Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (RAPORT, WIDEO)

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu, występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

Anglia:

Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Arsenal przegrał w derbach Londynu z Chelsea 0:2. Wojciech Szczęsny rozegrał całe spotkanie w bramce "Kanonierów". Polskiego bramkarza pokonali Eden Hazard (z rzutu karnego) oraz Diego Costa. Podopieczni Wengera zajmują 8. miejsce w tabeli, z 10 punktami na koncie.

Łukasz Fabiański (Swansea) – Walijskie Swansea City zremisowało przed własną publicznością z Newcastle United 2:2. Fabiański rozegrał całe spotkanie w bramce “Łabędzi”.

Marcin Wasilewski (Leicester) – Remis Leicester City w meczu z Burnley 2:2. „Wasyl” przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych gospodarzy.

Championship:

Artur Boruc (Bournemouth) – AFC Bournemouth pokonało na wyjeździe Bolton Wanderers 2:1 w meczu 11. kolejki angielskiej Championship. Boruc rozegrał pełne 90 minut w bramce Bournemouth, które od 36. minuty musiało radzić sobie grając w dziesiątkę. W doliczonym czasie pierwszej części spotkania polski bramkarz otrzymał żółtą kartkę.

Tomasz Cywka (Blackpool) – Blackpool odniosło swoje pierwsze zwycięstwo w obecnym sezonie. Przedostatnia drużyna w tabeli wygrała 1:0 z Cardiff. Tomasz Cywka całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

Radosław Majewski (Huddersfield) – Huddersfield bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Blackburn. Radosław Majewski cały mecz spędził na ławce rezerwowych “The Terriers”.

Bartosz Białkowski (Ipswich) – Ipswich zremisowało na wyjeździe z Nottingham Forest 2:2. Bartosz Białkowski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych gości. Ipswich plasuje się na 6. miejscu w tabeli z dorobkiem 19 punktów.

Austria:

2. Liga:

Tomasz Wisio (St. Polten) – Sankt Polten przegrało na własnym stadionie z Mattersburgiem 0:2. Wynik spotkania mógł być wyższy, jednak goście nie wykorzystali dwóch rzutów karnych. Tomasz Wisio rozegrał całe spotkanie w zespole St. Polten.

Belgia:

Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Brugia wygrała na własnym obiekcie ze Standardem Liege 3:0. Waldemar Sobota całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Club Brugge zajmuje 4. pozycję w tabeli z 17 punktami na koncie.

Proximus League:

Piotr Parzyszek (Sint Truiden) – Sint Truidense przegrało na wyjeździe z KAS Eupen 0:3. Piotr Parzyszek wszedł na boisko na ostatnie 16 minut.

Białoruś:

Wyższa liga:

Paweł Wojciechowski (Soligorsk) – Szachtior Soligorsk wygrał na wyjeździe z zespołem Zhodino 2:0. Paweł Wojciechowski wszedł na boisko na kwadrans przed końcem spotkania.

Bułgaria:

A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – CSKA Sofia pokonała na własnym stadionie Boteva Plovdiv 1:0. Adam Stachowiak rozegrał całe spotkanie w bramce gości.

Marcin Burkhardt (Czerno More) – Czerno More pokonało w meczu wyjazdowym Haskovo 1:0. Marcin Burkhardt rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie gości, a boisko opuścił po 62 minutach. Czerno More po 11 kolejkach zajmuje 8. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 12 punktów.

Chiny:

Super League:

Krzysztof Mączyński (Guizhou) – Guizhou Renhe przegrało na wyjeździe z Guangzhou R&F 0:1. Reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie w barwach gości. Guizhou z dorobkiem 37 punktów zajmuje 6. miejsce w tabeli chińskiej ekstraklasy.

Cypr:

I Division:

Łukasz Gikiewicz (AEL Limassol) – Gol Łukasza Gikiewicza w meczu AEL Limassol – Anorthosis (4:1). Polak strzelił gola w 47. minucie podwyższając wynik na 2:0. Były napastnik m.in. Śląska Wrocław rozegrał pełne 90 minut.

