów testował obronę złożoną z: Żytki – Sretenovicia – Polczaka. Wydaje się, że szkoleniowiec Cracovii znalazł miejsce na boisku dla wszystkich swoich „wieżowców”.

Ostatnim nabytkiem Pasów jest Erik Jendrisek i to właśnie ten piłkarz wzbudził największe zamieszanie na kibicowskich i fachowych forach. Przeszłość klubową ma imponującą: Hannover 96, FC Kaiserslautern, Schalke 04, Freiburg. Jak na polskie warunki wydaje się to być całkiem interesujący piłkarz. Na razie w sparingach niczym specjalnym się jednak nie wyróżnił.

Z zespołu odeszli: Bartłomiej Dudzic, Dawid Nowak, Jakub Mrozik i Matko Perdijić.

Sytuacja w lidze i prognozy

Po 19 ligowych kolejkach Cracovia zajmuje 12. miejsce w tabeli z dorobkiem 22 punktów. Nad strefą spadkową ma 5 punktów przewagi a do grupy mistrzowskiej traci także 5 punktów. W zimowej przerwie włodarze klubu i trener postawili przede wszystkim na wzmocnienie obrony. Wydaje się to bardzo słusznym posunięciem, gdyż gra defensywna Pasów chwilami wołała o pomstę do nieba. Efektem było aż 27 straconych bramek w jesiennej części rozgrywek ligowych. Jednocześnie Cracovia zakontraktowała także napastnika, który ma wypełnić dziurę po Dawidzie Nowaku, który odszedł z Cracovii w atmosferze skandalu.

Biorąc pod uwagę transfery i obecną formę krakowian, ciężko ocenić na co stać zespół w rozgrywkach ligowych. O ile nowe nabytki wydają się sensowne, nie można zapominać, że Cracovia jest klubem wyjątkowo niestabilnym. Jednego wieczora potrafi zagrać niezłą piłkę a kolejnego doszczętnie się skompromitować. Sądzimy jednak, że Pasy utrzymają podobną formę do tej z pierwszej części sezonu i realnie mogą myśleć o górnej połowie grupy spadkowej.

Sytuacja kadrowa przed meczem ze Śląskiem

Szczęśliwie podopiecznym trenera Podolińskiego udało się uniknąć kontuzji w trakcie przerwy zimowej. Cracovia przed meczem ze Śląskiem Wrocław (niedziela, 15:30) ma do dyspozycji wszystkie swoje „strzelby”. Pytanie tylko czy te strzelby odpalą?