Francja:

Ligue 1:

Kamil Grosicki (Rennes) – Kamil Grosicki rozpoczął mecz pomiędzy Stade Rennes i RC Lens w wyjściowym składzie gospodarzy. Stade Rennes wygrało 2:0, a Polak rozegrał 68 minut.

Hiszpania:

Primera Division:

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – Sevilla pokonała Deportivo 4:1 w meczu 7. kolejki Primera Division. Krychowiak wszedł na boisko na ostatnie sześć minut, na placu gry zastąpił Nicolasa Pareje. Sevilla ma na swoim koncie 16 punktów.

Cezary Wilk (Deportivo) – Debiut Wilka w hiszpańskiej ekstraklasie w barwach Deportivo La Coruna. Polski piłkarz wszedł na murawę w 64. minucie przegranego 1:4 wyjazdowego meczu z Sevillą i kilkanaście minut później został ukarany żółtą kartką.

Przemysław Tytoń (Elche) – Elche zremisowało na wyjeździe z Almerią 2:2. Przemysław Tytoń cały mecz spędził na ławce rezerwowych. Obecnie pierwszym bramkarzem Elche jest Herrera.

Holandia:

Eredivisie:

Arkadiusz Milik (Ajax) – Bezbramkowy remis w spotkaniu Ajax Amsterdam – PEC Zwolle. Polski napastnik całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Ajaxu, który z 16 punktami na koncie zajmuję pozycję wicelidera holenderskiej ekstraklasy.

Sebastian Steblecki (Cambuur) – Cambuur wygrało 4:1 z Dordrecht. Steblecki pojawił się na placu gry w 76. minucie zastępując Rusnaka. Cambuur z dorobkiem 15 punktów plasuje się na wysokiej, czwartej pozycji w tabeli.

Filip Kurto (Dordrecht) – Pełne 90 minut polskiego golkipera w bramce beniaminka holenderskiej Eredivisie. Dordrecht z dorobkiem 5 punktów zajmuje przedostatnią lokatę w lidze.

Eerste Divisie:

Filip Bednarek (Jong Twente) – Jong FC Twente przegrało swoje spotkanie z Jong Ajax aż 1:5. Polski bramkarz rozegrał pełne 90 minut w barwach Jong Twente, które po 9 kolejkach ma na swoim koncie 12 „oczek”.

Litwa:

A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – Żalgiris Wilno wygrał 3:0 z Trakai. Jakub Wilk rozpoczął spotkanie w wyjściowej jedenastce lidera litewskiej ekstraklasy i rozegrał 69 minut. Były zawodnik m.in. Lecha Poznań w 24. minucie został ukarany żółtą kartką.

Niemcy:

1. Bundesliga:

Robert Lewandowski (Bayern) – Dwa gole Roberta Lewandowskiego w meczu Bayern Monachium – Hannover (4:0). Reprezentant Polski strzelił gola w 6. i 38. minucie spotkania. Dwa pozostałe gole dla Bayernu strzelił Arjen Robben. Lewandowski został wybrany najlepszym piłkarzem siódmej kolejki ligi niemieckiej przez magazyn "Kicker". "Bawarczycy" z 17 punktami na koncie zajmują pierwsze miejsce w tabeli.

Gole Roberta Lewandowskiego:

Artur Sobiech (Hannover) – Cały mecz w drużynie Hannoveru rozegrał Artur Sobiech, który w pierwszej części spotkania miał świetną okazję do strzelenia gola Bayernowi. Hannover jest szósty i ma na swoim koncie dziesięć "oczek".

Paweł Olkowski (Koeln) – Kolonia przegrała na wyjeździe z Eintrachtem Frankfurt 2:3. Paweł Olkowski rozegrał całe spotkanie w barwach beniaminka Bundesligi na prawej obronie. Polak dobrze wykonywał swoje zadania w defensywie, przez co mało widoczny był w akcjach ofensywnych swojej drużyny. Reprezentant Polski rozegrał pełne 90 minut.

Sławomir Peszko (Koeln) – Sławomir Peszko wszedł na boisko w 62. minucie zmieniając Daniela Halfara. Peszko próbował kilkukrotnie zagrozić bramce Eintrachtu, jednak bezskutecznie.

Adam Matuszczyk (Koeln) – Matuszczyk całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych „Kozłów”. Podopieczni Petera Stoegera mają na swoim koncie 6 „oczek” i zajmują 14. lokatę w lidze.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Borussia Dortmund przegrała na Signal Iduna Park z Hamburgiem 0:1. Łukasz Piszczek wszedł na plac gry w 68. minucie zastępując Durma. Borussia z dorobkiem 7 punktów zajmuje 13. miejsce w tabeli.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – „Wieśniacy” wygrali z Schalke 04 Gelsenkirchen 2:1. Eugen Polanski rozegrał pełne 90 minut w barwach gospodarzy.

2. Bundesliga:

Grzegorz Wojtkowiak (TSV Munich) – TSV Monachium przegrało na wyjeździe z Allemannią Aachen 0:2. Były zawodnik Lecha Poznań rozpoczął mecz w podstawowej jedenastce TSV i zszedł z placu gry po 87 minutach.

Kacper Przybyłko (Greuther) – Greuther Furth pokonało Erzgebirge Aue 2:0. Kacper Przybyłko rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie gospodarzy i rozegrał 80 minut. W miejsce młodego Polaka wszedł Robert Zulj.

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – Eintracht Brunszwik przegrał na wyjeździe z Ingolstadt 0:1. Rafał Gikiewicz rozegrał całe spotkanie w bramce gości. Eintracht zajmuje 11. miejsce w tabeli z dorobkiem 10 punktów.

Adam Bodzek (Fortuna) – Fortuna Dusseldorf wygrała wyjazdowe spotkanie z Darmstadt 4:1. Polski defensor rozegrał 59 minut, a chwilę wcześniej otrzymał żółtą kartkę. Fortuna po 9 kolejkach zajmuje 3. miejsce w lidze.

Norwegia:

Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Brann z Piotrem Leciejewskim w bramce przegrało 1:2 ze Startem Kristiansand. Zespół Polaka z 23 punktami na koncie zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli.

2. Liga:

Łukasz Jarosiński (Honefoss) – 25-letni golkiper rozegrał całe spotkanie w barwach Honefossu w wygranym meczu z Tromsdalen 3:2.

Portugalia:

Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Estoril) – Remis 1:1 w meczu Gil Vicente – Estoril Praia. Paweł Kieszek wciąż jest jedynie rezerwowym bramkarzem Estorilu.

Rumunia:

I Liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Bramka Łukasza Szukały w spotkaniu Otelul Galati – Steaua Bukareszt (0:3). Polak wpisał się na listę strzelców w 63. minucie meczu. W 86. minucie reprezentant Polski opuścił plac gry.

Kamil Biliński (Dinamo) – Gol Kamila Bilińskiego w meczu Dinamo Bukareszt – CS Craiova (1:1). Były napastnik Żalgirisu Wilno wszedł na boisko w 46. minucie, a już 7 minut później zdobył wyrównującą bramkę z rzutu karnego. Dinamo zajmuje 5. miejsce w ligowej tabeli.

Michał Gliwa (Pandurii) – Pandurii przegrało na wyjeździe z Universitateą Cluj 0:2. Michał Gliwa wciąż pozostaje rezerwowym golkiperem Pandurii Targi Jiu.

Szkocja:

Premiership:

Jarosław Fojut (Dundee) – Dundee United przegrało drugi mecz w obecnym sezonie szkockiej ekstraklasy. Kilmarnock wygrał na swoim stadionie 2:0. Jarosław Fojut rozegrał całe spotkanie na środku defensywy Dundee.

Radosław Cierzniak (Dundee) – Pełne spotkanie Radosława Cierzniaka w bramce Dundee. Polski golkiper został pokonany w 63. i 65. minucie spotkania przez Obadeyiego i Connollyego.

Michał Szromnik (Dundee) – Rezerwowy bramkarz „Mandarynek” całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow przegrał na własnym stadionie z Hamiltonem 0:1. Załuska całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Mistrza Szkocji.

Szwecja:

Allsvenskan:

Paweł Cibicki (Malmoe) – Malmoe wygrało 3:2 na wyjeździe z AIK Stockholm. Cibicki zastąpił w 77. minucie Erikssona. Malmoe dzięki zdobytym 3 punktom zostało Mistrzem Szwecji.

Ukraina:

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – Zwycięstwo Dynama Kijów nad Szachtarem Donieck 1:0. Łukasz Teodorczyk wszedł na boisko w 78. minucie zmieniając Kravetsa. Kijowianie są wiceliderem ligi, z dorobkiem 20 „oczek”.

USA:

MLS:

Krzysztof Król (Montreal) – Montreal bezbramkowo zremisował na wyjeździe z Chicago Fire. Krzysztof Król całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych. Montreal z dorobkiem 25 punktów zajmuje ostatnie miejsce w tabeli MLS.

NASL:

Tomasz Zahorski (San Antonio) – San Antonio Scorpions zremisowało na własnym stadionie z Ottawą Fury 1:1. Zahorski wszedł na boisko w 83. minucie meczu. „Skorpiony” z dorobkiem 26 punktów są wiceliderem ligi.

Walia:

Adrian Cieślewicz (The New Saints) – Gol Adriana Cieślewicza w meczu Airbus – The New Saints (2:3). Polak wpisał się na listę strzelców w 18. minucie. Cieślewicz rozegrał całe spotkanie, a TNS z dorobkiem 20 punktów zajmuje pierwsze miejsce w tabeli walijskiej ekstraklasy.

Węgry:

Bank Liga:

Michał Nalepa (Ferencvaros) – Porażka Ferencvarosu w meczu wyjazdowym z DVTK 1:2. Michał Nalepa wszedł na plac gry w 85. minucie meczu.

Włochy:

Serie A:

Łukasz Skorupski (AS Roma) – AS Roma przegrała na wyjeździe z Juventusem Turyn 2:3. Były golkiper Górnika Zabrze rozegrał całe spotkanie w bramce wicelidera włoskiej ekstraklasy. Polskiego bramkarza dwukrotnie z rzutów karnych pokonał Carlos Tevez, a trzecią bramkę zdobył strzałem z woleja Bonucci.

Kamil Glik (Torino) – Torino FC przegrało na wyjeździe z Napoli 1:2. Stoper reprezentacji Polski rozegrał pełne spotkanie w barwach „Byków”, które z 5 punktami na koncie zajmują 14. pozycję w ligowej tabeli.

Piotr Zieliński (Empoli) – Empoli wygrało na własnym obiekcie z Palermo 3:0. Reprezentant polskiej młodzieżówki całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych gospodarzy.

Paweł Wszołek (Sampdoria) – Sampdoria pokonała na własnym stadionie Atalantę Bergamo 1:0. Paweł Wszołek całe spotkanie spędził na ławce Sampdorii, która zajmuje 3. miejsce w tabeli.

Tomasz Kupisz (Chievo) – Chievo przegrało na wyjeździe z AC Milanem 0:2. Tomasz Kupisz cały mecz spędził na ławce rezerwowych Chievo.

Serie B:

Thiago Cionek (Modena) – Modena zremisowała na wyjeździe z Bari 1:1. Thiago Cionek rozegrał całe spotkanie na obronie Modeny, a w 80. minucie został ukarany żółtą kartką.

Rafał Wolski (Bari) – Rafał Wolski wszedł na boisko w 70. minucie spotkania z Modeną. Bari z dorobkiem 9 punktów zajmuje 13. pozycję w tabeli Serie B.

Michał Chrapak (Catania) – Catania Calcio przegrała na wyjeździe z Frosinone 0:1. Chrapek pojawił się na murawie w 60. minucie zmieniając na boisku Capuano. Catania z 6 punktami na koncie zajmuje odległe, 19. miejsce w tabeli.

Mateusz Lewandowski (Entella) – Pescara wygrała z Virtus Entellą 4:0. Lewandowski rozpoczął spotkanie na ławce, jednak pojawił się na placu gry już w 38. minucie, po tym jak chwilę wcześniej czerwoną kartkę obejrzał jeden z obrońców Entelli. Zespół Polaka z dorobkiem 5 punktów zamyka ligową tabelę.

Obserwuj autora zestawienia na Twitterze!